♦ Με το που ανανέωσε το «σύμφωνο συμβίωσης» με τον Τσίπρα, ο Καμμένος αποφάσισε να τη σπάει σε καθημερινή βάση στους συριζαίους που τον αποδοκίμαζαν στο διάστημα της εικοσαήμερης «διάστασης». Οπου βρεθεί κι όπου σταθεί κλίνει σε όλες τις πτώσεις τη λέξη «όμηροι». Προφορικά και γραπτά. Μετά το ανακοινωθέν της συνόδου κορυφής της ΕΕ, έγραψε με νόημα στο Twitter: «Για πρώτη φορά συμβούλιο κορυφής της ΕΕ παίρνει τόσο ξεκάθαρη θέση για τουρκική προκλητικότητα και απαιτεί άμεση απελευθέρωση Ελλήνων Αξιωματικών ομήρων μετά από εισήγηση του @atsipras». Πού είναι ο Κουβέλης να μιλήσει για «υπερτροφικό λόγο» ή ο Σκουρλέτης να αποδοκιμάσει;
![](/wp-content/uploads/2020/08/2198/content_tsipras_niarchoi.png)
♦ Eνα μεγάλο καπιταλιστικό μαγαζί, όπως το Ιδρυμα Νιάρχου, δεν κάνει «δωρεές» άιντε-άιντε. Ο γενειοφόρος κύριος που το διευθύνει έχει πολλάκις εκφράσει την αποστροφή του για «τους πολιτικούς», τους οποίους περίπου θεωρεί ένα αναγκαίο κακό. Γι' αυτό και δε θα πήγαινε ποτέ να συνυπογράψει το «μνημόνιο συνεργασίας» με κάποιον υπουργάκο. Μόνο με τον πρωθυπουργό και μόνο στο Μαξίμου. Με τις κάμερες να απαθανατίζουν κάθε στιγμή και με τον πρωθυπουργό να εκφωνεί έναν άθλιο δεκάρικο, υμνητικό της… κοινωνικής ευαισθησίας των καπιταλιστών, που κάνουν «μια μεγάλη επένδυση. Μια όμως επένδυση διαφορετική από τις άλλες, που η ανταμοιβή της δεν είναι το κέρδος, με όρους αγοράς. Η ανταμοιβή της, ο σκοπός της εάν θέλετε, είναι το κοινωνικό όφελος. Είναι οι εκατομμύρια συμπολίτες μας, οι οποίοι θα έχουν τη δυνατότητα πρόσβασης σε αυτές τις αναβαθμισμένες δομές και τις υπηρεσίες της Δημόσιας Υγείας». Αηδία…
♦ Χρειάζεται, μήπως να πούμε ότι οι καπιταλιστές δε δίνουν τζάμπα ούτε τον πυρετό τους; Χρειάζεται να θυμίσουμε τον ρόλο των μεγαλοεφοπλιστών; Χρειάζεται να θυμίσουμε τον ρόλο που παίζουν τα περιβόητα Ιδρύματα;
♦ Το «φύγε εσύ, έλα εσύ» συνεχίζεται στον Λευκό Οίκο. Οι ανακοινώσεις γίνονται, φυσικά, μέσω Twitter από τον ίδιο τον Τραμπ. Ο τελευταίος (μέχρι στιγμής) που «πήρε τον πούλο» είναι ο σύμβουλος εθνικής ασφάλειας, στρατηγός Μακ Μάστερ. Στη θέση του τοποθετήθηκε ο πρέσβης στον ΟΗΕ (για ένα διάστημα, επί Μπους του νεότερου) Τζον Μπόλτον. Υπερσυντηρητικός, ούλτρα εθνικιστής και «γεράκι».
♦ Τις δυο επόμενες εβδομάδες η «Κόντρα» δε θα κυκλοφορήσει (ανάγκη ξεκούρασης γαρ). Θα μας ξαναβρείτε στα σημεία διανομής το Σάββατο 21 Απρίλη (σημαδιακή μέρα). Στο μεταξύ, η επικαιρότητα θα καλύπτεται από την ιστοσελίδα μας (www.eksegersi.gr).