♦ «Εάν κάποιος από τους υπερθεματιστές -δεν μας ενδιαφέρει ποιος, κανείς δεν είναι φίλος μας- δεν έχει τη δυνατότητα να πληρώσει ή να δικαιολογήσει τα χρήματά του, θα εκπέσει το επόμενο δευτερόλεπτο», είπε ο Τσίπρας στην ΚΕ του ΣΥΡΙΖΑ. Κατάλαβε, άραγε, τι είπε; Οι λεγόμενοι υπερθεματιστές δεν είναι πια προσωρινοί. Υποτίθεται ότι έχει ελεγχθεί το «πόθεν έσχες» και ότι όλοι διαθέτουν εγγυημένα ολόκληρο το ποσό με το οποίο «χτύπησαν» και πήραν τηλεοπτική άδεια. Αρα, ο Τσίπρας αμφισβητεί τον έλεγχο του πόθεν έσχες που έγινε υπό την εποπτεία του στενότερου συνεργάτη του, του Παππά! Επειδή αυτό σίγουρα δεν ισχύει, απλά είχαμε μια ακόμα επίδειξη τζάμπα μαγκιάς.
♦ Αφιερωμένο εξαιρετικά σε όσους λένε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ έχει κρυφή ατζέντα περιθωριοποίησης -αν όχι εξάλειψης- της Ορθοδοξίας. Χωρίς κανένα δικό μας σχόλιο. Με την επισήμανση μόνο πως ο εν λόγω υφυπουργός δεν είναι ΑΝΕΛ, ούτε κάποιος παλαιοπασόκος. Είναι ΣΥΡΙΖΑ, αναντάμ παπαντάμ. Τίτλος δελτίου Τύπου: «Επίσκεψη Υφυπουργού Εξωτερικών, Γιάννη Αμανατίδη για την εορτή της Υψώσεως του Τιμίου Σταύρου στο Οικουμενικό Πατριαρχείο (Κωνσταντινούπολη)». Περιεχόμενο: «Το Οικουμενικό Πατριαρχείο στο Φανάρι και τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης επισκέφθηκε ο Υφυπουργός Εξωτερικών, Γιάννης Αμανατίδης, με αφορμή τη γιορτή της Υψωσης του Τιμίου Σταυρού. Μετά το τέλος της Θείας Λειτουργίας, ο κ. Αμανατίδης εξέφρασε τη χαρά του που βρίσκεται στο Φανάρι και δήλωσε ότι με τον Παναγιώτατο Οικουμενικό Πατριάρχη, κ.κ. Βαρθολομαίο συζήτησαν τα συμπεράσματα της Αγίας και Μεγάλης Συνόδου, που πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στην Κρήτη, καθώς και τις τρέχουσες εξελίξεις».
♦ Οπως δήλωσε η καραμπουζουκλού κυβερνητική εκπρόσωπος, ο ΕΝΦΙΑ έγινε δικαιότερος, ενώ «όταν το επιτρέψουν οι συνθήκες, δηλαδή όταν μειωθούν οι στόχοι για πρωτογενή πλεονάσματα, θα αντικατασταθεί από έναν πολύ δικαιότερο φόρο ακίνητης περιουσίας». Ετσι, τα πράγματα μπαίνουν στη θέση τους. Ο δήθεν δίκαιος φόρος ακίνητης περιουσίας, που σύμφωνα με τον αναπληρωτή υπουργό Τρύφωνα θα εφαρμοστεί από το 2018, μεταφέρεται σε κάποιο απροσδιόριστο μέλλον. Γιατί το 2018 το πρωτογενές πλεόνασμα κορυφώνεται, φτάνοντας το 3,5% του ΑΕΠ, και θα παραμείνει σ’ αυτό το επίπεδο και «μεσοπρόθεσμα», δηλαδή για αρκετά ακόμα χρόνια, όπως προβλέπει το τρίτο Μνημόνιο, πράγμα που φρόντισε να μας θυμίσει πρόσφατα και ο Κλάους Ρέγκλινγκ, σε συνέντευξή του σε ελληνική αστική φυλλάδα.
♦ Δε σε φοβόμαστε εσένα, Καμπουράκη. Με τόσα και τέτοια… προσόντα θα βρεις σίγουρα νέα δουλειά. Γι' αυτό δε βρίζεις τον ΣΥΡΙΖΑ, άλλωστε;