♦ Λεπτομέρειες, αλλά έχουν τη σημασία τους. Στη «13η διεθνή συνάντηση κομμουνιστικών και εργατικών κομμάτων» του Περισσού συμμετείχαν και το ΑΚΕΛ που κυβερνά την καπιταλιστική Κύπρο, και το συριακό κόμμα που στηρίζει το καθεστώς Ασαντ και το ρωσικό κόμμα του Ζιουγκάνοφ, που οι θέσεις του είναι πιο δεξιές απ’ αυτές του ΣΥΝ. Το δωσιλογικό «Κ»Κ Ιράκ δεν παρευρέθηκε, αλλά έστειλε μήνυμα αλληλεγγύης! Ισως αυτές οι μικρές «λεπτομέρειες» να φωτίσουν τη νέα… μαρξιστική θέση για τη λαϊκή επανάσταση στη διάρκεια της οποίας… δε θα σπάσει ούτε ένα τζάμι!
♦ Και ο Σαμαράς στο Ισραήλ, για συναντήσεις υψηλότατου πολιτικού και πολιτειακού επιπέδου. Ετοιμάζεται για πωθυπουργός (ελπίζει τουλάχιστον), οπότε πρέπει να γνωριστεί με τους νέους στρατηγικούς συμμάχους «μας» στην περιοχή. Η ΝΔ, βέβαια, δεν έκανε πολύ ντόρο για την επίσκεψη (πάντοτε τα νταλαβέρια με το σιωνιστικό καθεστώς δεν οφε-λούν εκλογικά), όμως αυτό δεν αλλάζει την ουσία της επίσκεψης Σαμαρά.
♦ Είπε ο Τσίπρας, μεταξύ άλλων φαιδρών, μιλώντας στη Νέα Σμύρνη: «Η σημερινή κυβέρνηση δεν έχει καμιά δημοκρατική νομιμοποίηση. Φτιάχτηκε για να σώσει τον δικομματισμό από την καταστροφή. Και οδήγησε το άλλοτε πανίσχυρο πολιτικό κατεστημένο στην τσέπη των γραφικών ακροδεξιών του Κατατζαφέρη». Δηλαδή, κυβερνά ο Καρατζαφέρης, έχοντας βάλει στην τσέπη του το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ (ειδικά τη δεύτερη, που η συγκυβέρνηση της επιβλήθηκε και ίσως της κόψει το δρόμο προς την αυτοδυναμία). Πάντα μεγαλοφυείς στις αναλύσεις τους οι Συριζαίοι…
♦ Αυτό πια ξεπερνά την έννοια του ανέκδοτου. Ο Νίκος Μπίστης ανακοίνωσε ότι αποχωρεί από το ΠΑΣΟΚ, κατηγορώντας τον Παπανδρέου ότι «απομακρύνθηκε από τις αρχές και τις θέσεις του»! Ποιος μιλάει για αρχές και θέσεις; Ο Μπίστης, που ξεκίνησε από τον Περισσό, πέρασε στον ΣΥΝ, έφυγε τάχα επικεφαλής νέας κίνησης, πέρασε στο ΠΑΣΟΚ (έγινε και υφυπουργός) και τώρα βάζει πλώρη για τη ΔΗΜΑΡ, μπας και καταφέρει να εκλεγεί κάποια στιγμή βουλευτής. Αν υπήρχε θεός, θα έριχνε φωτιά να τον κάψει.
♦ Την Παρασκευή , ο Λ. Παπαδήμος δήλωνε στις Βρυξέλλες, αμέσως μετά τη λήξη της συνόδου κορυφής της ΕΕ, ότι «η δέσμη των μέτρων που αφορά το μέλλον, πρέπει να έχει -και πιστεύω ότι θα έχει- θετικές επιπτώσεις στις αγορές σήμερα, διότι διασφαλίζει ότι ειδικότερα οι χώρες που αντιμετωπίζουν προβλήματα κρίσης χρέους σήμερα, ως αποτέλεσμα πολιτικών που ασκήθηκαν στο παρελθόν, στο μέλλον εφόσον υλοποιηθούν αυτές οι ρυθμίσεις και ακολουθηθούν οι σωστές πολιτικές, δεν θα έχουν την ίδια τύχη που έχουν τώρα». Τη Δευτέρα, το μεν ευρώ βρέθηκε στο χαμηλότερο σημείο των τελευταίων δύο μηνών, τα δε ευρωπαϊκά χρηματιστήρια σημείωσαν τις μεγαλύτερες απώλειες των τελευταίων τριών εβδομάδων. Θα συμβουλεύαμε τον κύριο καθηγητή, που μοστράρεται σαν μέγας τεχνοκράτης, να μην κάνει προβλέψεις, προκειμένου να φανεί δουλικός στ’ αφεντικά του, γιατί απλά ξεπέφτει στο επίπεδο της γελοιότητας.