► Ποιο είναι το «ζουμί» στο άρθρο που έγραψε ο Μπαρουφάκης για την ΕφΣυν; Οτι «το σημερινό περιβάλλον όπου το Eurogroup δεν μπορεί να συγκρατήσει τις φυγόκεντρες δυνάμεις που αποδομούν το ευρώ, είναι ιδανικό ώστε η ελληνική κυβέρνηση να πει επιτέλους το μέγα ΟΧΙ τόσο στους κ. Ντάισελμπλουμ-Σόιμπλε, όσο και στο ΔΝΤ». Διότι, όπως λέει, «τι φοβάται ο πρωθυπουργός; Οτι θα του επιβάλουν capital controls; Οτι θα τον απειλήσουν πάλι με Grexit την ώρα που καταρρέει το ιταλικό τραπεζικό ζύστημα και καλπάζουν η κ. Λεπέν και το AfD;». Αν αυτός ο νάρκισσος με το απύλωτο στόμα, που παριστάνει τον θεωρητικό της «θεωρίας των παιγνίων» καθόταν σε τραπέζι χαρτοπαικτικής λέσχης, θα τον είχαν αφήσει ταπί μετά από μερικούς γύρους. Το ίδιο δεν έπαθε και στο Eurogroup το Φλεβάρη του 2015; Την περιβόητη απόφαση στις 20 Φλεβάρη αυτός δεν την υπέγραψε; Το μνημονιακό πρόγραμμα με τη λίστα μέτρων, αυτός δεν το έστειλε καθαροδευτεριάτικα; Μετά του είπαν να παίξει καθυστέρηση και άρχισε τις μπούρδες περί «δημιουργικής ασάφειας». Επιτυχημένη μπλόφα και εκβιασμό επί των ομολόγων του, πάντως, δεν έκανε.
► «Εγώ παραιτήθηκα» γράφει το πλακάτ που κρατάει ο Ρέντσι-κούκλα. Αμα σε κοροϊδεύουν ακόμα και στις βιτρίνες, το πολιτικό σου μέλλον μοιάζει δυσοίωνο (παρά το νεαρόν της ηλικίας σου).
![](/wp-content/uploads/2020/08/1415/content_renzi-dimesso-statuina-napoli-presepe-696x522.jpeg)
► Ξεκίνησε με τη γνωστή προβοκάτσια των κάθε είδους φασιστοειδών των ΜΜΕ, χώρο από τον οποίο προέρχεται: «Αυτοί που καταστρέφουν -και δεν ξέρω αν βλέπετε τα στοιχεία που δίνονται κατά καιρούς από την Αστυνομία- είναι παιδιά πολλές φορές των βορείων και των νοτίων προαστίων και όχι των δυτικών. Τους τρώει η ανία στο σπίτι και κάτι πρέπει να κάνουν στην πόλη ή στο γήπεδο ή στις γειτονιές». Στη συνέχεια πέρασε στο λαϊκισμό τύπου Λεβέντη: «Να θεσπιστεί, λοιπόν, οικογενειακός κωδικός, που θα επιτρέπει, εκτός όλων των άλλων -για να πάω και σε μερικά επίκαιρα γεγονότα- όταν κάποιος πιάνεται να καταστρέφει δημόσια περιουσία, ο λογαριασμός να πηγαίνει στην οικογένειά του»! Ο Σταύρος Θεοδωράκης όλ' αυτά. Εννοείται πως δεν έκανε καμιά πρόταση να πληρώνουν από την προσωπική τους περιουσία οι μέτοχοι των καπιταλιστικών επιχειρήσεων που αφήνουν απλήρωτους εργαζόμενους ή δεν πληρώνουν τις ασφαλιστικές εισφορές στα Ταμεία.
► «Αυτή η κυβέρνηση έκανε περισσότερες αλλαγές σύμφωνα με τις προτάσεις του ΟΟΣΑ σε σύγκριση με οποιαδήποτε προηγούμενη κυβέρνηση». Το είπε ο Δ. Παπαδημητρίου στο Bloomberg. Καμαρώνουν ότι εφάρμοσαν αυτό που κατήγγειλαν (την εργαλειοθήκη του ΟΟΣΑ).