![](/wp-content/uploads/2020/08/2017/content_k.png)
![](/wp-content/uploads/2020/08/2180/content_s4reutersmedianet-1521384376-7307-1521384383_680x0.jpg)
Μια από τις πρώτες δουλειές που έκαναν μόλις μπήκαν στην Αφρίν οι «απελευθερωτές» του αντι-ασαντικού Ελεύθερου Συριακού Στρατού, που πολεμούσαν μαζί με τον τουρκικό στρατό, ήταν να πάνε σε κεντρική πλατεία της πόλης και να γκρεμίσουν ένα άγαλμα. Δεν ήταν κάποιο άγαλμα συνδεδεμένο με το συριακό καθεστώς. Ηταν το άγαλμα του σιδερά Κάβα, μίας μυθικής φιγούρας που συνδέεται με την παράδοση του Νεβρόζ, της γιορτής του νέου χρόνου, της σημαντικότερης γιορτής στην κουρδική εθνική παράδοση. Εδειξαν καθαρά τις προθέσεις τους σαν τσιράκια του Ερντογάν, πλήττοντας μ' αυτόν τον τόσο βάρβαρο και προκλητικό τρόπο την κουλτούρα του κουρδικού λαού. Ενός λαού που οι ιμπεριαλιστές μοίρασαν κάποτε ανάμεσα σε τέσσερα κράτη, χωρίς να του επιτρέψουν να δημιουργήσει το δικό του εθνικό κράτος, κατάσταση που ακόμα συνεχίζεται.
Από τ' ανώγια στα κατώγια ο «είναι τρελός ο στρατηγός» Φραγκούλης Φράγκος. Από το ογκώδες εθνικοφασιστικό συλλαλητήριο της Θεσσαλονίκης στα… Ριζά των Μετεώρων. Για να διακηρύξει ότι «από τη στιγμή που πήραμε περίεργες απαντήσεις από την Ευρωπαϊκή Ενωση και το ΝΑΤΟ, έπρεπε να ανατινάξουμε το Σύμπαν και να φέρουμε πίσω τα παιδιά… Ει δυνατόν χθες». Ευτυχώς αρχίζουν οι ζέστες και βγαίνουν τα καλσόν…
Οπως έγραψε το «Παρασκήνιο», ο Βούδας της Ραφήνας είναι… έντονα προβληματισμένος από την κατάσταση στα ελληνοτουρκικά. Μιλώντας σε φιλικό του περιβάλλον (αυτή είναι η μέθοδος με την οποία διαρρέονται οι χρησμοί του Βούδα), χαρακτήρισε την κατάσταση «πολύ σοβαρή», ενώ δεν απέκλεισε ακόμη και την πιθανότητα ύπαρξης θερμού επεισοδίου με την Τουρκία, το οποίο μπορεί να προκύψει ακόμη και από ένα τυχαίο λάθος! Μετά απ' αυτή τη βαθυστόχαστη ανάλυση, ο Βούδας συνέστησε… εγρήγορση και ενότητα. Καλά, ε, μας σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο.
Σπαρακτική εξομολόγηση Κικίλια στον Αυτιά: «Ο Καμμένος με μπλόκαρε στο Τwitter». Αυτά είναι δράματα!