♦ Το εργοστάσιο της Friesland (Νουνού) στην Πάτρα εγκαινίασε ο Χρυσοχοΐδης. Σαν ατζέντης των ξένων μονοπωλίων έβγαλε έναν δεκάρικο για το «σημαντικό, ελπιδοφόρο μήνυμα στήριξης στην ελληνική οικονομία», που στέλνει «ο ιδιωτικός τομέας» και έγλειψε πατόκορφα τους καπιταλιστές υποσχόμενος «τη ριζική αλλαγή του επιχειρηματικού περιβάλλοντος, προκειμένου να γίνει πιο ελκυστικό και φιλικό στις επενδύσεις».
♦ «Είστε πέντε άνθρωποι, αυτή είναι η δημοκρατία σας». Ετσι απαντούσε ο γνωστός Απόστολος Κακλαμάνης στους ανθρώπους που τον αποδοκίμαζαν στο Γαλάτσι, όπου τα τοπικά Πασόκια τον φώναξαν για να κάνει αποκάλυψη μνημείου του Ν. Μανδηλαρά. Το θράσος του ανθρώπου είναι γνωστό. Οπως και οι οβιδιακές μεταμορφώσεις του. Αλλά να μιλάει για «πέντε ανθρώπους», όταν ένας ολόκληρος λαός τους βρίζει και δεν τολμούν να εμφανιστούν πουθενά, ξεπερνά τα όρια του θράσους και εγγίζει αυτά της γελοιότητας.
♦ Ενα νέο ρεπορτάζ έχουν καθιερώσει τα αστικά ΜΜΕ: Προπηλακισμοί κατά υπουργών και βουλευτών του ΠΑΣΟΚ. Το περασμένο Σαββατοκύριακο σειρά είχαν οι επίσημοι στην Κατερίνη και τη Βέροια (έγιναν εκδηλώσεις για την απελευθέρωση των πόλεων), ο Μαγκούφης στα Τρίκαλα (έφαγε και κάτι αυγουλάκια) και ο Κακλαμάνης στο Γαλάτσι. Εκεί που παλιά υπουργοί και βουλευτές χρησιμοποιούσαν αυτές τις εκδηλώσεις για «επαφή με το λαό», τώρα στήνουν τους μπάτσους γύρω από την εξέδρα και μόλις λήξει η τελετή όπου φύγει φύγει.
♦ Και έτσι και γιουβέτσι το κύριο άρθρο της «Ελευθεροτυπίας» την περασμένη Δευτέρα. Και κατανόηση για τον κόσμο που κινητοποιείται και για την κυβέρνηση, διότι «από αυτό το νομοσχέδιο εξαρτάται η καταβολή ή μη της επόμενης δόσης». Κατάληξη με ευχή για συνεννόηση των κομμάτων ενόψει των ευρωπαϊκών αποφάσεων για το «κούρεμα» του χρέους. Ποιος λέει ότι η φυλλάδα της Τεγοπούλου δεν στηρίζει με τον τρόπο της την κυβέρνηση;
♦ «Δεν μπορεί κανείς να χωρίσει το κράτος από την κοινωνία γιατί το κράτος προέρχεται από την κοινωνία», λέει ο καθηγητής Κ. Τσουκαλάς («ΠΟΝΤΙΚΙart»). Μόνο που η κοινωνία είναι χωρισμένη σε ανταγωνιστικές τάξεις, κύριε καθηγητά μας. Και το κράτος δεν εκπροσωπεί όλες τις τάξεις κατ’ αναλογίαν, αλλά μόνο μια τάξη (την αστική), της οποίας αποτελεί όργανο εξουσίας και καταπίεσης των υπόλοιπων τάξεων και πρωτίστως της πιο πολυπληθούς και παραγωγικής (της εργατικής). Πίσω, λοιπόν, από τέτοιες «αθώες» εκφράσεις κρύβεται μια αντίληψη, σύμφωνα με την οποία το κράτος δεν έχει ταξικό πρόσημο, αλλά είναι ένας γενικός κοινωνικός θεσμός, ο οποίος με την κατάλληλη πολιτική καθοδήγηση μπορεί να λειτουργήσει προς όφελος ολόκληρης της κοινωνίας.
♦ «30 χρόνια από τη νίκη του ΠΑΣΟΚ το 1981 – Από την Αλλαγή στην Προδοσία». Αυτός ήταν ο τίτλος εκδήλωσης που οργάνωσε ο «Νέος Αγωνιστής», ομάδα διαφωνούντων του ΠΑΣΟΚ. Και ποιος καμάρωνε στο πάνελ ανάμεσα σε διάφορα «ορφανά» του «παλαιού» ΠΑΣΟΚ; Ο Γιώργος Δελαστίκ του ΝΑΡ!