♦ «Παρά την ομόφωνη αθώωσή μου και τη δικαίωσή μου, η απόφαση που οδήγησε στην καταδίκη των τεσσάρων συγκατηγορουμένων μου, πολύ φοβάμαι, εκτός της “πικρής γεύσης”, θα έχει και τρομακτικές συνέπειες για κάθε αγωνιζόμενο άνθρωπο». Μιχάλης Κασίμης, συνέντευξη στα «Νέα», 7.2.05.
♦ «Αυτές οι δίκες είναι πάντοτε δίκες σκοπιμότητας, γιατί αφορούν πολιτικές υποθέσεις. Νομικά αυτή η δεύτερη δίκη είναι κυριολεκτικά σούργελο. Δεν είναι, όμως, καθόλου για γέλια η προσπάθεια εκ νέου νομολόγησης της ναζιστικής αρχής της συλλογικής ευθύνης, η νέα παραπομπή του Μιχάλη Κασίμη, που αθωώθηκε τελεσίδικα στην προηγούμενη δίκη, η νέα προσπάθεια εξόντωσης του Γιάννη Σερίφη, με την ενεργοποίηση ενός ψευδομάρτυρα που τον διαψεύδει ακόμα και η “Αντιτρομοκρατική”. Γι’ αυτό και πρέπει να υπάρξει ευρύ κίνημα αντίστασης ενόψει αυτής της δίκης». Χρήστος Τσιγαρίδας, συνέντευξη στο «Εθνος», 7.2.05.
♦ «Γύρω από τον πατριαρχικό θρόνο μαζεύτηκε μια συμμορία καλοθρεμμένων ρασοφόρων που μετέβαλε το πατριαρχείο σε χρηματιστήριο αξιωμάτων και διέθεταν τους καλύτερους επιβήτορες που και τα σουλτανικά χαρέμια ζήλευαν». Γιάννης Κορδάτος.
♦ Από εδώ και πέρα, αντί για εξιλαστήριο θύμα θα μπορούμε να χρησιμοποιούμε τη λέξη Γιοσάκης. Τον προφυλάκισαν, λοιπόν, φορτώνοντάς του την ευθύνη για τα πάντα. Και εμείς καλούμαστε να πιστέψουμε ότι ένας νεαρός παπακαλόγερος κινούσε τόσα νήματα στο χώρο της Εκκλησίας και της Δικαιοσύνης και έπαιζε στα δάχτυλά του παπάδες, δεσποτάδες, ανώτερους δικαστικούς, δικηγόρους κ.λπ. Ας σκεφτούμε, πάντως, πως ο Γιοσάκης στη φυλακή βρίσκεται σε ασφαλές μέρος. Οχι για την πάρτη του, αλλά για τους συνεργάτες, μέντορες και καθοδηγητές του. Στη φυλακή είναι ελεγχόμενος, ενώ εκτός φυλακής θα μπορούσε να αποβεί ανεξέλεγκτος. Στη φυλακή είναι εκβιάσιμος, ενώ εκτός φυλακής θα μπορούσε να λειτουργήσει και ως εκβιαστής.
♦ Εχετε προσέξει την επιστολή που έστειλε στο Εφετείο της Λάρισας ο Χριστόδουλος, συνηγορώντας υπέρ της αναστολής εκτέλεσης της ποινής του εμπόρου ναρκωτικών Βαβύλη; Αναφέρει ότι ο περί ου ο λόγος «προέρχεται από συγκεκροτημένην οικογένειαν με χριστιανικάς αρχάς και ελληνοπρεπές φρόνημα». Τί ακριβώς σημαίνει «ελληνοπρεπές φρόνημα» εμείς το γνωρίζουμε. Ο αρχιεπίσκοπος, όμως, που την περίοδο της χούντας ασχολούνταν μόνο με τα διαβάσματά του, πότε πρόλαβε και το έμαθε;
♦ Οπως καταλαβαίνετε, κοιτάξαμε πολύ προσωπικά τον κατάλογο των ξένων αντιπροσωπειών που πήραν μέρος στο συνέδριο του Περισσού. Το αδελφό κόμμα του Ιράκ δεν το είδαμε. Αυτή τη φορά φυλάχτηκαν και δεν το κάλεσαν. Οχι όπως την προηγούμενη φορά που το κάλεσαν κι όταν κατάλαβαν τη γκάφα το έσβησαν από τη λίστα.