♦ Κυριακή βράδυ, στους δρόμους του Μοναστηρακιού και του Ψυρρή φασίστες κακοποιούσαν όποιον μετανάστη έβρισκαν μπροστά τους. Οι ενισχυμένες περιπολίες του υπουργού Προ Πο ήταν απούσες. Κι ας ήξεραν τι επρόκειτο ν’ ακολουθήσει μετά τη συγκέντρωση των φασιστών στη Μητρόπολη (για την επέτειο της άλωσης της Κωνσταντινούπολης). Για να ακριβολογούμε, δεν ήταν απούσες οι ενισχυμένες περιπολίες των μπάτσων. Κρατούσαν τσίλιες για να κάνουν τα φασιστόμουτρα άνετα τη δουλειά τους.
♦ Κατά τα άλλα, οι ενισχυμένες περιπολίες τρομοκρατούν τους μετανάστες στην ευρύτερη περιοχή Πατησίων-Κυψέλης. Το Σάββατο το βράδυ, Δελτάδες (από την ομάδα που χρησιμοποιήθηκε και για την επιδρομή στα γραφεία της «Κόντρας») ξυλοκόπησαν άγρια δυο μετανάστες στη γωνία Αγίου Μελετίου και Αχαρνών. Δεν υπήρχε κανένας λόγος (οι άνθρωποι απλά βάδιζαν στο δρόμο), γι’ αυτό και μετά από καμιά ώρα τους άφησαν ελεύθερους. Οπως μας είπαν μετανάστες που κατοικούν στην περιοχή, τα φαινόμενα αυτά είναι καθημερινά. Προφανώς, αποτελούν μέρος ενός σχεδίου τρομοκράτησης των μεταναστών της περιοχής. Από τη μια οι Χρυσαυγίτες, από την άλλη οι μπάτσοι του Παπουτσή.
♦ Η γραμμή για ανασχηματισμό, με τη συμμετοχή στην κυβέρνηση και τεχνοκρατών, αποδεκτών και από τη ΝΔ, ρίχνεται ανοιχτά και πιεστικά πια από τα μεγάλα μιντιακά συγκροτήματα. Ιδού δυο παραδείγματα: «Η μόνη λύση παραμένει ο μεν κ. Παπανδρέου να σχηματίσει μια σοβαρή κυβέρνηση ευρείας αποδοχής και να περάσει όσα χρειάζονται για να συνεχίσει η χρηματοδότηση της χώρας, ο δε κ. Σαμαράς να δώσει τη συναίνεση που απαιτούν οι στιγμές στα δύσκολα, όχι τα εύκολα. Πρέπει όμως γρήγορα να διαπιστωθεί αν είναι ικανοί για τέτοιες υπερβάσεις, αλλιώς να αποφασίσουν τη συγκρότηση μιας βραχύβιας κυβέρνησης διαχείρισης εκτάκτων συνθηκών, που θα διαπραγματευθεί με την τρόικα και θα βοηθήσει τη χώρα να περάσει τον επικίνδυνο κάβο της χρεοκοπίας» (Καθημερινή, κύριο άρθρο). «Οφείλει, κατά συνέπεια, ο πρωθυπουργός να στείλει προς κάθε κατεύθυνση το πειστικότερο δυνατό μήνυμα, έτσι ώστε να καταδείξει ότι οι ολιγωρίες και οι καθυστερήσεις των προηγούμενων μηνών δεν θα έχουν συνέχεια. Κι ένα τέτοιο μήνυμα πρέπει να απαντά σε τρεις προϋποθέσεις. Η πρώτη είναι η αξιοπιστία του μεσοπρόθεσμου προγράμματος που ολοκληρώνεται μέσα στις επόμενες μέρες. Η δεύτερη είναι η ανάθεση της εφαρμογής του σ’ ένα κυβερνητικό σχήμα που θα εγγυάται ότι το πρόγραμμα θα τηρηθεί απαρέγκλιτα. Και η τρίτη είναι η άμεση εκτέλεση κάποιων αποφάσεων ιδιωτικοποίησης, έτσι ώστε να καταδειχθεί ότι κινούμαστε πλέον με διαφορετικές ταχύτητες» (Εθνος, κύριο άρθρο). Το ερώτημα είναι αν ο Παπανδρέου έχει ήδη συμφωνήσει και του προετοιμάζουν το έδαφος ή αν του ασκούν την τελική πίεση.