♦ Κατήγγειλε την κυβέρνηση Σαμαρά ότι ξεπουλάει την ΤΡΑΙΝΟΣΕ με το «προκλητικά χαμηλό» τίμημα των 300 εκατ. ευρώ ο «σοβαρός» Γ. Σταθάκης, όταν ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν στην αντιπολίτευση. Τώρα, ως κυβέρνηση ο ΣΥΡΙΖΑ ξεπουλά την ΤΡΑΙΝΟΣΕ έναντι 45 εκατ. ευρώ και κάνει γαργάρα τις παλιές καταγγελίες. Ομως, τα χτεσινά ψέματα δεν μπορούν να γίνουν σημερινές αλήθειες. Θα τα βρίσκουν συνεχώς μπροστά τους.
♦ Αστραψε και βρόντηξε η Φώφη: «Ας σπάσουν επιτέλους η σιωπή και η απραξία και ας αναλάβει και η Ελλάδα πρωτοβουλίες, αξιοποιώντας την κίνηση των βρετανών βουλευτών, πριν το όνειρο βουλιάξει κι άλλο στους βάλτους της κυβερνητικής αδιαφορίας». Είχε έμπνευση ο κειμενογράφος της (η Φώφη αποκλείεται να έγραψε μόνη της τη φράση με το όνειρο και τους βάλτους), όμως μη φανταστείτε ότι υπήρξε καμιά αντιμνημονιακή κίνηση βρετανών βουλευτών. Μια επιστολή με την οποία κάποιοι ζητούν την επιστροφή των μαρμάρων του Παρθενώνα υπήρξε. Μια «σκατούλα», δηλαδή, για να μιλάμε με όρους πραγματικότητας. Η Φώφη, όμως, νόμισε πως αυτό είναι το μέγιστο πολιτικό πρόβλημα της στιγμής.
♦ Αν δεν κάνουμε λάθος, η τελευταία φορά που ελληνική κυβέρνηση ασχολήθηκε με το θέμα, ήταν το 2014, όταν οι Σαμαροβενιζέλοι (υπουργός ήταν και η Φώφη τότε) κουβάλησαν στην Αθήνα τη σύζυγο του Τζορτζ Κλούνι και πήξαμε στη γκλαμουριά, από τη μια, και τα επαρχιώτικα συμπλέγματα, από την άλλη. Η Αλαμουντίν έγινε δεκτή με τιμές αρχηγού κράτους, αλλά η δουλειά δεν προχώρησε. Μας έμειναν μόνο τα έξοδα.
♦ Αφού, όπως λέει η κυβερνητική εκπρόσωπος, ενόψει της δεύτερης αξιολόγησης δεν τίθεται θέμα μείωσης των δικαιωμάτων και των μισθών των εργαζομένων, «τίθεται μόνο ζήτημα να επιστρέψουν οι συλλογικές διαπραγματεύσεις», γιατί γίνεται προσπάθεια να καταρτιστεί κοινό κείμενο εκ μέρους των «κοινωνικών εταίρων», το οποίο μάλιστα, όπως λέει η Γεροβασίλη, «θα ζητήσουμε να στηριχθεί και πολιτικά από τα υπόλοιπα κόμματα»; Δηλαδή, εκεί που… δεν τίθεται θέμα, έρχεται να το θέσει η κυβέρνηση; Κάποιο… προβληματάκι με τα ελληνικά της το έχει η μαντάμ Ολγα.
♦ Επί της ουσίας, πολιτικό πρόβλημα έχει η Γεροβασίλη. Καμιά μνημονιακή κυβέρνηση δε γνωρίζει πότε θα αναγκαστεί να κάνει πρόωρες εκλογές. Καμιά δεν κατάφερε να εξαντλήσει το χρόνο της θητείας της. Κι αν για τη συγκυβέρνηση των Σαμαροβενιζέλων μπορεί να πει κανείς ότι μεσολάβησε η άγονη προεδρική εκλογή, τι να πεις για την κυβέρνηση του ΓΑΠ, με το υψηλότατο εκλογικό ποσοστό, που έπεσε στα δυο χρόνια από την εκλογή της; Ας μην κορδώνονται, λοιπόν, οι Τσιπραίοι.