♦ «Η αφρόκρεμα του γαλλικού επιχειρηματικού κόσμου που ταξίδεψε με τον Πρόεδρο, επέστρεψε στην Ελλάδα ακριβώς γιατί διαβλέπει σε αυτήν ένα ασφαλή πλέον επιχειρηματικό προορισμό». Hρθαν τα αρπακτικά κι εμείς πρέπει να κατουρηθούμε από τη χαρά μας, όπως κατουρήθηκε ο Κατρούγκαλος.
♦ «Εμείς δεν θα κόψουμε τις κοινωνικές παροχές. Θα τις έχει ήδη κόψει η Αριστερά του κ. Τσίπρα. Δεν ξέρετε ότι η τρίτη αξιολόγηση περιλαμβάνει την περικοπή όλων των κοινωνικών επιδομάτων;». Μια από τις συνήθεις εξυπναδούλες του πέταξε ο Μπουμπούκος, χωρίς να αντιληφθεί ότι του βγαίνει κυνικός υπολογισμός. Γιατί δεν είπε ότι θα επαναφέρουν τις κοινωνικές παροχές που θα έχουν κόψει οι ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ, αλλά ότι θα βρουν στρωμένο το έδαφος, οπότε θα πρέπει απλώς να το συντηρήσουν.
♦ Μπορεί η γυναίκα που βγήκε από τη θάλασσα γεμάτη πίσσα να είναι υπαρκτό πρόσωπο (έκανε και σχετικές δηλώσεις). Μπορεί η φωτογραφία να τραβήχτηκε από βέλγο φωτορεπόρτερ που έτυχε να περνάει από το σημείο και έπεσε πάνω στο «θέμα». Η Ελενίτσα η Αυλωνίτου, όμως, δεν μασάει από τέτοια και αποστομώνει τους συνπανελίστες της στο πρωινάδικο: «Γιατί οι Βέλγοι δεν ξέρουν από photoshop;»! Χρειάζεται μήπως να θυμίσουμε ότι η εν λόγω κυρία είναι βουλευτίνα του ΣΥΡΙΖΑ και ότι το κόμμα της και οι συνάδελφοί της δεν την αποδοκίμασαν;
♦ Δεν είναι, όμως, μόνον η Αυλωνίτου, που διεκδικεί το πολιτικό ακαταλόγιστο. Fake news χαρακτήρισε ο Κατρούγκαλος την είδηση ότι οι καταριανοί πλιατσικολόγοι της Al Rayyan φεύγουν από την Ελλάδα. Τον διέψευσε με ανακοίνωσή της η ίδια η εταιρία των εμίρηδων. Κι εμείς αναρωτιόμαστε: τι είναι πιο σημαντικό, το νέο ξεφτιλίκι του Κατρούγκαλου ή ο φόβος μη τυχόν και φύγουν οι πλιατσικολόγοι;
♦ Ο λιμενικός Π. Χριστοφορίδης, γνωστός για τους… σπαρταριστούς διαλόγους του με τον ισοβίτη για εμπόριο ναρκωτικών Δ. Γιαννουσάκη, όχι μόνο δεν τέθηκε σε διαθεσιμότητα, δεν μπήκε έστω στο «ψυγείο», μέχρι να ξεκαθαρίσει η υπόθεση στην οποία είναι μπλεγμένος, αλλά ασκεί κανονικότατα τα καθήκοντά του. Του ανατέθηκε, μάλιστα η έρευνα για το τάνκερ Lassea, που ασχολήθηκε αρχικά με την απάντληση καυσίμων από το βυθισμένο «Αγία Ζώνη ΙΙ» και στη συνέχεια -όταν αποκαλύφτηκε ότι είχε λήξει το πιστοποιητικό αξιοπλοΐας που είχε- βρέθηκε με λαθραίο πετρέλαιο στις δεξαμενές του. Μιλάμε για πλήρη αποθράσυνση των κυβερνώντων. Ούτε κάποια στοιχειώδη προσχήματα δεν τηρούν. Κατά τα άλλα, δηλώνουν (διά στόματος Τσίπρα), ότι θα καθαρίσουν τα κυκλώματα.