♦ «Οσο αφορά στον προϋπολογισμό του 2018 υπάρχει συμφωνία για τα βασικά μεγέθη και προβλέπεται με μεγάλη ασφάλεια ότι δεν θα χρειαστούν νέα μέτρα» έγραψε ο Τσακαλώτος σε non paper, μετά την αναχώρηση της τρόικας. Οσο πονηρά κι αν είναι γραμμένο το non paper, δεν μπορεί να κρύψει την εκκρεμότητα. Η συμφωνία είναι μόνο στα βασικά μεγέθη (αυτό όμως ήταν δεδομένο), ενώ η πρόβλεψη «με μεγάλη ασφάλεια ότι δεν θα χρειαστούν νέα μέτρα» είναι του Τσακαλώτου και όχι της τρόικας.
♦ Πού τον χάνεις πού τον βρίσκεις, παρέα με τους δεσποτάδες. Πήγε στα Γιάννινα για το Περιφερειακό Συνέδριο και δεν έχασε την ευκαιρία να πεταχτεί σε μια φιέστα των δεσποτάδων. Κι επειδή εκείνο που τον ενδιέφερε ήταν να μη μείνουν οι φωτογραφίες στον τοπικό μόνο Τύπο, φρόντισε να τις διανείμει με ανάρτηση στον λογαριασμό του πρωθυπουργού στο Twitter. Εγραψε ο Τσίπρας: «Στο Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών “Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος Β’“με τον Μητροπολίτη Ιωαννίνων κ. Μάξιμο & τον Αρχιεπίσκοπο κ. Ιερώνυμο». Οι δεσποτάδες και ειδικά ο Ιερώνυμος δεν είχαν κανένα πρόβλημα να δεχτούν στην πατρική αγκαλιά τους «το πρόβατο το απολωλός». Μετά τη συγκυριακή και παροδική ψυχρότητα που δημιούργησε το νομοσχέδιο για την αλλαγή ταυτότητας φύλου, είχαν ήδη πάρει από τον Γαβρόγλου ό,τι ζητούσαν (για το παγκάρι όχι για τις υποτιθέμενες αρχές τους). Οπότε η πρόσκληση του Τσίπρα και οι φωτογραφίες ήταν η τυπική επιβράβευση του «ντιλ».
♦ «Ψόφιος» για δημοσιότητα, ο Μπαρουφάκης έστειλε επιστολή στον Σόιμπλε, μετά από τη συνέντευξη του τελευταίου στον Παπαχελά, για να ρωτήσει τον «αγαπητό Βόλφγκανγκ» να πει αν υπάρχει μια οποιαδήποτε ανακρίβεια στο βιβλίο του σε σχέση με τις συζητήσεις τους. Φυσικά, ο Σόιμπλε τον «έγραψε» κανονικότατα. Και δε νομίζουμε ότι ο Μπαρουφάκης λογάριαζε πως θα του απαντούσε. Λίγη δημοσιότητα στην Ελλάδα ζητούσε και εξακολουθεί να τη ζητά απεγνωσμένα. Δεν το αντέχει να ζει στην αφάνεια.
♦ Το κυτίο παραπόνων του κυρ-Αλέκου (επισήμως: «Ομάδα της Καθημερινότητας» ή www.kathimerinotita.gov.gr) «έσπασε το φράγμα των 6.500 υποβληθεισών υποθέσεων» και το γιόρτασε με πανηγυρική ανακοίνωση! Το αποκορύφωμα της γελοιότητας είναι η τελευταία πρόταση της ανακοίνωσης: «Αξιο μνείας αποτελεί το γεγονός ότι μετά την παρουσία της “Καθημερινότητας“ με αυτόνομο περίπτερο στην 82η ΔΕΘ καταγράφεται μια σημαντική αύξηση της επισκεψιμότητας της ιστοσελίδας, αλλά και των αιτημάτων που εισάγονται σε αυτή».