♦ «Aπό το Γραφείο Τύπου του ΛΑΟΣ εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση: Ο Ηγούμενος ΕΦΡΑΙΜ τίμησε την Ελλάδα στη Ρωσία περισσότερο από κάθε άλλον Ελληνα ανεξαρτήτως ιδιότητας. Ο σεβασμός και η εκτίμηση του Προέδρου ΠΟΥΤΙΝ λέει πολλά. Γι΄άλλη μια φορά το προκεχωρημένο φυλάκιο του Ελληνισμού, το ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ στη δίνη της Διεθνούς απαξίωσης τη χώρα. Είναι η στιγμή που η Ελλάδα χρειάζεται όλους τους Ελληνες ενωμένους, δυνατούς και διαθέσιμους για τη σωτηρία της Πατρίδος. Δεν είναι η ώρα για ακραίες προδικαστικές φυλακίσεις όταν μάλιστα εξασφαλίζεται η παραμονή του κατηγορουμένου στη χώρα, πολλώ δε μάλλον όταν οι εξεταστικές επιτροπές της Βουλής δεν βρήκαν ικανά στοιχεία απάτης για να οδηγήσουν στη Δικαιοσύνη τους αντισυμβαλλόμενους πολιτικούς. Νόμιμον; Nαι. Ηθικόν; Οχι. Δίκαιον; Ελέγχεται. Εθνικώς επιζήμιον; Βεβαίως». Τα ‘γραφε η «Κόντρα» στο προηγούμενο φύλλο. Ο Εφραίμ είναι… ανοιχτοχέρης. Γι’ αυτό και αντάμωσε τον Χεριχέρη, ο οποίος ξέρει από κωλοτούμπες…
♦ Ενας εφοριακός, ένας κοινωνικός λειτουργός κι ένας μπάτσος θα κρίνουν ποιος βρίσκεται σε αδυναμία να πληρώσει το χαράτσι. Ο μπάτσος πώς ακριβώς θα κρίνει; Θα βρει το ρουφιάνο της γειτονιάς και θα τον ρωτήσει; ‘Η θα ελέγχει τα… μνημονιακά φρονήματα του φορολογούμενου;
♦ Μάθανε πως πηδιόμαστε, πλάκωσαν και οι Αμερικανοί με κοτζάμ αντιπρόεδρο Μπάιντεν, ο οποίος έφτυσε τον ελληνικό λαό με μια κοροϊδευτική δήλωση: «Στεκόμαστε δίπλα σας αλληλέγγυοι καθώς έχετε να εφαρμόσετε τους δύσκολους όρους που θέτουν το ΔΝΤ και η Ε.Ε. Με σκληρή δουλειά και λίγη τύχη σε ένα χρόνο από σήμερα, όχι μόνο θα έχουμε ξεπεράσει την κρίση, αλλά θα είμαστε σε καλύτερη θέση από τώρα». Στην Τουρκία πήγαινε ο Μπάιντεν, εκεί θα έχει ουσιαστικές συνομιλίες, αλλά για να τηρούνται οι ισορροπίες της υπερδύναμης με τους υποτελείς της πέρασε και για ένα 24ωρο από την Αθήνα, όπου δέχτηκε τις εκδηλώσεις σεβασμού και υποταγής των λακέδων (Παπούλιας, Παπαδήμος, Παπανδρέου, Σαμαράς).
♦ Εχουμε μεγάλη πρόοδο στο πολιτικό σύστημα. Ο Σαμαράς στο «Ζάππειο Ι» είχε πει ότι σ’ ένα χρόνο μπορεί να λύσει όλα τα προβλήματα. Το έκανε γαργάρα στο «Ζάππειο 2» και πλέον δηλώνει «ό,τι πουν οι δανειστές». Ο Χρυσοχοΐδης δηλώνει ότι μπορεί να λύσει όλα τα προβλήματα σε πέντε χρόνια και όχι σε δέκα που δηλώνουν ο γαλλογερμανικός άξονας και η τρόικα.
♦ «Η λύση για την ειρήνη και την ασφάλεια των λαών δεν βρίσκεται σε ενδιάμεσες συμφωνίες, υπό τη χειραγώγηση των ισχυρότερων ιμπεριαλιστικών δυνάμεων, ούτε στις διαβουλεύσεις μέσα στους ιμπεριαλιστικούς οργανι- σμούς και στα δικαστήρια. Η λύση βρίσκεται στην κοινή αντιιμπεριαλιστική πάλη των λαών», ανακοίνωσε ο Περισσός. Κι αμέσως μετά υπαγόρευσε στη γειτονική χώρα ποιο ακριβώς πρέπει να είναι το όνομά της: γεωγραφικός προσδιορισμός και μόνο!