♦ Ο αμερικανός πρέσβης Σμιθ ήταν ο πρώτος ξένος διπλωμάτης που διάβηκε την πύλη του Πενταγώνου για να συναντηθεί με τον Αβραμόπουλο τον μεγαλοπρεπή, τον οποίο άκουσε να του λέει πόσο καλός σύμμαχος είναι η Ελλάδα, πόσο βοήθησε τους Αμερικανούς στον πόλεμο της Λιβύης και πόσο πρόθυμη είναι να προσφέρει βοήθεια όπου και όποτε τη χρειαστούν οι Γιάνκηδες. Οπότε, αναμένεται και πρόσκληση του υπουργού της συγκυβέρνησης για την Ουάσιγκτον. Για κάτι τέτοια ζει ο Αβραμό. Λέγεται, δε, ότι θα παραλάβει και κάτι μεταχειρισμένα όπλα. Δουλειά που έχει ετοιμάσει ο Μπεγλίτης, αλλά δεν πρόλαβε να κάνει την παραλαβή. Είναι κι αυτός ένας λόγος που λυσσάει ο πρώην «κηπουρός» του Γιωργάκη. Δεν είναι και λίγο να βλέπεις τον Αβραμόπουλο να σου κλέβει τη δόξα.
♦ Είπαμε Μπεγλίτης και θυμηθήκαμε μια πρόσφατη δήλωσή του: «Είναι γνωστό ότι η σύνθεση της κυβέρνησης και οι διαπραγματεύσεις πριν καν καταλήξει η σύνθεσή της άρχισαν με το υπουργείο Αμυνας προτού καν βρεθεί πρωθυπουργός και κατέληξαν στο ίδιο υπουργείο. Αυτό τα λέει όλα. Ηταν γνωστό ακόμα και πριν εκείνη την Τετάρτη που συζητιόντουσαν ακόμα τα ονόματα των πρωθυπουργών». Να σας το μεταφράσουμε εμείς. Παπανδρέου και Σαμαράς είχαν συμφωνήσει ότι στο Πεντάγωνο θα πάει ο Αβραμόπουλος (ο οποίος προφανώς το είχε ζητήσει). Οταν κατέληξαν στη σύνθεση της κυβέρνησης, περίσσευαν καναδυό ονόματα, ο Γεωργίου του ΛΑΟΣ και ο Ραγκούσης. Ετσι, τους έκαναν αναπληρωτές υπουργούς και τους έβαλαν κι αυτούς στο Πεντάγωνο για αρβυλοφύλακες του Αβραμό.
♦ «Πρώτα απ’ όλα, γιατί είναι συνέταιρος ο κ. Καρατζαφέρης; Πού είναι ο συνεταιρισμός; Στηρίζει την ίδια κυβέρνηση και αυτό δεν μας κάνει συνεταίρους. Εχουμε άλλους στόχους και άλλες προοπτικές». Τα θέλουν και τα λένε ή τους ξεφεύγουν; Η παραπάνω δήλωση ανήκει στον Κ. Τασούλα, γραμματέα της ΚΟ της ΝΔ. Κατά τον νεοδημοκράτη φωστήρα, συνεταιρισμός είναι μόνο να έχεις μετοχές στο ίδιο μαγαζί και όχι στην ίδια κυβέρνηση.
♦ Τι τραβάει κι αυτός ο Κουβέλης. Αποφάσισε να καταψηφίσει την κυβέρνηση και ξεσηκώθηκε το μισό (από)κομμα να τον σκίσει. Κάλεσε τον Σαμαρά να μην υπογράψει τη δήλωση νομιμοφροσύνης που του ζητούσαν οι τροϊκανοί και πριν προλάβει να τελειώσει τη δήλωσή του βγήκαν τρία στελέχη της Εκτελεστικής της ΔΗΜΑΡ (Γεωργάτος, Λιβαδάς, Χωμενίδης) και δήλωσαν ότι «η μόνη υπευθυνότητα που θα μπορούσε να επιδείξει ο κ. Σαμαράς είναι να καταθέσει χωρίς υπεκφυγές την υπογραφή του»! Χτίζονται καριέρες αυτή την εποχή (όχι μόνο πολιτικές).
♦ «Σκάφος του λιμενικού μετέφερε την Παρασκευή το μεσημέρι από την Ανδρο στο λιμάνι του Πειραιά την “Ιερά Λειψανοθήκη του Ιερού Λειψάνου” του Αγ. Νικολάου», διαβάσαμε στον Τύπο. Πλούσιο φωτογραφικό υλικό στο διαδίκτυο: παπάδες, δεσποτάδες, αγήματα και ο απαραίτητος Μπουμπούκος έλαβαν μέρος στη μεγαλοπρεπή τελετή, που «Κύριος οίδε» πόσα κόστισε στον ανελέητα χαρατσωνόμενο ελληνικό λαό.