♦ Το βρήκαν πάλι οι μεγάλοι αναλυτές: Εστειλε τηλεοπτικό μήνυμα ο Μπιν Λάντεν πριν τις εκλογές, άρα στηρίζει τον Μπους! Πάντα η ίδια λογική. Πραγματοποιεί μια επίθεση αυτοκτονίας κάποια παλαιστινιακή οργάνωση, άρα στηρίζει τον Σαρόν. Γίνεται μια μαχητική ενέργεια στην Αθήνα, είναι προβοκάτσια για να ενισχυθούν τα μέτρα καταστολής. Ποια είναι η λύση; Να μην κάνει κανένας τίποτα, να μην υπάρχει καμιά μορφή εξωθεσμικής αντίστασης, να ανατεθούν τα πάντα στα κοινοβούλια και τη διπλωματία. Να υπάρξει δηλαδή η απόλυτη υποταγή.
ΥΓ: Περιττό να πούμε ότι ο «Ριζοσπάστης» έδωσε ρέστα προβοκατορολογίας μετά το μήνυμα του Μπιν Λάντεν.
♦ Ο αστυνομικός συντάκτης του «Ελεύθερου Τύπου» εργαζόταν ταυτόχρονα και στο Γραφείο Τύπου του Βουλγαράκη, ο οποίος αναγκάστηκε να τον «παραιτήσει», επειδή έβγαλε ως αποκλειστική την είδηση για την εύρεση μιας τρίχας από την Αντιτρομοκρατική στο χώρο που έγινε η πρόσφατη έκρηξη. Κατά τα άλλα, δεν υπάρχουν παπαγαλάκια της Ασφάλειας. Το πρόβλημα, βέβαια, είναι γενικότερο. Σε κάθε υπουργείο, σε κάθε κρατικό οργανισμό ή επιχείρηση είναι θρονιασμένο και κάποιο παπαγαλάκι, που κατά τα άλλα ασκεί… αδέσμευτη και αντικειμενική δημοσιογραφία. Χώρια τα μυστικά κονδύλια που διατίθενται αφειδώς από διάφορα υπουργεία.
♦ 39 τόνοι ακατάλληλου κρέατος, βοδινό και πουλερικά, κατέσχεσε η Νομαρχία Πειραιά. Ποσότητα ακατάλληλου κρέατος βρέθηκε ακόμα και στα Νοσοκομεία της πόλης! Αλήθεια, στις φυλακές γιατί δεν πήγαν για έλεγχο, δεδομένου ότι ο προμηθευτής ήταν ο ίδιος; Προφανώς οι φυλακισμένοι δεν μετράνε ως άνθρωποι. Κάποιοι πρέπει να καταναλώνουν το σάπιο κρέας που εισάγουν οι χοντρέμποροι. Αλλιώς πώς θα πέσουν οι μίζες;
♦ Ποια ήταν η δήλωση με την οποία ο Κέρι έκλεισε την προεκλογική του εκστρατεία; «Θα ηγηθώ πιο αποτελεσματικά από τον Μπους στον πόλεμο κατά της τρομοκρατίας». Αφιερωμένη εξαιρετικά σε πολλά λυπημένα παλικάρια.
♦ Αυτό το μέτωπο με τους ομοφυλόφιλους τί το ήθελε ο Χρυσόδουλος; Κάνεις θέμα εκεί που δεν σε παίρνει; Εδώ ο κόσμος το ‘χει τούμπανο κι αυτός κρυφό καμάρι. Αλλά έτσι ήταν και οι ναζί. Εκείνοι που οργάνωναν τα πογκρόμ κατά των ομοφυλόφιλων ήταν οι ίδιοι ομοφυλόφιλοι (κορυφαία στελέχη του Εθνικοσοσιαλιστικού Κόμματος).
♦ Μετά τον Μπίστη και ο Σκοτεινιώτης ανακοίνωσε την προσχώρησή του στο ΠΑΣΟΚ. Μας δουλεύετε, ρε παιδιά; Πού ήταν τόσο καιρό ο Σκοτεινιώτης, δεν ήταν στο ΠΑΣΟΚ; Οι επικοινωνιολόγοι του Γιωργάκη πρέπει να το πάρουν απόφαση ότι με κάτι τέτοιες «διευρύνσεις» μόνο γέλια προκαλούν. Η μόνη προσχώρηση που μπορεί να κάνει κάποιο πολιτικά αξιοποιήσιμο νταβαντούρι είναι αυτή του Τσοβόλα. Ας «τρέξουν», λοιπόν, το παζάρι με τον πρόεδρο Μήτσο (δεν νομίζουμε ότι θα είναι και ιδιαίτερα απαιτητικός), γιατί αλλιώς θα κάνουν συνέδριο και δεν θα το πάρουν είδηση ούτε οι Πασόκοι ότι έγινε.