♦ Εκτός τόπου και χρόνου –για μια ακόμη φορά– ο Σκανδαλίδης, δήλωσε ότι η διακοπή των διαπραγματεύσεων με την τρόικα έγινε επειδή η κυβέρνηση αντέδρασε στις μεγάλες πιέσεις και τα ασφυκτικά χρονοδιαγράμματα για την υλοποίηση του Μεσοπρόθεσμου Προγράμματος. Το γύρισε στο «λεβέντικο», δηλαδή. Στο παρελθόν, είπε, «αφήσαμε να φανεί ότι η τρόικα κυβερνά, αλλά η κυβέρνηση έπρεπε να πατήσει πόδι»! Στο φινάλε, δήλωσε ότι δεν ανησυχεί για την 6η δόση του δανείου, γιατί «η κυβέρνηση θα κρατήσει σταθερά το τιμόνι». Λίγο αργότερα, ο Βενιζέλος πάσχιζε να πείσει πως δεν υπήρξε καμιά διακοπή διαπραγματεύσεων και πως όλα ήταν κανονισμένα από πριν. Μπάχαλο η επικοινωνιακή πολιτική της κυβέρνησης. Ο κυρ-Μόσιαλος δεν μπορεί να μοιράσει δυο γαϊδουριών άχυρα.
♦ Μετά τον Κουτμερίδη που απλώς… παραχώρησε τα γραφεία του για να έχει έδρα η ΜΚΟ-δουλέμπορος, αποκαλύπτεται ότι και συνεργάτης της Διαμαντοπούλου ήταν ιδρυτής τέτοιας ΜΚΟ. Εχει αποχωρήσει, όμως, εδώ και έξι μήνες, όπως υποστηρίζει ο ίδιος και «κύκλοι» της αφεντικίνας του. Εμείς, πάντως, τον πιστεύουμε. Εφυγε από τη ΜΚΟ και έκτοτε δεν διατήρησε καμιά επαφή μαζί της!
♦ «Είναι προφανές ότι πολλές ευρωπαϊκές τράπεζες δεν θα επιβιώσουν εάν αναγκαστούν να αποτιμήσουν το κρατικό χρέος που έχουν στα βιβλία τους στις τιμές της αγοράς», είπε ο Γιόζεφ Ακερμαν της Deutsche Bank, σε τραπεζικό συνέδριο στη Φρανκφούρτη, σύμφωνα με το Reuters. Πώς βγαίνουν, τότε, τα διάφορα stress tests και μας λένε ότι οι ευρωπαϊκές τράπεζες, πλην ελαχίστων, μετρημένων στα δάχτυλα του χεριού, είναι υγιέστατες; Απλούστατα, οι τράπεζες μαϊμουδίζουν τα στοιχεία, εν γνώσει των «ελεγκτών». Ολα τα κρατικά ομόλογα τα παρουσιάζουν ως «διακρατούμενα μέχρι τη λήξη», μετρώντας τα έτσι στην ονομαστική τους αξία και όχι στη σημερινή αγοραία αξία τους. Μ’ αυτό τον τρόπο υπολογίζουν ότι το τραπεζικό σύστημα, με τη γενναία βοήθεια των κρατικών προϋπολογισμών, θ’ απορροφήσει βαθμιαία –και όχι βίαια– τα διάφορα «κουρέματα» των ομολόγων, που δεν υπάρχει περίπτωση να μη γίνουν.
♦ «Ο λαός δεν έχει περιθώρια να κάνει το λάθος που έκανε στις προηγούμενες εκλογές», δήλωσε η Αλέκα, σε συνέντευξη στη «Realnews». Τόσο απλό είναι το πράγμα, τελικά. Ρίχνεις στην κάλπη το μαγικό χαρτάκι που γράφει «ΚΚΕ» και καθάρισες. Αλλος δρόμος δεν υπάρχει. Αν δε ρίξεις το χαρτάκι, είσαι χαμένος από χέρι. Αν ρίξουμε το χαρτάκι, δεν μας είπε τι ακριβώς θα γίνει ή, μάλλον, πώς ακριβώς θα γίνει.
♦ Τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται. Η νεοφιλελεύθερη Μπακογιάννη με τον… αριστερό Μόσιαλο: «Δεν μπορεί οι 700.000 άνεργοι να είναι όλοι του ιδιωτικού τομέα. Δηλαδή από ένα σημείο και πέρα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν πρέπει να υπάρχουν δύο κατηγορίες Ελλήνων, οι προνομιούχοι και οι μη προνομιούχοι» (Ντ. Μπακογιάννη – ΣΚΑΙ). «Δεν έχω ακούσει κανέναν να μιλάει για τις απολύσεις στον ιδιωτικό τομέα» (Η. Μόσιαλος – ΝΕΤ).
♦ «Να μην διανοηθεί η κυβέρνηση, για μια ακόμα φορά, να επιτεθεί μέσω της κατάργησης της συλλογικής προστασίας και των συλλογικών συμβάσεων στα φτωχά στρώματα του πληθυσμού που πληρώνουν για μια κρίση που καθόλου δεν ευθύνονται γι’ αυτήν», δήλωσε ο Παναγόπουλος της ΓΣΕΕ. Και τους… κατατρόμαξε.