♦ Ο υπουργός Μουζάλας διαβεβαιώνει τη Βουλή πως η Αμυγδαλέζα δεν είναι κλειστή, ότι ουδέποτε έκλεισε. Ο εκπρόσωπος Τύπου του συντονιστικού οργάνου της κυβέρνησης για τους πρόσφυγες Γ. Κυρίτσης δηλώνει ότι η Αμυγδαλέζα ήταν και παραμένει κλειστή. Ποιον να πιστέψουμε; Τον υπουργό ή τον υπάλληλο του υπουργού που με θράσος δηλώνει «δεν ξέρω τι λέει ο Μουζάλας, ισχύει αυτό που λέω εγώ»;
![](/wp-content/uploads/2020/08/1114/content_fwto_parelash.jpg)
♦ Πέρσι, χαρές και πανηγύρια στη στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μάρτη. Ηταν όλοι και όλες εκεί και ποζάριζαν στο φακό. Δεν ενοχλήθηκαν ούτε από τη χουντικής έμπνευσης φιέστα που έστησαν η Δούρου με τον Καμμένο. Είχαν την αλαζονεία του νικητή και δεν την έκρυβαν. Φέτος, σκέτη κατάθλιψη. Εδώ ο Τσίπρας δεν πήγε καν στην παρέλαση. Πήρε την οικογένεια και πήγε για τριήμερο στη βίλα του κυρ-Αλέκου στην Αίγινα.
♦ Ο Τσακαλώτος ανανέωσε τη σύμβαση του Γκλεν Κιμ με τροπολογία που κατέθεσε αιφνιδιαστικά στη Βουλή. Η τροπολογία δίνει τη δυνατότητα απευθείας ανάθεσης παροχής συμβουλευτικών υπηρεσιών, διπλασιάζει το χρόνο αυτών των συμβάσεων από τρεις σε έξι μήνες και προβλέπει τη δυνατότητα ανανέωσής τους. Είναι φωτογραφική για τον Κιμ, χωρίς να περιγράφει τις αρμοδιότητές του και -το κυριότερο- χωρίς να λέει πόσα παίρνει ο υπερσύμβουλος που προσελήφθη επί Μπαρουφάκη και συνεχίζει.
♦ Απορούσε προ ημερών ο Κατρούγκαλος πού βρίσκουν οι εφημερίδες και γράφουν διάφορα απίθανα νούμερα για το τι συζητιέται για το Ασφαλιστικό. «Για παράδειγμα το 288 [εθνική σύνταξη] δεν είχε πέσει ποτέ στο τραπέζι», διαβεβαίωνε παραπονούμενος και για λογαρια-σμό της τρόικας. Και η «Αυγή», που στο κυριακάτικο φύλλο της 25ης Μάρτη δημοσίευε άρθρο με τίτλο «Μείωση συντάξεων στα 170-200 ευρώ ζητάει το ΔΝΤ», γιατί δεν προκάλεσε την απορία του Κατρούγκαλου, ώστε να της τραβήξει μια μεγαλοπρεπέστατη διάψευση; Να σας πούμε εμείς γιατί. Γιατί η κομματική φυλλάδα παίζει το παιχνίδι του Χότζα, σε συνεργασία με τον Κατρούγκαλο. Στο τέλος, οι ασφαλισμένοι θα πρέπει να αισθάνονται ανακουφισμένοι που… δεν πέρασε η πρόταση του ΔΝΤ, αλλά επελέγη ένα… ηπιότερο σενάριο πετσοκόμματος συντάξεων.
♦ «Μην ξεχνάτε ότι προέρχομαι από τη χώρα που γέννησε τη Δημοκρατία αλλά έχει νεοναζιστικό κόμμα με διψήφιο ποσοστό», είπε η Δούρου απευθυνόμενη στην Ολομέλεια του Κογκρέσου των Τοπικών και Περιφερειακών Αρχών του Συμβουλίου της Ευρώπης. Αντί για μια τυπική αυτοκριτική, που δε θα κόστιζε τίποτα, πήγε να βγει και από πάνω, απαντώντας σε όσους εντόπισαν την παπάρα της. «Η Περιφερειάρχης αναφέρθηκε στο ποσοστό της Χρυσής Αυγής στις Περιφερειακές Εκλογές του Μαΐου του 2014 (11,13%)» απάντησε το Γραφείο Τύπου της Δούρου. Από πότε το ποσοστό ενός κόμματος σε μια χώρα μετριέται με το ποσοστό του στις εκλογές μιας περιφέρειας; Από τότε που η Δούρου… έχει πάντοτε δίκιο.