♦ Μπορεί ο διοικητής της ΤτΕ Ν. Γκαργκάνας να λειτουργεί ως αβανταδόρος της κυβέρνησης, ζητώντας όλο και πιο σκληρά αντιλαϊκά μέτρα, επειδή όμως πάνω απ’ όλα λειτουργεί ως θεματοφύλακας των συμφερόντων της κεφαλαιοκρατίας, δεν διστάζει και να εκθέσει την κυβέρνηση. Οταν, λοιπόν, στην τελευταία παρουσία του στη Βουλή, ρωτήθηκε για τις εκτιμήσεις του, δήλωσε πως ο ρυθμός ανάπτυξης θα επιβραδυνθεί ακόμα περισσότερο το 2005, διαψεύδοντας έτσι τον Αλογοσκούφη που μιλά για άνοδο του ρυθμού ανάπτυξης. Σ’ αυτή του την εκτίμηση ο Γκαργκάνας συμφωνεί με τους ελεγκτές του ΔΝΤ, αλλά και την Κομισιόν που έχει κάνει ανάλογη εκτίμηση στη φθινοπωρινή έκθεσή της.
♦ Ο Μητσοτάκης έχει επιλέξει το ρόλο του και τον παίζει με συνέπεια. Είναι αυτός που βγαίνει και λέει δημόσια αυτά που οι άλλοι λένε ιδιωτικώς. Περιέλαβε, λοιπόν, τον Τ. Παπαδόπουλο και τον έκανε του αλατιού. Βγήκε κανείς να τον διαψεύσει; κανένας απολύτως. Ολοι μίλησαν για το timing και για τον τρόπο που μίλησε ο Μητσοτάκης και όχι για την ουσία αυτών που είπε. Χαρακτηριστικότερη όλων είναι η αντίδραση Χριστόφια που δήλωσε:«Η ώρα που έγιναν οι δηλώσεις αυτές είναι ατυχής. Για το περιεχόμενο μπορεί κανείς να πει πολλά. Οταν όμως αγωνιζόμαστε να σεβαστούν οι ξένοι την ετυμηγορία του κυπριακού λαού, πολύ περισσότερο εμείς οι ίδιοι πρέπει να τη σεβαστούμε. Πρέπει να είμαστε περισσότερο προσεχτικοί όταν κάνουμε τέτοιες εκτιμήσεις». Αρα, ο Μητσοτάκης πέτυχε το στόχο του. Ανοιξε το ζήτημα δημόσια και έθεσε τον Παπαδόπουλο προ των ευθυνών του ενώπιον του συνόλου της ελληνοκυπριακής και ελληνικής αστικής τάξης.
♦ Στην αρμοδιότητα της «Ευρωπαϊκής Υπηρεσίας Ανασυγκρότησης των Βαλκανίων» προσανατολίζεται να περάσει τις σχέσεις με τη Βόρεια Κύπρο η ΕΕ, όπως φάνηκε από συζήτηση που έγινε στο Ευρωκοινοβούλιο. Αυτό σημαίνει ντεφάκτο αναγνώριση του κατεχόμενου τμήματος της Κύπρου ως ανεξάρτητης χώρας, στην οποία η κυβέρνηση της Λευκωσίας δεν θα έχει καμιά αρμοδιότητα. Ετσι, ο κλοιός γύρω από τον Παπαδόπουλο σφίγγει ακόμα περισσότερο.
♦ Εχει δρόμο μπροστά του ο Κωνσταντόπουλος. Για κάνα δίμηνο ακόμα θα δίνει όρκους πίστης και θα κάνει δημόσιες αυτοκριτικές (όπως στη γλοιώδη συνέντευξή του στον Χατζηνικολάου). Και στο τέλος θα τον πετάξουν σαν στυμμένη λεμονόκουπα. Οι «λαγοί» ποτέ δεν τερματίζουν στην κούρσα.
♦ Ο Πολυζωγόπουλος δηλώνει ότι είναι αντίθετος στην ιδιωτικοποίηση της Υγείας. Ταυτόχρονα, όμως, δηλώνει ότι δεν γνωρίζει αν είναι καλύτερο το σύστημα μετά τη μετατροπή των νοσοκομείων σε Νομικά Πρόσωπα Ιδιωτικού Δικαίου. Καταλάβατε πόσο αντίθετος στην ιδιωτικοποίηση είναι.