Στης Κατερίνας την ποδιά σφάζονται παλικάρια! Εκτός από τους υπουργούς Φλαμπουράρη και Παππά, που τίμησαν την εκδήλωση βράβευσης της συζύγου του εφοπλιστή Παναγόπουλου από το Ελληνοαμερικανικό Επιμελητήριο, είχαμε και την ευρωβουλευτίνα της ΝΔ Ελίζα Βόζεμπεργκ – Βρυωνίδη, που πρότεινε την εν λόγω κυρία ως υποψήφια για το «Βραβείο του Ευρωπαίου Πολίτη 2017» και μας ενημέρωσε σχετικά με δελτίο Τύπου της ευρωκοινοβουλευτικής ομάδας της ΝΔ.
Και μιας που βρισκόμαστε στον αστερισμό των βραβεύσεων, να σας ενημερώσουμε ότι ο Γιούνκερ (ναι, αυτός του «the game is over») θα αναγορευτεί σε επίτιμο διδάκτορα της Νομικής Σχολής του ΑΠΘ, μετά από πρόταση του πρύτανη του ΑΠΘ, Περικλή Μήτκα. Η σχετική απόφαση ελήφθη ομόφωνα από τη Σχολή (αυτό έλειπε, να είχαμε και μειοψηφία) και η τελετή αναγόρευσης θα γίνει στις 13 Ιούλη. Κι επειδή Γιούνκερ είν' αυτός περιμένουμε ν' ανέβει στη Θεσσαλονίκη όλος ο καλός ο κόσμος (Πάκης, Τσίπρας, Βούτσης κλπ.).
Η φιέστα έγινε στο ΟΑΚΑ και είχε ωςαντικείμενο την «καθιέρωση» του Μαρουσιού σε Παγκόσμιο κέντρο Τουρισμού Υγείας, Αθλησης και Επιχειρηματικότητας». Γι' αυτό και η Πατούλαινα ντύθηκε ασορτί με το πνεύμα της φιέστας! Τα σχόλια τα αφήνουμε στην πλούσια φαντασία των αναγνωστών και αναγνωστριών μας.
Οπως έγινε με τον Μητσοτάκη, που μόλις πέθανε άρχισαν να τον λιβανίζουν όλοι, έτσι έγινε και με τον Κολ στη Γερμανία. Πρώτη στη σειρά των τεθλιμμένων, φυσικά η Μέρκελ. Αυτή που «τελείωσε» τον πρώην μέντορά της, αποκαλύπτοντας με άρθρο της στη Frankfurter Allgemaine Zeitung το σκάνδαλο των «μαύρων ταμείων» του κόμματος. Για να σχολιάσει πικρόχολα ο Κολ, ότι του την έφερε η… βλαχάρα, που όταν την ανέδειξε στο κόμμα, αυτή δεν ήξερε ούτε να τρώει με πηρούνι και μαχαίρι. Οπως βλέπετε, ο αστικός… πολιτικός πολιτισμός δεν είναι μόνο φαινόμενο στις… επαρχίες του διεθνούς καπιταλισμού σαν την Ελλάδα.
Ο Ανθιμος ανακοίνωσε αγρυπνία για να εξαγνίσει τη Θεσσαλονίκη από τη «δυσάρεστη, απαράδεκτη και αξιοκατάκριτη παρουσία των ομοφυλοφίλων». Ανθιμος είν' αυτός θα μας πείτε. Σωστά, αλλά ο ίδιος Ανθιμος πριν από μερικές μέρες ήταν πρώτη μούρη στο ΑΠΘ, όπου τέλεσε αγιασμό, παρουσία υπουργών, βουλευτών και πλήθος «διανοούμενων», στην τελετή βράβευσης του Σαββίδη για την ίδρυση έδρας Ποντιακών στο ΑΠΘ. Σαββίδης είν' αυτός θα μας πείτε, όποιον θέλει επιβάλλει. Κι αυτός που χώνει τα φράγκα έχει τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο.
Δεν επιβεβαιώθηκε ο θρίαμβος του Μακρόν που «πρόβλεψαν» οι δημοσκόποι της Γαλλίας. Τον πουσάρισαν όσο μπορούσαν, για να δουλέψει η θεωρία της χαμένης ψήφου, αλλά δεν βρήκαν τόσα πολλά κορόιδα.