♦ «Δεν τα φάγαμε όλοι μαζί. Τα έφαγαν εκείνοι που ήταν στο τραπέζι. Οι άλλοι είχαν ψίχουλα γύρω τους και σήμερα αυτοί που είχαν ψίχουλα δεν έχουν τίποτα. Αυτό είναι το μεγάλο δράμα στην Ελλάδα», δήλωσε ο σκηνοθέτης Κώστας Γαβράς που διαδήλωσε στο Παρίσι στο πλαίσιο του «είμαστε όλοι Ελληνες». Αυτός δεν είναι που πριν από ένα χρόνο κάλεσε τον Πάγκαλο σε εκδήλωση προς τιμήν του (του Γαβρά) στο Παρίσι και προσπαθούσε να καλμάρει τους έλληνες φοιτητές που αποδοκίμαζαν τον προκλητικό αντιπρόεδρο; Τι είδους αυτοκριτική είν’ αυτή κυρ-Γαβρά μας;
♦ Μιας και μιλάμε για τη Γαλλία, είναι εκπληκτικός ο τρόπος με τον οποίο ένα σωρό ονομαστοί διανοούμενοι (όλοι καθεστωτικοί) αντιμετώπισαν τις εικόνες από τις βίαιες συγκρούσεις της Αθήνας το βράδυ της Κυριακής 12 Φλεβάρη. Πρόκειται για μια υγιή και δίκαιη αντίδραση του εξεγερμένου ελληνικού λαού που δημιουργεί ελπίδα, ήταν η επωδός όλων τους. Εβλεπαν πλάνα με φωτιές από την Αθήνα και έκαναν σχόλια του στιλ «η Ελλάδα ήταν και θα είναι πάντα στην πρωτοπορία της εξέγερσης»! Κάπως έτσι δεν αντιδρούν και οι «δικοί μας» καθεστωτικοί διανοούμενοι, όταν οι φωτιές ανάβουν στο Παρίσι, το Λονδίνο, το Κάιρο ή το Λος Αντζελες; Οταν οι φωτιές ανάβουν μακριά, οι καθεστωτικοί διανοούμενοι γίνονται στοχαστικοί, δείχνουν ευαισθησία, κατανόηση, ακόμη και συμπάθεια. Οταν οι φωτιές ανάβουν στην ίδια τους τη χώρα, φοράνε τη στολή του ταγματάρχη της χωροφυλακής, θρηνούν για τα καμένα ντουβάρια και στηλιτεύ-ουν τους «απολίτικους βανδάλους».
♦ Αλληλογραφία Καρατζαφέρη-Βενιζέλου. Να μη δεχτεί «τη βάναυση ταπείνωση του εφευρήματος των εταίρων μας περί της δημιουργίας του ειδικού λογαριασμού και της αυξημένης εποπτείας από υπαλλήλους των ευρωπαϊκών θεσμών και του ΔΝΤ», κάλεσε τον Βενιζέλο ο όψιμος «αντιμνημονιακός». Διότι «ο συνδυασμός των επαχθών χρεών, των απάνθρωπων μέτρων και της ταπείνωσής μας ως λαού και ως χώρας πολύ φοβούμαι ότι οδηγεί ευθέως στην κοινωνική έκρηξη και την μεγάλη ανωμαλία». Ευγενέστατος ο Μπένι του απάντησε ότι οι αποφάσεις της συνόδου κορυφής της 26ης Οκτώβρη είναι «θεμέλιο και η κύρια αποστολή της παρούσας κυβέρνησης προς την οποία είχατε παράσχει ψήφο εμπιστοσύνης το Νοέμβριο». Και μόκο ο πρώην ιδιοκτήτης γραφείου μοντέλων.
♦ Ο Βορίδης δηλώνει ότι «ως νέος ήμουν ένας ακτιβιστής της Δεξιάς» (sic!) και προσθέτει ότι «η ιδεολογική γραμμή της ΝΔ είναι συνδεδεμένη με δύο κεντρικές έννοιες του αξιακού πεδίου της Δεξιάς, αυτή του έθνους και αυτή της ελευθερίας» (!!!). Ο εξ απορρήτων του Σαμαρά Φαήλος Κρανιδιώτης δηλώνει ότι μετά την εκλογή Σαμαρά στην ηγεσία της ΝΔ, το ΛΑΟΣ ως κόμμα διαμαρτυρίας δεν έχει λόγο ύπαρξης. «Θα διαλυθεί ή θα αυτοδιαλυθεί και όποια στελέχη αξίζουν θα απορροφηθούν από τη ΝΔ». Ξανασμίγουν τ’ αηδόνια ή… γιατί ο Σαμαράς έτρεξε να πάρει τον τσεκουροφόρο και τον Μπουμπούκο στη ΝΔ, αμέσως μετά τη διαγραφή τους από το ΛΑΟΣ.