♦ Ο Κούλης πήγε στην Πρέβεζα, ένας Πρεβεζάνος κέρδισε το τζόκερ και έκρινε σκόπιμο να καμαρώσει ότι είναι… γουρλής. Τι κατάφερε; Να ξαναζεστάνει τη φιλολογία για τη γκαντεμιά του μπαμπά του, για τον οποίο δηλώνει υπερήφανος. Το πιθανότερο είναι ότι ο μπαμπάς Δρακουμέλ θα επανέλαβε τη γνωστή του φράση στον Μανούσο: «Δεν κάνει το παιδί…».
♦ Γραβάτα και μάλιστα κατακόκκινη φόρεσε ο Βίτσας, όταν επισκέφτηκε μια έκθεση πολεμικού υλικού στις ΗΠΑ. Εκεί, βλέπετε, είναι Αμέρικα, δεν είναι παίξε γέλασε. Οχι πως υποδηλώνει τίποτα το «με ή χωρίς γραβάτα», αλλά σημειώνουμε τη σημειολογία του χώρου επί του οποίου φορέθηκε η γραβάτα. Γιατί, όμως, στάλθηκε ο Βίτσας σ’ αυτό το τεράστιο παζάρι οπλικών συστημάτων και όχι ο «καθ’ ύλην αρμόδιος» υπουργός και πρόεδρος Πάνος; Γιατί οι Τσιπραίοι φοβήθηκαν πως μπορεί να επέστρεφε με καμιά παραγγελία εκατοντάδων εκατομμυρίων παραμάσχαλα (όπως τότε με την ανακατασκευή των άχρηστων αεροπλάνων), οπότε σκέφτηκαν να στείλουν τον Βίτσα γραβατοφορεμένο και με εντολή «βλέπεις, ακούς, χαμογελάς, αλλά δεν αγοράζεις».
♦ Εκτός από την παρουσία του σε διάφορες φιέστες του πατριαρχείου και το ρόλο ακόλουθου του Βαρθολομαίου, που με τόση χάρη και φινέτσα παίζει, ο συριζαίος υφυπουργός Αμανατίδης κάνει και άλλα σημαντικά πράγματα. Και επειδή είναι λάτρης της διαφάνειας, φροντίζει για τα πάντα να εκδίδει ένα δελτίο Τύπου. Για παράδειγμα πριν από κάνα δεκαήμερο, μας ενημέρωσε ότι επισκέφτηκε τη Μεταφραστική Υπηρεσία του ΥΠΕΞ και «σε συνεργασία με τη Διεύθυνσή της δρομολογήθηκαν άμεσα», η επικαιροποίηση των στοιχείων τηλεφωνικής επικοινωνίας με τους πολίτες, η προσθήκη μιας ακόμη γραμμής για την εξυπηρέτηση των πολιτών και η επίσπευση της αναβάθμισης του τηλεφωνικού κέντρου. Επειδή θεωρούμε πολύ σημαντική την παρέμβαση του υφυπουργού, θα θέλαμε να ρωτήσουμε, αυτή η επικαιροποίηση των τηλεφωνικών αριθμών τι ακριβώς είναι; Διότι το δελτίο Τύπου παραθέτει απλώς κάποιους τηλεφωνικούς αριθμούς, τους οποίους ήδη διέθετε η Μεταφραστική Υπηρεσία.
♦ Μεγάλο πράγμα να βρίσκεσαι ξαφνικά στα αζήτητα του ΥΠΕΞ, από εκεί που ήσουν στο κέντρο της δημοσιότητας ως αναπληρωτής στο Οικονομικών. Τι να κάνει κι ο Μάρδας, έστυψε το μυαλό του και βρήκε το «ελληνικό θερινό Νταβός». Παπάρα-ξεπαπάρα, αυτός κέρδισε τις λίγες μέρες δημοσιότητας που δικαιούνταν. Βοηθάει και ο Αλαφούζος όσο μπορεί…