♦ «Λίγα θα πρέπει να ‘ναι τα βιβλία που γράφτηκαν υπό δυσκολότερες συνθήκες και είμαι σίγουρη ότι θα μπορούσα να γράψω την κρυφή του ιστορία που θα μιλάει για πολλά, πάμπολλα ανείπωτα βάσανα και έγνοιες και ταλαιπωρίες. Αν οι εργάτες είχαν την παραμικρή ιδέα για τις θυσίες που απαιτήθηκαν γι’ αυτό το έργο, το οποίο γράφτηκε μόνο γι’ αυτούς και για το καλό τους, θα έδειχναν ίσως μεγαλύτερο ενδιαφέρον» (Τζένη φον Βεστφάλεν-Μαρξ). Το «Κεφάλαιο» είναι το βιβλίο, και τα λόγια της συντρόφου του Καρλ Μαρξ είναι σήμερα πιο επίκαιρα σε σχέση με την εποχή που γράφτηκαν.
♦ Το Ποτάμι κατήγγειλε τον αναπληρωτή υπουργό Πολάκη ότι, αντί να πάει στην Ολομέλεια της Βουλής και να απαντήσει σε επίκαιρη ερώτηση για τις ΜΕΘ, καθόταν στο καφενείο της Βουλής και απολάμβανε τη φραπεδιά και το τσιγάρο του. Ο υπουργός απάντησε πως τον είχαν αποκλείσει από το γραφείο του απεργοί κι έτσι «μετέβη στη Βουλή προκειμένου να προμηθευτεί απαραίτητα έγγραφα και κατόπιν μετέβη στο Μέγαρο Μαξίμου για συνάντηση εργασίας». Αλήθεια, από πότε οι υπουργοί εκτελούν χρέη κλητήρα, πηγαίνοντας οι ίδιοι στη Βουλή για να πάρουν έγγραφα; Και στο Μαξίμου με ποιους συνεργάστηκε και με τι αντικείμενο, δεδομένου ότι ο πρωθυπουργός και ο Παππάς απουσίαζαν στις Βρυξέλλες; Αν ήταν να πιει καφέ με τον κυρ-Αλέκο, δε θα τον έπινε μόνος του στη Βουλή. Επιμύθιον: καμιά φορά είναι προτιμότερο να μην μιλάς, παρά να επιστρατεύεις γελοίες δικαιολογίες.
♦ Ο Νίκος Κοτζιάς είπε στον ιταλό ομόλογό του, ότι μεγάλωσε με δυο πράγματα: με τα αυτοκόλλητα της Panini με φωτογραφίες ιταλών ποδοσφαιριστών και πολυτελών αυτοκινήτων. Αλήθεια λέει. Ο γόνος μιας μεγαλοαστικής οικογένειας μεγαλώνει με το όνειρο ν’ αποκτήσει κάποια στιγμή τη δική του «Λαμποργκίνι» ή «Φεράρι». Οσο για το πολιτιστικό επίπεδο του Κοτζιά, δε γεννάται λόγος. Για «κορκοδείλια δάκρυα» έγραφε κάποτε (όταν ήταν ακόμα στον Περισσό). Και απορούσε… πού είναι το λάθος!
♦ Κάποιοι Πασόκοι αγροτοπατέρες ζήτησαν να έχουν τεχνικούς συμβούλους στο Μαξίμου. Ενας απ' αυτούς ήταν ο Κουτρουμάνης. Οι Τσιπραίοι αρνήθηκαν. Φοβήθηκαν τον Κουτρουμάνη!