♦ «Πολιτική προσωπικότητα η οποία ταυτίστηκε με εξόχως θετικές και αρνητικές πτυχές της σύγχρονης ιστορίας του τόπου» χαρακτήρισε τον Κ. Μητσοτάκη η Δούρου, σπριντάροντας για να προλάβει να είναι η πρώτη συριζαία που θα κάνει δήλωση για το θάνατό του. Τις αρνητικές πτυχές με τις οποίες ταυτίστηκε ο Μητσοτάκης μπορούμε να τις φανταστούμε όλοι, με τις «εξόχως θετικές» υπάρχει ένα… προβληματάκι. Πάντως, κρίνοντας από τη φωτογραφία που έβαλε στην ανάρτησή της (μπροστά ο Κύρκος με τον Γλέζο αλά μπρατσέτα και πίσω ο Μητσοτάκης), ίσως να αναφέρεται στις δυο κυβερνήσεις, Τζαννετάκη και Ζολώτα, το 1989-90, στις οποίες η αστική ψευτοαριστερά (του Περισσού συμπεριλαμβανόμενου) γεύτηκε για πρώτη φορά τη γλύκα της διαχείρισης της αστικής εξουσίας.
♦ Εκείνο που σχολιάστηκε από την ομαδική φωτογραφία συζύγων ηγετών του ΝΑΤΟ, ήταν η παρουσία του συζύγου του πρωθυπουργού του Λουξεμβούργου, Ξαβιέ Μπετέλ. Εμείς δε θα σχολιάζαμε αυτό, αλλά την εμφάνιση της Μακρόναινας (άκρη αριστερά στην πρώτη σειρά, δίπλα στην Ερντογάναινα), που προσπαθεί να παραστήσει την παιδούλα στα 64 χρόνια της, με αποτέλεσμα εμφάνιση… σούργελου. Είναι προφανές ότι η κυρία έχει απωθημένα και προσπαθεί να τα βγάλει. Ο κύριος δεν την «μαζεύει», οπότε αναμένουμε τις «τσουχτερές» παρεμβάσεις του γαλλικού Τύπου.
♦ «Είχα την ευκαιρία να συνομιλήσω με τον πρόεδρο των ΗΠΑ κ. Ντόναλντ Τραμπ στη Σύνοδο των Βρυξελλών» έγραψε ο Τσίπρας στο twitter. Οχι και να «συνομιλήσεις», ρε μεγάλε. Η ίδια η φωτογραφία που έβαλες στο twitter δείχνει μια συνάντηση σ' ένα προαύλιο, με κόσμο και κοσμάκη γύρω, απ' αυτές που κρατούν μερικά δευτερόλεπτα. Ούτε ο φωτογράφος, που ήταν στημένος και περίμενε τη στιγμή, δεν πρόλαβε να βρει μια καλή γωνία λήψης κι έχει πάρει τον Τραμπ με μισογυρισμένη την πλάτη.
♦ Η Ζωή Κωνσταντοπούλου αρνήθηκε να καταδικάσει την ενέργεια κατά του Παπαδήμου, τον οποίο χαρακτήρισε «δοτό μνημονιακό πρωθυπουργό, που κατέλαβε το αξίωμα με πραξικόπημα και υπηρέτησε πιστά την μνημονιακή τυραννία» και περιορίστηκε να του ευχηθεί «ταχεία ανάρρωση», προσθέτοντας πως «όταν αποκατασταθεί η Δημοκρατία και λειτουργήσει η Δικαιοσύνη στη χώρα, θα κριθεί». Καταδίκασε δε τη βία των Μνημονίων, των αντιλαϊκών μέτρων κτλ. Εγινε η Κωνσταντοπούλου επαναστάτρια; Οχι φυσικά. Απλά, η ίδια και οι συνεργάτες της, που ασχολούνται πάρα πολύ με τα λεγόμενα «κοινωνικά Μέσα», είδαν το κλίμα που διαμορφώθηκε από τις πρώτες κιόλας ώρες, κλίμα αποδοχής της ενέργειας, και έσπευσε να αντλήσει πολιτική υπεραξία απ' αυτό το κλίμα, όπως αντλούσε ο ΣΥΡΙΖΑ από το θολό αντιμνημονιακό κίνημα της περιόδου 2011-14.