Οπως διαβάσαμε στην «Αγορά», μετά την απομάκρυνσή του από το υπουργείο Παιδείας ο Φίλης άνοιξε το κινητό του και μέσα στα τόσα συγχαρητήρια μηνύματα που βρήκε ήταν και δύο που του προκάλεσαν τόση έκπληξη ώστε να ψελλίσει «μέγας είσαι, Κύριε». Δύο δεσποτάδες του έγραψαν: «Μετά τις σημερινές εξελίξεις, η εκτίμηση προς το πρόσωπό σας είναι πιο δυνατή». Η αγωνία του να πείσει ότι έχει υποστηρικτές ακόμα και μέσα στο δεσποταριάτο είναι έκδηλη, όμως ως δημοσιογράφος ο Φίλης θα έπρεπε να ξέρει πως η επίκληση ανώνυμων μπορεί εύκολα να μετατραπεί σε μπούμερανγκ. Δηλαδή, να πούμε εμείς οι… άπιστοι Θωμάδες: ψέμα του Φίλη είναι, για να δείξει πως τάχα έχει μαζί του ακόμα και δεσποτάδες.
Δυστυχώς, χρώμα δε βλέπετε (ας όψονται η κρίση και τα Μνημόνια), όμως αυτό που κυριαρχεί είναι το χρυσαφί. Βέβαια, στην περίπτωση του τραμπαίικου μιλάμε για πραγματικό χρυσό ενώ στην περίπτωση του πατουλαίικου για χρυσαφί χρώμα, όμως θα συμφωνήσετε πως ακόμα και μέσα στο «φο» χρυσάφι η Πατούλαινα λάμπει και είναι τουλάχιστον μια κλάση πάνω από την Τράμπαινα.
Κάτι τέτοια βλέπει ο βουλευτής (και παραλίγο υφυπουργός) των ΑΝΕΛ Δ. Καμμένος και αποφάσισε να διεκδικήσει κι αυτός το… δικαίωμά του στη γκλαμουριά. Κι επειδή οι σταρ δεν νταλαβερίζονται εύκολα με τύπους σαν τον Καμμένο (το θεωρούν αρνητική διαφήμιση), έκανε την ανάγκη φιλοτιμία και συναντήθηκε… «με την μοναδική Βάνα Μπάρμπα» (αναζητήστε τη φωτογραφία στο διαδίκτυο και θα πειστείτε για τη… μοναδικότητα) με την οποία θα αναλάβουν «φιλανθρωπικό έργο από κοινού». «Ελπίζω η πρωτοβουλία μας αυτή να βρει μιμητές έτσι ώστε όλοι μαζί να βοηθήσουμε πρακτικά και αποτελεσματικά, όλους τους συνανθρώπους μας οι οποίοι αντιμετωπίζουν προβλήματα διαβίωσης» έγραψε ο ανελοβουλευτής.
«Ο αγαπητός κ. Φίλης και οι ιδεολογικοί του συνοδοιπόροι δεν έχουν πάρει είδηση ότι δεν κυβερνά μόνος του ο ΣΥΡΙΖΑ για να επιβάλει το “μαρξιστικό-σοσιαλιστικό“ του πρόγραμμα, αλλά συγκυβερνά με ένα κόμμα χωρίς το οποίο θα ήταν στην αντιπολίτευση και δεν θα είχε γίνει ποτέ κυβέρνηση, που εξέλεξε τους βουλευτές του και με πρόταγμα τη διατήρηση της ορθόδοξης χριστιανικής ιδιοπροσωπείας του λαού μας;». Ο Πειραιώς Σεραφείμ σε σπαρταριστή πολιτική ανάλυση, που στον πυρήνα της ξεκινά από μια αλήθεια για τη σημερινή συγκυβέρνηση, που μπορεί να την εκβιάζει ακόμα και ο Καμμένος. Οσο για τον ίδιο τον Σεραφείμ, δεν είχε και μεγάλη απόσταση να διανύσει από τη Χρυσή Αυγή μέχρι τον Καμμένο.