♦ Η «αριστερή» του Die Linke Γκάμπι Τσίμερ καθόταν δίπλα-δίπλα με τον Τσίπρα σε προεκλογική εκδήλωση του ΣΥΡΙΖΑ στο Κερατσίνι. Και ο «δεξιός» (προερχόμενος από το SPD) του Die Linke Οσκαρ Λαφοντέν καθόταν δίπλα-δίπλα με τον Μπαρουφάκη στο φεστιβάλ της Humanite στο Παρίσι. Στο γαλλικό Μέτωπο της Αριστεράς ο Μελανσόν αποκήρυξε τον Τσίπρα και είναι με τον Λαφαζάνη, το ψευτοκομμουνιστικό κόμμα, όμως, εξακολουθεί να είναι με τον ΣΥΡΙΖΑ. Κοντολογίς, η «πρώτη φορά Αριστερά» της Ελλάδας κατάφερε να κάνει κουλουβάχατα όλη την ευρωπαϊκή ψευτοαριστερά, που πήγε ν’ αναθαρρήσει μετά τις ελληνικές εκλογές του περασμένου Γενάρη.
♦ Απέκτησε και ο Μεϊμαράκης τον… Λαφαζάνη του. Μην πάει ο νους σας σε καμιά «αριστερή πτέρυγα» στη ΝΔ. Για το νταραβέρι με τη Ρωσία μιλάμε. Οπως ο Λαφαζάνης πεταγόταν μέχρι τη Μόσχα, συναντιόταν με διάφορους και προετοίμαζε την επίσκεψη Τσίπρα, έτσι κι ο Μεϊμαράκης έστειλε τον Σίμο (ένας είναι ο Σίμος, ο ντεμέκ δημοσιογράφος που σπούδασε στη Ρωσία και ξεκίνησε τη δημοσιογραφική του καριέρα στο πλευρό της Ρούλας Κορομηλά), που συνέφαγε σε σούσι μπαρ της ρωσικής πρωτεύουσας (Σίμος είν’ αυτός, δεν μπορεί να ξεχάσει το lifestyle ρεπορτάζ – άλλωστε μόνο αυτό γνωρίζει) με τον σύμβουλο του Πούτιν Γιούρι Ουσάκοφ και άρχισε να βάζει τις βάσεις για μια επίσκεψη του Βαγγέλα στη Μόσχα (αυτό το διαρρέει ο Σίμος, δεν ακούσαμε τίποτα από πλευράς Ουσάκοφ).
♦ Και μην αναρωτηθείτε τι ανάγκη έχει η ΝΔ από ένα (έστω και κατασκευασμένο) φλερτ με τη ρωσική ηγεσία. Καταρχάς, το έχει ανάγκη ο Σίμος που προσπαθεί να βγει από τα αζήτητα της Δεξιάς και να δείξει στη νέα ηγεσία ότι μπορεί να της φανεί χρήσιμος. Από την άλλη, ρίξτε μια ματιά στα ακροδεξιά έντυπα, σάιτ και μπλογκ και θα καταλάβετε ότι το «χαρτί Πούτιν» έχει πέραση σ’ αυτό το ακροατήριο, το οποίο ο Μεϊμαράκης θέλει να επαναπατρίσει στη χορεία των ψηφοφόρων της ΝΔ. Καλός ο «μεσαίος χώρος», αλλά η ακροδεξιά ψήφος είναι εξίσου κρίσιμη για ένα κόμμα όπως η ΝΔ.
♦ Αμ’ τι νομίζατε, μόνο οι Μητσοτάκηδες θα κάνουν τα βαφτίσια με το σωρό; Πήγε η Κωνσταντοπούλου στην Καλαμάτα να κάνει μια βάφτιση που -όλως συμπτωματικά- κανονίστηκε να γίνει πάνω στο φόρτε της προεκλογικής περιόδου. Και μη μας πει κανένας «ιδιωτική υπόθεση», γιατί τις ιδιωτικές υποθέσεις φροντίζει κανείς να τις κρατήσει μακριά από τη δημοσιότητα. Δεν πάει για βάφτιση κι αμέσως μετά κανονίζει να δώσει και μια συνέντευξη Τύπου.
♦ Ωπ, τι έγινε, ρε παιδιά; Ο Παυλάρας ο Κοντογιαννίδης στηρίζει Περισσό; Αυτός δεν είχε εκλεγεί βουλευτής του Καμμένου το 2012 (με την παρέα του Δημαρά ήταν); Για-τί ν’ απορούμε, όμως; Τόσοι άνεργοι ηθοποιοί βολεύτηκαν με την αστική πολιτική, είπε να κάνει το ίδιο κι ο Παυλάρας. Δεν τα κατάφερε με τους Δημαροκαμμένους, απογοητεύτηκε και (ξανα)στηρίζει τον Περισσό, τον οποίο στήριζε και στα νιάτα του.
♦ Κάποιοι συριζαίοι «δεν ήθελαν να πιστέψουν» την είδηση ότι ο Μάρκος Μπόλαρης θα είναι υποψήφιος του ΣΥΡΙΖΑ και θύμιζαν ότι ως υφυπουργός Υγείας και δεξί χέρι του Λοβέρδου υπερασπιζόταν τον ναζιστικού τύπου διωγμό, τη διαπόμπευση και τη φυλάκιση των τοξικοεξαρτημένων οροθετικών γυναικών. Ενα blog (RedNotebook) διαβεβαίωνε ότι τα σενάρια περί καθόδου του Μπόλαρη με τον ΣΥΡΙΖΑ «δεν επιβεβαιώνονται». Ο Μπόλαρης, ως γνωστόν, είναι υποψήφιος σε εκλόγιμη θέση. «“Το υπουργείο έχει χτυπήσει τον κώδωνα του κινδύνου εδώ και ένα χρόνο’’ απάντησε μέσω του ΣΚΑΪ ο υφυπουργός Υγείας Μάρκος Μπόλαρης, σημειώνοντας ότι η ανάδειξη των προσώπων ήταν το έσχατο μέτρο προφύλαξης» (ΣΚΑΙ.gr, 2.5.2012).