♦ Mανία τον έχει πιάσει τον Πρετεντεράκο. Σώνει και καλά να δώσει «γραμμή» στο ΠΑΣΟΚ (τη ΔΗΣΥ, τέλος πάντων, ή όπως αλλιώς ονομαστεί στο μέλλον): μακριά από τον Τσίπρα και τον ΣΥΡΙΖΑ και μ' όποιον άλλον θέλετε συνεργαστείτε (με τον εξής ένα, τον Κούλη). Το τελευταίο επιχείρημα που βρήκε είναι πως στον ΣΥΡΙΖΑ έχει μαζευτεί «το ΠΑΣΟΚ του Ακη», ενώ το υπόλοιπο, το υγιές ΠΑΣΟΚ, έχει παραμείνει γύρω από τη Φώφη!
♦ Ολος ο καλός ο κόσμος μαζεύτηκε και φέτος στον κήπο της βίλας του αμερικανού πρέσβη για να συνεορτάσει την 4η Ιουλίου. Μάτσο οι συριζαίοι, υπουργοί και στελέχη, συνωστίζονταν για ένα photo opportunity με τον πρέσβη, που αποτελεί το ανώτερο τεκμήριο… αντιιμπεριαλιστικής στάσης. Από ένα σύντομο ψάξιμο στο Διαδίκτυο, δεν εντοπίσαμε φέτος την τέως υφυπουργό Τζάκρη, που πέρσι είχε «σπάσει ταμεία» με το εντυπωσιακό σκίσιμο στο φόρεμα, που άφηνε το μπούτι να φαίνεται μέχρι… τη ρίζα, πάνω από τις Λουμπουτέν γόβες. Χώρο για μία φωτογραφία έχει η στήλη, κι αυτή αφιερώνεται αυτοδικαίως στον… κομμουνιστή υπουργό Κατρούγκαλο που έδειξε στον… αχώνευτο Τζέφρι Πάιατ τι σημαίνει ελληνική λεβεντιά.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1752/content_g_-_e_v_z_v_-_g.jpg)
♦ «Υπέρτατο για εμάς κριτήριο είναι η οποιαδήποτε ρύθμιση και συμφωνία να επιτρέψει στην ΕΚΤ να θεωρήσει το χρέος βιώσιμο, προκειμένου να συμπεριλάβει τα ελληνικά ομόλογα στην ποσοτική χαλάρωση, το οποίο είναι και το σήμα προκειμένου η χώρα να βγει στις αγορές». Αυτά έλεγε ο Γ. Σταθάκης στις 6 Ιούνη, σε συνέντευξή του στο www.liberal.gr. Γνωρίζουμε πια ότι μετά τη συμφωνία της 15ης του Ιούνη στο Eurogroup, η ΕΚΤ δεν έκρινε βιώσιμο το ελληνικό χρέος και δεν συμπεριέλαβε τα ελληνικά ομόλογα στην «ποσοτική χαλάρωση». Επομένως, το «υπέρτατο κριτήριο» δεν ικανοποιήθηκε, αλλά αυτοί υπέγραψαν. Κι ο Τσακαλώτος τώρα λέει ότι η ένταξη στην «ποσοτική χαλάρωση» έχει μόνο συμβολική σημασία! Ποιος θα διαφωνήσει ότι ο χαρακτηρισμός «πολιτικοί απατεώνες» είναι πολύ ήπιος για τους συριζαίους;
♦ Γεύμα προς τιμήν του Μανώλη Γλέζου παρέθεσαν στο Πεντάγωνο ο αναπληρωτής υπουργός Βίτσας και οι αρχηγοί του γενικού επιτελείου και των τριών όπλων. Ο Γλέζος, φυσικά, δε λέει όχι σε κάτι τέτοια. Εντύπωση, όμως, μας προκάλεσε η απουσία του Καμμένου. Να τον απέκλεισε ο Γλέζος μας φαίνεται απίθανο, οπότε κάτι άλλο συμβαίνει.
♦ Από αλλού το περίμενε ο Λεβέντης, από αλλού του ήρθε. Τον Σαρίδη φοβόταν ότι ετοιμάζεται να την κάνει, η Μεγαλοκονόμου την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια. Χολώθηκε, λένε, που ο πρόεδρος δεν την έκανε αντιπρόεδρο της Βουλής, αλλά έδωσε το πόστο στον γιο του. Εμείς, όμως, νομίζουμε ότι απλά βρήκε την ευκαιρία. Πρέπει να κοιτάξει και το μέλλον της.