Σία Αναγνωστοπούλου, βουλευτίνα και πρώην υπουργός του ΣΥΡΙΖΑ (πρωινάδικο Real FM, 12.3.18): «Είναι η χρυσή ευκαιρία να τελειώνουμε με Σαββίδηδες, Μελισσανίδηδες και Μαρινάκηδες». Σε ποιον τα πουλάει αυτά η κυρία Σία; Ξεχνάει τα κατά καιρούς νταλαβέρια του κόμματός της με όλους αυτούς τους καπιταλιστές; Του Παππά με τον Μαρινάκη (την εποχή που ο τελευταίος δεν ήταν «υπόδικος», αλλά αξιοσέβαστος «προσωρινός υπερθεματιστής»), του Τσίπρα και του Καμμένου με τον Σαββίδη, του Φλαμπουράρη με τον Μελισσανίδη; Ειδικά ο τελευταίος «έρωτας», που ξεκίνησε σε κάποια νυχτερινά ραντεβού στα γραφεία του ομίλου Μελισσανίδη, πριν να γίνει κυβέρνηση ο ΣΥΡΙΖΑ, κρατάει ακόμα, όπως δείχνουν οι κοινές εμφανίσεις του «ζεύγους» στις σουίτες του ΟΑΚΑ. Το «ζεύγος» όχι μόνο δεν κρύβει τον δεσμό, αλλά φροντίζει και να τον επιδεικνύει στους «παπαράτσι».
Κακόμοιρη εργατική τάξη! Οχι μόνο κάτω από ξένες σημαίες, αλλά και σε ρόλο χειροκροτητή της αστικής πολιτικής, ακόμα και στις πιο αποκρουστικές αντεργατικές εκδοχές της. Στη φωτογραφία, εργάτες της αμερικάνικης βιομηχανίας μετάλλου έχουν κουβαληθεί από τ' αφεντικά τους στον Λευκό Οίκο για ν' αποτελέσουν το ντεκόρ και τους χειροκροτητές του Τραμπ στην «τελετή» υπογραφής του διατάγματος που επιβάλλει δασμούς στον εισαγόμενο χάλυβα και αλουμίνιο.
Δεν πρέπει όμως να μας διαφεύγει ότι ο Τσίπρας -ως ηγέτης- ανέλαβε την ιστορική ευθύνη να μην υιοθετήσει την πρόταση του Δημοψηφίσματος- για να τον κατηγορούν κάποιοι για “κωλοτούμπα“. Μήπως προτιμούσαν να αποδεχθεί ότι υποδείκνυε το δημοψήφισμα;». Ο Γ. Λακόπουλος είναι από τους δημοσιογράφους που έχουν αναλάβει να κάνουν… ψύχραιμες και… αντικειμενικές αναλύσεις για την κυβέρνηση των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ και ιδίως για τον Τσίπρα. Οπως συμβαίνει, όμως, μ' αυτούς τους… αντικειμενικούς αναλυτές, πέφτουν στην παγίδα της υπεροψίας τους, θεωρώντας ότι οι αναγνώστες τους στερούνται στοιχειώδους κρίσης. Τι μας λέει σ' αυτό το απόσπασμα από πρόσφατο πόνημά του; Οτι ο Τσίπρας έκανε το δημοψήφισμα προσδοκώντας ότι θα κερδίσει το «Ναι» και αποφασισμένος αν -παρά την προσδοκία του- κέρδιζε το «Οχι», να εφαρμόσει το «Ναι»!
Ορμητική πλέον η ανάπτυξη! Οπως ανακοινώθηκε, «οι Ελληνες φίλιπποι έχουν σήμερα την ευκαιρία τρεις ημέρες την εβδομάδα -Τετάρτη, Παρασκευή και Κυριακή- να παρακολουθήσουν και να στοιχηματίσουν σε ελληνόφωνες ιπποδρομίες» (στην Κύπρο).