♦ «Τέλος πια με αυτή την τρομολαγνεία. Κάθε βδομάδα διαβάζω ένα πηχυαίο τίτλο: “Νέα μέτρα”. Δεν υπάρχουν νέα μέτρα. Ούτε έρχεται ο επίτροπος Ρεν, ούτε έρχεται να ανακοινώσει νέα μέτρα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει αυτή η επαναλαμβανόμενη φοβία, αν θέλετε, η οποία περνάει στον κόσμο, σε μια περίοδο που ο κόσμος πρέπει να ηρεμήσει και χρειάζεται μια σιγουριά». Μία από τις άπειρες ανάλογου περιεχόμενου δηλώσεις Παπακωνσταντίνου. Εγινε στις 5 Ιούλη του 2010. Για να μην ξεχνιόμαστε…
♦ «Επομένως, το μνημόνιο 1 και το μνημόνιο 2 λύνουν το ένα σκέλος του προβλήματος. Το πρόβλημα της ρευστότητας». Ποιος μιλάει για «μνημόνιο 2»; Η υπουργός Εργασίας Λ. Κατσέλη, στην εκπομπή της ΝΕΤ «NET ECONOMY» (9.6.11). Και ποιοι έλεγαν ότι δεν πρόκειται να υπάρξει νέο Μνημόνιο; Ο Παπακωνσταντίνου και ο Πεταλωτής (ως εκπρόσωπος του Παπανδρέου). Ξανά για να μην ξεχνιόμαστε…
♦ «Αυτό που ζούμε σήμερα είναι μια πραγματική λαϊκή εξέγερση, είναι η μορφή που θα έπαιρνε ο ξεσηκωμός του πραγματικού λαού, της πραγματικής ελληνικής κοινωνίας, των πραγματικών λαϊκών στρωμάτων: άρα ένα αντιφατικό μείγμα οργής αγανάκτησης, “αντιπολιτικών” αντανακλαστικών, προωθημένης αγωνιστικότητας αλλά και ιδεολογικών αντιφάσεων, προχωρημένων πολιτικών συνθημάτων αλλά και γηπεδικών τόνων». Από άρθρο του Παναγιώτη Σωτήρη (ΑΡΑΝ), στην ιστοσελίδα του «Αριστερού Βήματος Διαλόγου». Ξέρουν τι λένε ή τους ξεφεύγουν; Η Παπαρήγα τώρα δικαιώνεται (που είχε πει ότι στη λαϊκή επανάσταση δεν θα σπάσει ούτε ένα τζάμι).
♦ Αμέσως μετά την κατάθεση του Μεσοπρόθεσμου, η πιστή φυλλάδα της αντίδρασης, το «Βήμα», με τη μεγάλη ιστορία στο πλευρό κατακτητών, μοναρχοφασιστών, χουνταίων και σίας, προσέφερε τις στήλες της για μια συνέντευξη-αγιογραφία του Παπανδρέου. Σιγά, ρε Καψή, τον… τσάκισες με τις ερωτήσεις σου. Μόνο παλαμάκια που δεν βάρεσες κι αυτό γιατί η συνέντευξη ήταν έντυπη και τα παλαμάκια δεν μπορούν να αποτυπωθούν στο χαρτί.
♦ Η ίδια φυλλάδα, μαθημένη στην προβοκάτσια και το ψέμα, ανακάλυψε και… μετανοημένους μολοτορίπτες στο Σύνταγμα. Ιδού το «ρεπορτάζ» με τίτλο «Από τις μολότοφ στους… Ειρηνοποιούς»: «Δεν είμαστε όλοι καλά παιδιά» λέει ο Πέτρος. «Πολλοί από εμάς που μένουμε εδώ πετούσαν μολότοφ, ανάμεσά τους και εγώ. Κατάλαβα όμως ότι μόνο με ειρηνική διαμαρτυρία μπορεί να γίνει η μεγάλη ανατροπή. Τώρα ανήκω στην Ομάδα Ειρηνοποιών». Μιλάει με αργό ρυθμό, αποτέλεσμα ίσως της τριήμερης αϋπνίας, αλλά υποστηρίζει τους κατασκηνωτές με πάθος.