♦ Παρακαλούμε πολύ, διαβάστε προσεκτικά την «παπάρα της εβδομάδας», που αυτή τη φορά εκστομίστηκε από την Αλέκα Παπαρήγα, στη διάρκεια του απολογητικού παραληρήματός της στην εκπομπή του Ζούγκλα, το βράδυ της Πέμπτης 20 Οκτώβρη. Γιατί βγήκε η Παπαρήγα σε μια εκπομπή που υπό άλλες συνθήκες δεν θα έβγαινε; Γιατί ο Ζού-γκλας είχε πει πως ο άνθρωπος πέθανε από τα χημικά και πως υπάρχει αστυνομικό σχέδιο συγκάλυψης, ενώ και ο Περισσός δεν έβγαλε ούτε μια ανακοίνωση. Ποιο ήταν το μέλημα της Παπαρήγα; Να υποβαθμίσει το ίδιο το τραγικό γεγονός του θανάτου ενός ανθρώπου τους. Να το παρομοιάσει με χτύπημα για το οποίο βάζεις ένα τσιρότο! Να παρουσιάσει σαν σοβαρό ενδεχόμενο ακόμη και το θάνατο, όταν κάποιος κατεβαίνει σε μια διαδήλωση.
♦ Θα μπορούσε να αποτελεί την παπάρα της εβδομάδας. Του δίνουμε τη θέση του πιο φλύαρου ανέκδοτου. Από τις Βρυξέλλες ο Βενιζέλος δήλωσε, ότι «η Ελλάδα παίζει κεντρικό ρόλο στην ομάδα που διαχειρίζεται όλα τα θέματα που αφορούν την μακροπρόθεσμη βιωσιμότητα του ελληνικού δημοσίου χρέους, σύμφωνα με τις ρητές αποφάσεις του Eurogroup και της Συνόδου Κορυφής»! Για να μην απαντήσουμε με εξίσου φλύαρο ρεπορτάζ, θυμίζουμε μόνο μια…λεπτομέρεια: το γερμανικό σχέδιο για το «κούρεμα» του ελληνικού χρέους θα ψηφιστεί από τη γερμανική βουλή την Τετάρτη το μεσημέρι, διότι έτσι έχει αποφασίσει το συνταγματικό δικαστήριο της Καρλσρούης και έτσι συμφώνησε η Μέρκελ με τους επικεφαλής των άλλων κομμάτων. Πότε θα πληροφορηθεί τις λεπτομέρειες η ελληνική Βουλή;
♦ Μια στο καρφί και μια στο πέταλο ο ΛΑΟΣ. Οταν τα γεγονότα της 20ής Οκτώβρη ήταν ακόμα νωπά, βγήκε ο Αδωνις και μοίραζε συγχαρητήρια στον Περισσό για τον καθεστωτικό ρόλο που έπαιξε, περιφρουρώντας τη Βουλή. Οταν διαφάνηκε το πολιτικό Βατερλό του Περισσού, βγήκε ο Καρατζαφέρης με άρθρο στη Real News και έγραψε ότι ήταν λάθος η επιλογή του να προστατεύσει τη Βουλή, διότι αυτό «δεν ήταν ευθύνη των μελών του ΠΑΜΕ και του ΚΚΕ, αλλά της Αστυνομίας».
♦ Συμβαίνει και σε… δημοκρατικές χώρες. Ο 72χρονος Αντον Νίλσεν, πρόεδρος οργάνωσης αντιστασιακών, καταδικάστηκε σε φυλάκιση δύο μηνών και οδηγήθηκε στη φυλακή, γιατί «ενίσχυσε την τρομοκρατία»! Τι είχε κάνει –προς τιμήν του– ο βετεράνος της Αντίστασης; Συγκέντρωσε οικονομική ενίσχυση για τις FARC, το αριστερό αντάρτικο της Κολομβίας, και το Λαϊκό Μέτωπο για την Απελευθέρωση της Παλαιστίνης! Στη συνέχεια, η δανέζικη κυβέρνηση προχώρησε στο κλείσιμο ιστοσελίδας η οποία αναφερόταν στα γεγονότα της καταδίκης και της φυλάκισης του Νίλσεν. Κατά τα άλλα, στην Ευρώπη βασιλεύει η ελευθερία του λόγου! Οταν πρόκειται για τον «αγώνα κατά της τρομοκρατίας», τα κοινοβουλευτικά καθεστώτα βγάζουν το δημοκρατικό τους προσωπείο και εμφανίζονται ανοιχτά και απροκάλυπτα με το πρόσωπο της δικτατορίας της αστικής τάξης.