♦ «Μην ξεχνάμε ότι η Ελλάδα καλείται τώρα να αντιμετωπίσει μία καινούργια απειλή από την Ανατολή, την απειλή του φονταμενταλισμού». Το είπε ο Καμμένος στον εθνικιστικό δεκάρικο που εκφώνησε στη Σαλαμίνα. Και δεν είναι για γέλια. Ο Καμμένος διατύπωσε νέο αμυντικό δόγμα («εξ ανατολών κίνδυνος του φονταμενταλισμού») και γι' αυτό οφείλει εξηγήσεις η κυβέρνηση συνολικά και ο πρωθυπουργός της.
♦ «Ποιος είν' αυτός ο μαύρος δίπλα στη Μπέτυ, ρε παιδιά;», ρωτούσε με σαρκασμό ο συριζαίος την ομήγυρη. Βγήκε, λοιπόν, και η πολυπόθητη φωτογραφία. Τόσο βιαστικά που ο Τσίπρας δεν πρόλαβε καλά-καλά να στηθεί. Περίμεναν κι άλλοι στη σειρά, βλέπετε. Προσέξτε, τώρα, τι σημαίνει επικοινωνιακός επαγγελματισμός. Προσέξτε τα τεράστια χαμόγελα του Ομπάμα και της Ομπάμαινας, εν αντιθέσει με την εμφανή αμηχανία των «φιλοξενούμενών» τους. Αμα είσαι επαγγελματίας ξεχωρίζεις…
♦ «Κύκλοι του Μαξίμου καταλογίζουν στον κ. Σαγιά πως δεν ήταν λίγες οι φορές που “παγίδευσε'' το νομοθετικό έργο της προηγούμενης κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ – ΑΝΕΛ, ενώ του προσάπτουν πως διατηρούσε εμφανείς σχέσεις με ανθρώπους που η κυβέρνηση θεωρεί πως έχουν σχέση με τη διαπλοκή». Αυτά γράφτηκαν στο koutipandoras.gr του Βαξεβάνη. Αν τα πάρουμε τοις μετρητοίς (εμείς δεν τα παίρνουμε), τότε προκύπτει το ερώτημα: ο Σαγιάς ήταν ένας μεγαλοδικηγόρος, που όποιος ξένος όμιλος ήθελε να αναμιχτεί σε μια ιδιωτικοποίηση προσέφευγε στις υπηρεσίες του. Πώς αυτός ο άνθρωπος βρέθηκε στο στενό κύκλο των συνεργατών του Τσίπρα και διορίστηκε γενικός γραμματέας της πρώτης κυβέρνησής του;
♦ «Τους προτρέπουμε λοιπόν εμάς να μας προσπεράσουν. Να πάνε κατευθείαν στο ΠΑΣΟΚ που έχει μεγάλη εμπειρία από κυβερνητικές μοιρασιές. Το Ποτάμι δεν προτίθεται να συμμετέχει με κανένα τρόπο σε μια κυβέρνηση από αυτή τη Βουλή». Το γαρ πολύ της θλίψεως γεννά παραφροσύνη. Κι όταν κάνεις τη μια κωλοτούμπα μετά την άλλη, κινδυνεύεις να ζαλιστείς αν δεν είσαι εκπαιδευμένος. Ακόμα κι αν σε λένε Σταύρο Θεοδωράκη και νομίζεις ότι κανένας δε θυμάται τι έλεγες μέχρι και την ημέρα των εκλογών, όταν η κύρια γραμμή σου ήταν «κυβέρνηση όλοι μαζί οι μνημονιακοί».
♦ Η αριθμητική των γραφείων. Είναι 12 λέει το Μαξίμου, όχι, δε μετράτε σωστά, απαντά η Ζωή. Σημασία έχει ότι «μετακόμισε» την Επιτροπή Αλήθειας σε νέα γραφεία, στη Μητροπόλεως, για να την έχει δίπλα της ως προσωπικό μηχανισμό. Και για να 'χει να λέει, όταν θα την καταργήσει ο Βούτσης. Μέχρι την κατάργηση, όμως, ο μηχανισμός θα δουλεύει μια χαρά. Με γραφεία και μισθούς πληρωμένα από τη Βουλή.