♦ Μεγάλη απώλεια για την πολιτική: αποχώρησε από το Ποτάμι ο ηθοποιός (λέμε τώρα) Νίκος Ορφανός. Από τότε που δεν ξαναεκλέχτηκε βουλευτής βρίσκει πως το Ποτάμι είναι «χύμα» και πως «ήταν και είναι το μαγαζάκι του Σταύρου». Οσο ήταν βουλευτής αυτό δεν τον ενοχλούσε, αλλά μετά τη μη επανεκλογή του πρέπει κάτι να κάνει για να διαφημίσει τον μονόλογο που παίζει. Και βέβαια, δεν παραλείπει να εκφραστεί με τα καλύτερα λόγια για τον Ιάσωνα Φωτήλα που εκπροσωπεί τη… νεοδημοκρατική τάση στο Ποτάμι. Ανεμομαζώματα, διαβολοσκορπίσματα.
♦ Ιρλανδοί φίλαθλοι στο ποδοσφαιρικό Euro της Γαλλίας. Φορώντας τις πράσινες μπλούζες (το χρώμα της εθνικής τους ομάδας), ποζάρουν χαμογελαστοί με τη σημαία της Παλαιστίνης, την οποία προφανώς έφεραν μαζί τους για να βγάλουν αυτή τη φωτογραφία. Ωραίοι… ως Ιρλανδοί.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1203/content_h_k_e_i_d_e_v_v.jpg)
♦ «Αυτό που πρέπει πρώτα απ’ όλα να αποφύγουμε είναι ο τυχόν περιορισμός μας σ’ ένα στενό πολιτικό ορίζοντα ανταγωνιστικής διεκδίκησης τμήματος μόνο του 8% του λαού, που ψήφισε στις τελευταίες εκλογές ΚΚΕ, ΛΑΕ και ΑΝΤΑΡΣΥΑ, προσπαθώντας να αποδείξουμε ότι είμαστε στα λόγια και στα συνθήματα πιο αντιΕΕ , πιο αντικαπιταλιστές και πιο καθαροί αριστεροί από τους άλλους», είπε στο ιδρυτικό συνέδριο της ΛΑΕ ο τιτανοτεράστιος Δ. Στρατούλης, γνωστός και ως συνδαιτημόνας του Μελισσανίδη. Βάζοντας τον πήχη ψηλά (πιο ψηλά δε γίνεται), δήλωσε: «Εμείς δεν έχουμε ως στόχο να μοιράσουμε καλύτερα τους υπάρχοντες αριστερούς αλλά να τους αυξήσουμε, δηλαδή να φέρουμε και πολλούς άλλους στην Αριστερά και να κερδίσουμε ακόμα και την λαϊκή πλειοψηφία»!
♦ Πόσο γελοίοι μπορούν να γίνουν οι μπάτσοι, όταν προσπαθούν να κάνουν φιλομπατσική προπαγάνδα; Οσο δεν μπορείτε να φανταστείτε. Μια ΜΚΟ, με τον χαρακτηριστικό τίτλο «Κάνε-Μια-Ευχή» ζήτησε από τους μπάτσους να βάλουν ένα παιδάκι έξι ετών να συμμετάσχει σε ένα εικονικό σενάριο σύλληψης «κακών» και αυτοί της έκαναν τη χάρη. «Η Ελληνική Αστυνομία ανταποκρίνεται πάντα, με υψηλό αίσθημα κοινωνικής ευαισθησίας, στα αιτήματα για να προσφέρει χαρά σε παιδιά και εύχεται στον μικρό της φίλο να εκπληρωθούν όλες του οι ευχές» ανακοίνωσαν. Τι είδους κοινωνική ευαισθησία είναι αυτή που διατυμπανίζεται; Μπατσική και μηκυάδικη.
♦ «Πρέπει να αντιστοιχίσουμε την οργανωμένη βάση στην κοινωνική και πολιτική ακτινοβολία του κόμματος». Κατάλαβες τι είπες, ωρέ Νίκο Παππά ή έβαλες κατά λάθος την παλιά κασέτα; Μπινελίκια και ροχάλες τρώτε πλέον σε κάθε δημόσια εμφάνισή σας. Χωρίς τους μπάτσους δεν μπορείτε να κάνετε συγκέντρωση. Μ' αυτό θέλεις να αντιστοιχηθείτε;