♦ Πρώτα έρχεται ο σφοδρός έρωτας: «Η Ελλάδα και η Πορτογαλία θα τα καταφέρουν. Θα βοηθήσω την Ελλάδα με όλη μου την καρδιά», δηλώνει η καγκελάριος Μέρκελ. Μετά έρχεται ο βιασμός εντός του γάμου: «Η Ελλάδα πρέπει να πετύχει, οι άνθρωποι πρέπει να πετύχουν. Αυτό σημαίνει ότι για την Ελλάδα είναι αναγκαία μια επώδυνη μεταρρυθμιστική διαδικασία».
♦ Θα μπορούσε επαξίως να καταλάβει τη γείτονα στήλη της παπάρας, όμως τον πρόλαβε η Διαμαντοπούλου. Για τον επαρχιώτη δικολάβο που παριστάνει τον μέγα οικονομολόγο, για τον υπερτιμημένο (ελέω FBI και αμερικάνικης οικονομίας) Μ. Χρυσοχοΐδη, λέμε, που πασχίζει να κλέψει λίγη δόξα από τον Βενιζέλο, βγάζοντας στη φόρα όλα του τα κόμπλεξ. Τι άλλο εκτός από κόμπλεξ εκφράζει η παρακάτω δήλωσή σε συνέντευξη στη Real News; «Σε ό, τι με αφορά προσωπικά έθεσα από την πρώτη στιγμή την ανάγκη για ένα οικονομικό πρόγραμμα που στοχεύει στον απεγκλωβισμό της πραγματικής οικονομίας από τις επιπτώσεις της δημοσιονομικής προσαρμογής. Αρχικά δεν με άκουγε κανείς. Πλέον οι εταίροι μας κατανοούν όλο και περισσότερο ότι η απάντηση στην οικονομική ύφεση απαιτεί να κινητοποιηθούν πηγές αναπτυξιακής δυναμικής και υγιούς επιχειρηματικότητας».
♦ Και μια ακόμη παπάρα από τη γεμάτη παπάρες συνέντευξη Χρυσοχοΐδη: «Το Σεπτέμβριο δρομολογείται ουσιαστικά ένα δημοψήφισμα για την τέταρτη ελληνική δημοκρατία και τελειώνει η κατά τα άλλα “ατέλειωτη” μεταπολίτευση».
♦ Ξύπνησε ο Κνίτης μέσα του. Για τον Π. Λαφαζάνη του ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ λέμε, που απαντώντας στις γνωστές επιθέσεις των Πασόκων είπε στη Βουλή, ότι «αυτό το κλίμα, αν συνεχιστεί, θα οδηγήσει στην πολιτική ανωμαλία, και ξεκαθάρισε για μια ακόμη φορά ότι η δική τους στάση είναι γνωστή από τα χρόνια της δικτατορίας ακόμη. Επομένως, κατέληξε, «αυτοί οι οποίοι ζητούν να δώσουμε πιστοποιητικά μη βίας και εξετάσεις μη βίας χτυπούν λάθος πόρτα». Αδικο έχει;
♦ Στα μαχαίρια Αλαφούζος και Μαρινάκης. Ο Αλαφούζος έχει βάλει τα ΜΜΕ του να μιλούν για τη συμμετοχή του προέδρου του Ολυμπιακού στο σκάνδαλο με τα στημένα και ο Μαρινάκης, που κατέχει το 20% των μετοχών στην τηλεόραση και το ραδιόφωνο του ΣΚΑΙ, ζητά να λάβει πλήρη γνώση της οικονομικής κατάστασης των εταιριών αυτών, ενόψει της επικείμενης αύξησης μετοχικού κεφάλαιου. Μην ψάχνετε για «κάθαρση στο ποδόσφαιρο» και άλλα τέτοια ηθικοπλαστικά. Οι μέχρι πρότινος συνεταίροι στο χώρο των μίντια τα σπάσανε, επειδή έχουν έρθει σε κόντρα στο χώρο του εφοπλισμού, όπου η κρίση έχει χτυπήσει άγρια. Γιατί και ο Μαρινάκης είναι πρώτα εφοπλιστής και μετά πρόεδρος ΠΑΕ και οι Αλαφουζαίοι είναι πρώτα εφοπλιστές και μετά ιδιοκτήτες ΜΜΕ. Οι δεύτερες ιδιότητες είναι στηρίγματα για την πρώτη.
♦ «Μόνο στο θέατρο αισθάνομαι άνθρωπος», δήλωσε η διάσημη ηθοποιός του κινηματογράφου και του θεάτρου Κριστίν Σκοτ-Τόμας («Καθημερινή»). Κολυμπώντας στο χρυσάφι η κ. Σκοτ-Τόμας, δραπετεύει –τάχαμου– από τα εγκόσμια και εξανθρωπίζεται μόνο στη σκηνή του θεάτρου. Η δήλωσή της μπορεί να αναγνωστεί και διαφορετικά και όχι μόνο ελιτίστικα. Ως μια στιγμή ειλικρίνειας για τον κόσμο στον οποίο ζει η κ. Σκοτ-Τόμας, όταν δεν πατάει στο θεατρικό σανίδι.