♦Τον Τάσο Αναστασίου, έναν από τους κορυφαίους πολιτικούς γελοιογράφους της εποχής μας, με ιδιαίτερα αιχμηρό πενάκι, διώχνουν τα μαντρόσκυλα του ΔΟΛ από τα «Νέα». Πρώτα του διεμήνυσαν ότι πρέπει «να ρίξει νερό στο κρασί του» και να μην κάνει σκίτσα ενάντια στην κυβερνητική πολιτική (απορεί κανείς, τι είδους σκίτσα θα μπορούσε να κάνει, αυτή την περίοδο, ο Αναστασίου;). Επειδή «δεν συνεμορφώθη προς τας υποδείξεις», άρχισαν να του κόβουν ό,τι δεν συναινούσε με την κυβερνητική πολιτική. Στη συνέχεια, του επέβαλαν πλήρη φίμωση, μη δημοσιεύοντας κανένα από τα σκίτσα που ανελλιπώς παρέδινε καθημερινά. Στο τέλος, ο δι-ευθυντής Μεμής τον κάλεσε και του ανακοίνωσε την απόφασή του να τον απολύσει, διότι η εφημερίδα δεν μπορεί ν’ «αντέξει» αντιπολιτευτικές τοποθετήσεις. Ολα τα παραπάνω κατήγγειλε ο Αναστασίου σε επιστολή του προς την ΕΣΗΕΑ. Στον καιρό του Μνημονίου, στα αστικά ΜΜΕ αρχίζει να βασιλεύει ο φασισμός.
♦ «Το εισόδημα που τυχόν αποταμιεύεται πρέπει επίσης να δηλώνεται (καταθέσεις, τίτλοι, ακίνητα κοκ)», δηλώνει ο Βενιζέλος, προαναγγέλλοντας ένα καθεστώς ηλεκτρονικού φακελώματος των πάντων. Δηλαδή, μας λέει, ότι είμαστε υποχρεωμένοι να καταθέτουμε το περίσσευμα (αν υπάρχει!) στις τράπεζες. Και με ποιο τρόπο θα απαγορεύσει στον οποιονδήποτε που έχει εισόδημα για αποταμίευση, να το κρατήσει στο σπίτι του; Είναι υποχρεωμένος να δεχτεί μια τέτοια δήλωση. Και πώς θα επιβεβαιώνεται η αλήθεια της; Μήπως θα στέλνουν τον εφοριακό πόρτα-πόρτα να του μετράει κάθε νοικοκυριό τα χρήματα που έχει κρατήσει; Η αντιδραστική πολιτική ορισμένες φορές οδηγεί στη γελοιότητα, όταν οι διαχειριστές της έχουν χάσει τη μπάλα.
♦ Δευτέρα πρωί, στη ραδιοφωνική εκπομπή του Χατζηνικολάου στον REAL FM, ο δημοσιογράφος ρωτάει τη συνεντευξιαζόμενη υφυπουργό Παιδείας Χριστοφιλοπούλου για τον νυν πρόεδρο του ΕΦΕΤ Γ. Μίχα, που κατηγορείται σε βαθμό κακουργήματος για το σκάνδαλο των υποβρυχίων και παραμένει στην προεδρία του ΕΦΕΤ. «Οι αμφιβολίες είναι υπέρ του κατηγορουμένου…», απαντά η Χριστοφιλοπούλου, αθωώνοντας τον Μίχα… λόγω αμφιβολιών, μέχρι να γίνει η δίκη. Για το τεκμήριο αθωότητας ήθελε να πει, αλλά η έννοια της είναι εντελώς ξένη. Κι αυτή η κυρία, η στοιχειωδώς αστοιχείωτη, μοστράρεται ως καθηγήτρια πανεπιστημίου και έχει τοποθετηθεί υφυπουργός Παιδείας!
♦ Περί πολιτιστικού επιπέδου ο λόγος. 1,8 εκατ. ευρώ από διαφημίσεις μάζεψε το TF1 τη βραδιά της μετάδοσης της πολύκροτης συνέντευξης του Στρος-Καν, όπου η πλειοψηφία των γάλλων τηλεθεατών στήθηκε για ν’ ακούσει τις γαργαλιστικές λεπτομέρειες του «μοιραίου λάθους» με την καμαριέρα. Μόνο οι διαφημίσεις της φίρμας Κριστιάν Ντιόρ έφεραν 186.000 ευρώ, ενώ δυο διαφημίσεις γνωστού αρώματος έφεραν 223.000 ευρώ.
♦ «Πιστεύετε πραγματικά ότι υπάρχει μια κυβέρνηση η οποία, ενώ θα μπορούσε να λάβει αποφάσεις ήπιες, φιλικές για τον πολίτη, με λιγότερους φόρους, με περισσότερες αναπτυξιακές παρεμβάσεις, με μεγαλύτερες παροχές, δεν το κάνει γιατί αυτό ικανοποιεί τι;… Tην ιδεοληψία της ή την υποχρέωσή της να υπηρετήσει το διεθνές κεφάλαιο ή την τρόικα;», αναρωτιέται τάχαμου αθώα ο Βενιζέλος στο «Βήμα». Το δεύτερο, το δεύτερο, απαντάμε αβίαστα εμείς.