♦ Εμείς, βέβαια, δεν έχουμε την άποψη ότι οι κάθε είδους κινητοποιήσεις βλάπτουν τον τουρισμό και γι’ αυτό δεν πρέπει να γίνονται, αυτοί όμως που προπαγανδίζουν συνεχώς αυτή τη φασιστική –στην ουσία της– θεωρία, ας μας απαντήσουν σ’ ένα απλό ερώτημα: ποιος φταίει για τα πλήγματα στον τουρισμό, οι ταξιτζήδες ή ο Ραγκούσης που πέταξε στα σκουπίδια το ΠΔ Ρέππα, το οποίο είχε παρουσιαστεί στους ταξιτζήδες; Ρέππας και Ραγκούσης είναι υπουργοί της ίδιας κυβέρνησης και γι’ αυτό δικαίως εξεγείρονται οι ταξιτζήδες. Ομως, οι γνωστοί τηλεεισαγγελείς έβγαλαν και πάλι φλύκταινες κραυγάζοντας κατά των ταξιτζήδων και όχι κατά του Ραγκούση.
♦ Προ ημερών το είχε κάνει απρόσκλητος, οπότε δεν υπήρχε περίπτωση ν’ αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη. Ο Κ. Παπούλιας υποδέχτηκε τη Χίλαρι Κλίντον και έριξε ένα ακόμη πατόκορφο γλείψιμο στην ίδια και στον Ομπάμα. Διότι –όπως είπε– με τις παρεμβάσεις τους στους ευρωπαίους ηγέτες στηρίζουν την Ελλάδα. Παλιά αυτό το έλεγαν αμερικανοκρατία, τώρα το λένε ρεαλιστική διεθνή πολιτική.
♦ Πονάει. Πονάει πολύ ο Φώτης Κουβέλης για την «απουσία συνολικού ευρωπαϊκού σχεδίου και στρατηγικής για την έξοδο από την κρίση», που «έχει ως αποτέλεσμα να ενισχύονται σενάρια αποσύνθεσης του ευρωπαϊκού οικοδομήματος». Και αισθάνεται δικαιωμένος, βέβαια, γιατί «η Δημοκρατική Αριστερά έγκαιρα είχε υποδείξει ένα διαφορετικό δρόμο, αυτόν της θετικής αναδιάρθρωσης του χρέους, που έχει αρχίσει να συζητείται στους ευρωπαϊκούς κύκλους» (τελικά, θα πλακω- θούν με τον Σαμαρά ποιος το είχε πει πρώτος). Και με τον αέρα ενός μεγάλου ηγέτη που έχει προ πολλού ξεφύγει από τη στενή εθνοκεντρική αντίληψη και απευθύνεται μόνο στα μεγάλα ευρωπαϊκά ακροατήρια αποφάνθηκε: «Αυτό που χρειαζόμαστε σήμερα είναι “περισσότερη Ευρώπη”, με αλληλεγγύη και κοινωνικό περιεχόμενο και όχι επιστροφή στις εθνικές περιχαρακώσεις. Οι ηγέτες της ευρωζώνης στην προσεχή Σύνοδο Κορυφής, καλούνται να λάβουν αποφάσεις που θα υπηρετούν την πολιτική Ενότητα της Ευρωπαϊκής Ενωσης». Τ’ ακούς Αγκελα; Τ’ ακούς Νικολά; Τ’ ακούς Σίλβιο; Επιτέλους, ακούστε τον Φώτη και υπηρετήστε το ευρωπαϊκό όραμα!
♦ Μετά τον Γιωργάκη Παπανδρέου αποκτήσαμε κι άλλον αντιεξουσιαστή στην εξουσία. Τον Αλέξη Τσίπρα. «Αν είναι να πάρουμε αύριο την εξουσία, δεν είναι για να τη μοιραστούμε μεταξύ μας, αλλά για να τη δώσουμε στον ίδιο τον λαό», είπε μιλώντας στην 4η Συνδιάσκεψη του ΣΥΡΙΖΑ. Καλά, δεν υπάρχει κανένας από τους παλιούς να ρίχνει καμιά ματιά στις ομιλίες πριν τις εκφωνήσει ο αρχηγούλης;
♦ Μεγάλες αγάπες εσχάτως από τη Γερμανία. «Η Ελλάδα ανήκει στην ευρωζώνη και η Γερμανία θα καταβάλλει κάθε προσπάθεια προκειμένου να βγει από την τρέχουσα κρίση», τόνισε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Στέφαν Σάιμπερ. Ελλάδα και Γερμανία θα συμπορευτούν ώμο με ώμο, είπε στη συνέχεια κι αρχίσαμε να κοιτάζουμε αν οι ώμοι μας είναι στη θέση τους. Γερμανοί είν’ αυτοί, δεν παίζουν.