♦ Παιδιά, εμείς τον πιστεύουμε τον Χριστόδουλο. Ούτε τον είδε ούτε τον ξέρει τον Γιοσάκη. Μπορεί ο Γιοσάκης μ’ έναν εν ενεργεία ανώτερο δικαστικό να πήγαν λίγο πριν την αρχιεπισκοπική εκλογή και να εκβίασαν τον Θηβών Ιερώνυμο, αλλά αυτό το έκαναν εν αγνοία του Χριστόδουλου και των εν Χρυσοπηγή αδελφών του. Ισως να το έκαναν και για να τον συκοφαντήσουν. Οσο για το ερώτημα που η πλευρά Χριστόδουλου θέτει στον Ιερώνυμο, γιατί δεν τα είπε τότε και τα λέει τώρα, μία απάντηση υπονοεί: ότι ο Ιερώνυμος είχε λερωμένη τη φωλιά του. Αν είναι έτσι, αυτοί που τον απάλλαξαν έχουν διαπράξει το αδίκημα της συγκάλυψης. Επί της ουσίας, δηλαδή, τον εκβίασαν και ο εκβιασμός έπιασε.
♦ Οπως δείχνουν τα πράγματα, το σκάνδαλο Κεντέρη-Θάνου-Τζέκου βαδίζει προς συγκάλυψη. Με διαδικασίες κεκλεισμένων των θυρών, με τη στήριξη όλου του οικοδομήματος του στιβικού πρωταθλητισμού, μεθοδεύουν τα πράγματα ώστε να υπάρξει αθώωση ή μια άνευ πρακτικής σημασίας ποινή για τυπικούς λόγους. Αλλωστε, τα φώτα της δημοσιότητας έχουν πλέον απομακρυνθεί από την υπόθεση και το σύστημα παραγωγής μεταλλίων πρέπει να συνεχιστεί. Και ως γνωστόν, μετάλλια χωρίς ντόπα δεν έρχονται.
♦ Δεν νοείται δημοκρατική πολιτεία με ανυπόληπτη δικαιοσύνη, δήλωσε ο αρμόδιος υπουργός Α. Παπαληγούρας. Η δήλωση διαβάζεται κι αλλιώς: Δεν νοείται δημοκρατική πολιτεία με δικαιοσύνη που δεν μπορεί να κρύψει τις πομπές της.
♦ Η Δικαιοσύνη μπορεί να προχωρήσει μόνη της στην αυτοκάθαρσή της, δεν έχει ανάγκη από προστάτες, δήλωσε ο πρόεδρος του Αρείου Πάγου. Και γέλασε και το παρδαλό κατσίκι.
♦ Ο Ανδριανόπουλος βάλλει κατά του Κάρολου Παπούλια, κατηγορώντας τον ότι συμβολίζει ένα παρελθόν καλών σχέσεων με τριτοκοσμικά καθεστώτα. ΑCHTUNG, ACΗTUNG, η αμερικάνικη πρεσβεία προειδοποιεί: από τούδε και στο εξής απαγορεύεται ακόμη και το φραστικό δημαγωγικό φλερτ με εθνικοανεξαρτησιακές, αντιαποικιακές, τριτοκοσμικές και άλλες παρόμοιες ιδέες. Προσαρμοστείτε πάραυτα στις επικοινωνιακές ανάγκες του «παγκόσμιου πολέμου κατά της τρομοκρατίας». Οποιος δεν είναι σε όλα μαζί μας είναι εναντίον μας.
♦ Ρωτήθηκε ο Πολυζωγόπουλος αν πάει για γραμματέας του ΠΑΣΟΚ, όπως γράφουν οι εφημερίδες, και προσπάθησε να ντριπλάρει την ερώτηση. Οταν η δημοσιογράφος επέμεινε, απάντησε: «Δεν έχω σκεφθεί να διεκδικήσω αυτή τη θέση. Αυτή είναι η θέση μου αυτή τη στιγμή». Αυτή τη στιγμή δεν το έχει σκεφτεί. Σε λίγες μέρες μπορεί…
♦ ΠΑΣΟΚ και ΝΔ στηρίζουν από κοινού τον Μίνωα Κυριακού, τον άνθρωπο που «ξεκοίλιασε» το Πεδίο του Αρεως, για την προεδρία της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής. Τί έχει ο κ. Κυριακού και εξασφάλισε τέτοια ομοθυμία; Μα είναι ιδιοκτήτης του ΑΝΤ1. Κατά τα άλλα, κυβέρνηση και αξιωματική αντιπολίτευση έχουν βαλθεί να ξεριζώσουν τη διαπλοκή.