♦ Οσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια! Ο Ευκλείδης Τσακαλώτος αρθρογραφεί στην «Καθημερινή» ως… μαρξιστής θεωρητικός για το νομοσχέδιο για τη «μετάβαση φύλου» και από την πρώτη κιόλας παράγραφο αποκαλύπτει το σκοπό του: «Είναι ένα αμιγώς φιλελεύθερο νομοσχέδιο, για τα δικαιώματα όσων επιθυμούν να επαναπροσδιορίσουν το φύλο τους. Επιπλέον είναι από τα νομοσχέδια που αποδεικνύουν ότι η κυβέρνηση μπορεί να διαχειριστεί το μνημόνιο αφήνοντας συγχρόνως προοδευτικό αποτύπωμα». Μπορεί να σας ξεσκίζουμε τη ζωή, όμως ταυτόχρονα επιτρέπουμε στους ερμαφρόδιτους να κάνουν επιλογή φύλου από τα 15. Αυτό είναι το προοδευτικό μας αποτύπωμα! Το ότι ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ, Ποτάμι, ακόμα και η ηγεσία της ΝΔ, το ότι στη Δυτική Ευρώπη τέτοια νομοθετήματα έχουν στηρίξει ακόμα και δεξιά κόμματα δεν έχει καμιά σημασία.
♦ Eπιτέλους, επιστροφή στην κανονικότητα. Μετά το στενάχωρο κοστούμι του Λονδίνου, μπουφάν καταδρομέα (ή μήπως αλεξιπτωτιστή, θα σας γελάσουμε), γυαλί rayban (σήμα κατατεθέν της καραβαναρίας) και οι στρατηγοί να βαράνε προσοχές σηκώνοντας σκόνη. Αυτά είναι τα πραγματικά μεγαλεία. Κρίμα που οι μεγαλοκαζινάδες δεν επιτρέπουν είσοδο με στολή παραλλαγής, αλλά για να ρίξεις δυο μπιλιές πρέπει να φορέσεις κοστούμι και γραβάτα.
♦Και ο αντιπρόεδρος Πενς αποχώρησε από αγώνα αμερικάνικου φούτμπολ, όταν παίκτες γονάτισαν τη στιγμή της ανάκρουσης του αμερικανικού εθνικού ύμνου, σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τη ρατσιστική πολιτική του Τραμπ. Το έκανε στην Ιντιάνα, της οποίας διετέλεσε κυβερνήτης. Ο Τραμπ έσπευσε να γράψει ότι ο Πενς ακολούθησε δική του εντολή και το twitter άρχισε να τους «γλεντάει» και τους δύο.
♦ Ο Καμμένος έχει ανακηρύξει το 2017 «Ετος Εφέδρων και Εθνοφυλάκων». Ο Σκουρλέτης, όμως, επανέλαβε αυτό που ισχύει από το 1986: δε θα παρελάσουν στις 28 Οκτώβρη τα ΤΕΑ. Ο Καμμένος, φυσικά, το κατάπιε, όμως κάτι μας λέει ότι κάτι θα βρει να οργανώσει μέχρι το τέλος της χρονιάς.
♦ «Οι φόροι είναι σαφές ότι πρέπει να μειωθούν μεσοπρόθεσμα, αποτελεί επιδίωξη της κυβέρνησης αυτό. Βραχυπρόθεσμα αυτό που έχει σημασία είναι να έχουν όλοι κατά νου ότι το φορολογικό πλαίσιο δεν θα μεταβληθεί επί το δυσμενέστερο πέρα από τις ρυθμίσεις που έχουν ήδη ψηφιστεί – και αυτό πλέον το γνωρίζουμε με σχετική βεβαιότητα». Ο τέως υπουργός Ν. Ξυδάκης στα «Νέα». Το 2019 είναι… βραχυπρόθεσμα ή μεσοπρόθεσμα; Γιατί το 2019 θα συμβεί μια βίαιη επιβολή φορολογικών βαρών στα πιο φτωχά λαϊκά στρώματα (μισθωτούς και συνταξιούχους) με το πετσόκομμα του αφορολόγητου.
♦ Σατανικές συμπτώσεις! Κάθε φορά που είναι να ψηφιστεί στη Βουλή κάτι που δε βολεύει τους ΑΝΕΛ, ο Καμμένος έχει ταξίδι στο εξωτερικό. Την προηγούμενη φορά ήταν στη Βουλγαρία, τώρα στη Βραζιλία!