O λογογράφος του Κούλη δε διαβάζει τα επίσημα δελτία Τύπου της ΝΔ και προσφέρει υλικό για τις παραπολιτικές στήλες. «Πολλοί έσπευσαν να ονομάσουν τον νέο τρόπο άσκησης αντιπολίτευσης “σκιώδη κυβέρνηση“. Εγώ, μάλλον, δεν θα υιοθετούσα αυτόν τον χαρακτηρισμό» είπε ο Κούλης απευθυνόμενος στην ΚΟ του κόμματός του. «Σκοπός είναι ο διαρκής, εντατικός πολιτικός και κοινοβουλευτικός έλεγχος της Κυβέρνησης “τομέα προς τομέα“, “πρόσωπο προς πρόσωπο“ (“σκιώδης“ Κυβέρνηση), καθώς και η διαμόρφωση προτάσεων πολιτικής» έγραφε το επίσημο δελτίο Τύπου, που ανακοίνωνε τον ανασχηματισμό του Κούλη. Οι συνεργάτες του είναι τουλάχιστον ασόβαροι, αλλά ως στήλη αυτό μας ευχαριστεί τα μάλα.
Για τον Φιδέλ Κάστρο έγραφε ο Πρετεντέρης και βγήκε ευκαιρία να χύσει όλη την αντικομμουνιστική χολή του. Αποτέλεσε λέει (ο Κάστρο) «την πιο αυθεντική προσωποποίηση της ανόδου και της πτώσης ενός επαναστατικού οράματος που ξεκίνησε ως επαγγελία απελευθέρωσης και κατάντησε το πιο αιμοβόρο κι αποκρουστικό τέρας του 20ού αιώνα». Δεν είναι βέβαια τυχαίο ότι ο Πρετεντέρης δεν υιοθετεί τη θεωρία των «δύο άκρων», που αγαπούν οι αστοί δημοσιολόγοι. «Ξεχνά» το ναζισμό, το φασισμό και τα παρακλάδια τους, γιατί δεν μπορείς να βάλεις αυτά που αγαπάς στην ίδια μοίρα μ' αυτό που τόσο μισείς.
Κυβερνώσα και αντιπολιτευόμενη ακροδεξιά κρατούν την κορδέλα για να την κόψει η δεξιά του Κυρίου. Ο υφυπουργός Αθλητισμού Βασιλειάδης δεν έχει την πείρα του Σαμαρά και του Κουίκ και γι' αυτό, παρά το σλάλομ που έκανε ανάμεσα στους ρασοφόρους, κατάφερε μόνο να πιάσει τη μια άκρη της κορδέλας όταν την έκοψε ο Τζέρυ. Ετσι, με την κομμένη κορδέλα στο χέρι, χασκογελούσε ποζάροντας στους φωτογράφους.
Φαίνεται πως η αύξηση του ηλικιακού ορίου συνταξιοδότησης είναι το μόνο αίτημα που μπορεί να συγκινήσει τους ανωτεροανώτατους δικαστές και εισαγγελείς και να τους στείλει στο «μαγαζί» που έστησε η Θάνου. Γι' αυτό και η πρόεδρος του Αρείου Πάγου επανέλαβε το αίτημα στη γενική συνέλευση της Ενωσης Εισαγγελέων, μολονότι όλοι της θυμίζουν ότι η συνταγματική απαγόρευση είναι σαφέστατη. Το μόνο που δεν είπε αυτή τη φορά είναι ότι το βλέπει θετικά και ο πρωθυπουργός. Τότε γιατί το λέει; Μα για να μαζέψει κόσμο στο συνδικαλιστικό μαγαζί της.
Την περασμένη Δευτέρα συμπληρώθηκαν τρία χρόνια από το θάνατο του Γιώργου Αντώνου, ενός σεμνού ανθρώπου που σε όλη του τη ζωή έμεινε συνεπής στην ιδεολογία του διαλεκτικού και ιστορικού υλισμού, του μαρξισμού-λενινισμού. Στη μνήμη του, η οικογένειά του προσφέρει οικονομική στήριξη στην «Κόντρα», την εφημερίδα του.