♦ Το σχόλιο της συριζαϊκής ΕφΣυν για το άρθρο Σαμαρά στην «Καθημερινή»: «Με μια ακραία ρεβανσιστική και ακροδεξιά ρητορική ανοίγει την πόρτα στους Βενιζέλο και Λοβέρδο, τους οποίους είχε αποκλείσει ο Κυριάκος Μητσοτάκης. Ο πρώην αρχηγός της Νέας Δημοκρατίας αδειάζει τον νυν, και ζητά μέτωπο των… προθύμων». Το σχόλιο της καραμανλικής «δημοκρατία»: «Πού το πάει ο Σαμαράς; Ακόμη μια προδοσία; Ο άνθρωπος που μισούσε την παράταξη που τον ανέδειξε. Ο πρώην πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας, με δημόσιο κείμενό του παρακαλάει το διεφθαρμένο ΠΑΣΟΚ για μετεκλογική συνεργασία. Βάζει τρικλοποδιές στον Κυριάκο και μαγειρεύει (;) την επιστροφή του». Τα… μεγάλα πνεύματα συναντώνται.
♦ Μας διέφυγε, αλλά το δημοσιεύουμε έστω και ετεροχρονισμένο. Στο συνέδριο του μπαρουφοκόμματος έστειλε χαιρετισμό και ο Νόαμ Τσόμσκι. Ο… αντιεξουσιαστής πανεπιστημιακός χαρακτήρισε ελπιδοφόρο μήνυμα για το αύριο την ίδρυση του DiEM25 και του ΜέΡΑ25! Γιατί εκπλήσσεστε μερικοί-μερικοί; Πρώτη φορά είναι που απογοητεύεστε από διάφορα φουσκωμένα μπαλόνια στα οποία επενδύσατε ελπίδες;
♦ Παλαιστίνιοι και Ελληνες συγκεντρώθηκαν το Σάββατο 31 Μάρτη έξω από την πρεσβεία του Ισραήλ, μετά από κάλεσμα της Πρωτοβουλίας Αλληλεγγύης στον Παλαιστινιακό Λαό, για να καταγγείλουν το νέο έγκλημα των σιωνιστών ενάντια στους άοπλους διαδηλωτές στη Λωρίδα της Γάζας. Τα ΜΑΤ, με εντολή άνωθεν (αυτό μπορούμε να το βεβαιώσουμε, γιατί ήμασταν κοντά και βλέπαμε τις συνεννοήσεις του αρχιμπάτσου με το κέντρο), επιτέθηκαν με στόχο να διαλύσουν τη συγκέντρωση. Ηταν τόση η αγριότητα των μπάτσων που δεν περιορίστηκαν στα αρχικά σπρωξίματα και στις χειροβομβίδες κρότου-λάμψης, αλλά χτυπούσαν με τα γκλομπ στο ψαχνό, ακόμα και ανθρώπους πεσμένους στο έδαφος. Δύο διαδηλωτές τραυματίστηκαν στο κεφάλι και χρειάστηκε να μεταφερθούν στο νοσοκομείο όπου τους έρραψαν τα τραύματα, ενώ πολλοί άλλοι «γλίτωσαν» μόνο με μώλωπες από τις γκλομπιές. Ανάμεσα στους τελευταίους και η Σιρίν Ισάουϊ, η παλαιστίνια αγωνίστρια που έτυχε να βρίσκεται στην Αθήνα, καλεσμένη της Πρωτοβουλίας Αλληλεγγύης (ήταν η κεντρική ομιλήτρια σε εκδήλωση που έγινε στο Πολυτεχνείο στις 29 Μάρτη).
![](/wp-content/uploads/2020/08/2214/content_n_v_-_z_-_-_e_v_-_g_i_v_d_-_-_v_d_v_-.jpg)
♦ Είπε μια κοινοτυπία ο Τσίπρας για τους δυο στρατιωτικούς («Αγγελε και Δημήτρη, όλοι οι Ελληνες απαιτούμε το τέλος του γολγοθά σας») και η Documento την έκανε πρωτοσέλιδο στο πασχαλιάτικο φύλλο της. Ο Βαξεβάνης δίνει γραμμή «εξισορρόπησης» της από τα δεξιά πίεσης του Καμμένου.
♦ Ο Π. Καμμένος ήταν ο μόνος αστός πολιτικός που έκανε δήλωση-αγιογραφία για το θάνατο του Αγούδημου. Οι υπόλοιποι φυλάχτηκαν, για να μην ταυτιστούν με τον νεκρό.