♦ «Mε τη ρύθμιση για τα αυθαίρετα θέλουμε να αντιμετωπίσουμε ένα υπαρκτό ζήτημα στην οικιστική δόμηση της χώρας και να βάλουμε μία “κόκκινη γραμμή” με το παρελθόν», δήλωσε ο Παπακωνσταντίνου στην «Ημερησία». Κάποια εμμονή με τις «κόκκινες γραμμές» έχει αυτός ο τυπάκος. Του αρέσει, φαίνεται, η φράση και την επαναλαμβάνει σε κάθε ευκαιρία. Τα ίδια έλεγε και με τον φορολογικό νόμο και την περαίωση που ψήφισε. Οτι τραβάει «κόκκινη γραμμή» με το παρελθόν. Και τώρα έρχεται ο Βενιζέλος και λέει ότι δεν υπάρχει φορολογικό σύστημα, ότι όλα είναι χύμα κ.λπ.
♦ 2.700 μπάτσοι όλων των ειδών και περίπου 600 λιμενόμπατσοι θα προσληφθούν, σύμφωνα με απόφαση που πήρε επιτροπή του υπουργικού συμβούλιου, αποτελούμενη από τους Πάγκαλο, Βενιζέλο, Ρέππα και Λύτρα (γενικός γραμματέας της κυβέρνησης). Χρειάζεται να κάνουμε κάποιο παραπέρα σχόλιο;
♦ «Η αποδοκιμασία της κυβερνητικής πολιτικής είναι αποτελεσματική μόνο μέσα από ένα οργανωμένο μαζικό δημοκρατικό κίνημα και με την πάλη για την αλλαγή των πολιτικών συσχετισμών», σχολίασε η Δημοκρατική Αριστερά με αφορμή τις αποδοκιμασίες πολιτικών προσώπων. Σύμφωνα με το κόμμα του Κουβέλη, «η αποδοκιμασία αυτή δεν μπορεί να έχει σχέση ούτε με προπηλακισμούς βουλευτών ούτε με τυφλές πράξεις βίας, που οδηγούν σε σκοτεινές καταστάσεις». Φοβούνται ότι πλησιάζει και η δική τους ώρα, γι’ αυτό αισθάνονται τόσο αλληλέγγυοι στους Πασόκους.
♦ Σωστός ο Μήκυς κατακεραυνώνει τον Καραμπελιά: «Ως ιδρυτής της Κίνησης επιβλέπω προσωπικά τη διατήρηση της ιδεολογικής καθαρότητας. Και ειλικρινά δεν κατανοώ την κριτική ορισμένων που αμφισβήτησαν τις θέσεις μου.Τότε γιατί θέλουν να ανήκουν σε μια πολιτική οργάνωση η οποία ταυτίζεται και εκφράζει αυτές τις θέσεις; Εάν σκέφτονται διαφορετικά, εάν διαφωνούν και εάν με καταγγέλλουν, είναι φανερό ότι έχουν κάνει λάθος επιλογή. Δεν είναι δικό μου το λάθος, αλλά δικό τους». Κι ακόμη: «Το ερώτημα που απευθύνω σε όσους μας αμφισβητούν, στρογγυλοκαθισμένοι μέσα στο δικό μας σπίτι, είναι: Αφού δεν σας αρέσει, τι γυρεύετε εδώ μέσα; Να ρίξουμε τους τοίχους; Να ξηλώσουμε τα πατώματα; Να σφραγίσουμε τα παράθυρα; Και γιατί δεν πάτε να χτίσετε το δικό σας μέγαρο που να εκφράζει την ιδιαιτερότητά σας, την ανωτερότητά σας; Και κυρίως το δικαίωμά σας, που δεν ξέρω πώς το αποκτήσατε, να μας θεωρείτε ξεπερασμένους και να πονάτε γιατί “ταλανίζουμε” τις Σπίθες». Εχουν και οι εθνικοπατριώτες τα προβλήματά τους, αλλά τουλάχιστον μας διασκεδάζουν…
♦ Αλλος ένας θαρραλέος καλλιτέχνης, ο Moses Pedleton των εκπληκτικών Momix: «Η Ελλάδα είναι μια μικρή χώρα, ένας αδύναμος κρίκος και για αυτόν ακριβώς το λόγο υπάρχει ο κίνδυνος να καταστεί το πειραματόζωο των μητροπολιτικών οικονομικών κέντρων. Βλέπω ειδήσεις, διαβάζω εφημερίδες και νομίζω ότι καταλαβαίνω πολύ καλά τι περ- νούν οι Ελληνες και σε τι δύσκολη θέση βρίσκεται η χώρα σας. Αντιμετωπίζετε μια επιβαλλόμενη φτώχεια με προαποφασισμένο αποτέλεσμα και εφαρμοσμένη ως μέθοδος, με άγριο, αυταρχικό τρόπο».