♦ «Λαμβάνουμε μηνύματα ότι, η πλειοψηφία των δημοσίων υπαλλήλων θέλει να αξιολογηθεί», δήλωσε η Γεροβασίλη. Τη στιγμή που το δήλωνε, η αποχή από την «αξιολόγηση» ξεπερνούσε το 90%! «Καλλιεργείται σκόπιμα η σύγχυση ότι πρόκειται για μία απεργιακή κινητοποίηση των συνδικαλιστικών οργάνων της δημόσιας διοίκησης», συνέχισε απτόητη. Και οι καθηγητές πανεπιστημίου που γνωμάτευσαν ότι πρόκειται για μορφή απεργίας, ενώ η τροπολογία που ψήφισε η Γεροβασίλη συνιστά μορφή ανταπεργίας; Σιγά μην ξέρουν οι πανεπιστημιακοί και δεν ξέρει η Ολγάρα, η καραμπουζουκλού.
♦ Οι φιλοδοξίες της Δούρου είναι γνωστές. Και δε χρειαζόμαστε «κιτρινιές» (σαν το πρωτοσέλιδο της «Κυριακάτικης Δημοκρατίας», που την έφερε να έχει δηλώσει σε διπλωμάτη ότι αυτή είναι η διάδοχος του Τσίπρα) για να τις διαγνώσουμε. Η Δούρου -όπως αναμενόταν- διέψευσε το δημοσίευμα, κάνοντας λόγο για fake news, όμως εξασφάλισε μια ωραιότατη προβολή (ούτε… παραγγελία να την είχε).
♦ Ποιος είν' αυτός ο αψηλός με τη θαλασσί γραβάτα, που ποζάρει χαμογελαστός δίπλα στον -επίσης χαμογελαστό- Αλέξη Τσίπρα; Είναι ο Μαριάνο Ραχόι, ο ηγέτης της ισπανικής Δεξιάς που έστειλε έξι χιλιάδες μπάτσους (σε κρουαζιερόπλοια σταβλίζονταν) για να μακελέψουν τους Καταλανούς. Κι αυτοί τον έβγαλαν ασπροπρόσωπο! Ανοιξαν τα κεφάλια ακόμα και ηλικιωμένων που στέκονταν στην ουρά για να ψηφίσουν. Η φωτογραφία είναι από μία από τις Ευρωμεσογειακές Συνόδους, που αναβίωσε ο Ολάντ (την ιδέα διεκδικεί ο Τσίπρας που είχε «οραματιστεί» το «μέτωπο του Νότου»). «Σήμερα συναντιόμαστε εδώ στην Αθήνα οι ηγέτες των ευρωπαϊκών χωρών της Μεσογείου γιατί, ανεξάρτητα από τις ιδεολογικές μας αναφορές, αυτό που μας ενώνει είναι η κοινή μας θάλασσα, τα κοινά μας προβλήματα, η πίστη μας στο ευρωπαϊκό όραμα, αλλά και η κοινή μας βούληση να αγωνιστούμε για μια καλύτερη Ευρώπη», είπε ο Τσίπρας στο καλωσόρισμα των υπόλοιπων, στη σύνοδο της Αθήνας, τον Σεπτέμβρη του 2016. Ο Ραχόι τον επιβεβαίωσε, δείχνοντας έμπρακτα ποιο είναι το «ευρωπαϊκό όραμα» και η «καλύτερη Ευρώπη».
♦ Δε θα σχολιάσουμε τη δήλωση Ντεϊσελμπλούμ ότι οι εκλογές στην Ελλάδα πρέπει να γίνουν το 2019. Θα σχολιάσουμε το χαρούμενο «τιτίβισμα» του Παπαδημούλη, που ως άλλος Τραμπ έσπευσε να γράψει στο twitter: «Ακυρο από Ντάισελμπλουμ σε Μητσοτάκη για τις εκλογές, μέσω Καθημερινής. “Κρατήστε τις εκλογές για το 2019“». Ερχεται ο ολλανδός υπουργός Εξωτερικών και πρόεδρος του Eurogroup και κάνει μια τόσο ωμή παρέμβαση σε ένα αποκλειστικά εσωτερικό ζήτημα και ο Παπαδημούλης χρησιμοποιεί αυτή τη δήλωση ως όπλο κατά της αντιπολίτευσης!