♦ Ο Βαγγέλας την έπεσε στον Κοραντή του ΛΑΟΣ με μπινελίκια πεζοδρομιακού τύπου. Ανάμεσα στα μπινελίκια, όμως, είπε και κάτι που πέρασε στο ντούκου. Τον κατηγόρησε ότι χρησιμοποιεί τους φακέλους της ΚΥΠ για να χτυπήσει πολιτικούς του αντιπάλους. Τι ακριβώς έχει υπόψη του; Εχει η ΚΥΠ φακέλους με τους οποίους «κρατάει» πολιτικούς και δη διατελέσαντες υπουργούς; Γιατί δεν βγήκε κανείς να ρωτήσει τον Βαγγέλα τι ακριβώς εννοούσε όταν κατηγορούσε τον Καρατζαφέρη ότι κακώς έμπασε στην πολιτική τον διοικητή της ΚΥΠ που μόλις είχε λήξει η θητεία του;
♦ Διάλογος της Κατσέλη με το δημοσιογράφο, στο πλαίσιο συνέντευξής της στην «Ελευθεροτυπία» της περασμένης Κυριακής: «Δημ.: Στο Μεσοπρόθεσμο υπάρχει καθαρά η μείωση του ποσοστού του Δημοσίου στη ΔΕΗ στο 34%. Κατσέλη: Είναι μία απόφαση η οποία θα ληφθεί σύντομα. Δημ.: Δηλαδή δεν υπάρχει απόφαση; Κατσέλη: Εγινε μία πρώτη συζήτηση στο υπουργικό συμβούλιο. Κατατέθηκαν απόψεις και θα υπάρξει ανοιχτή διαβούλευση. Θα λη- φθούν τελικές αποφάσεις με την ψήφιση του Προγράμματος στη Βουλή». Ομως, δεν είναι μόνο ο Παπακωνσταντίνου με τον Σαχινίδη που παρουσιάζουν ως τετελεσμένη την απόφαση της κυβέρνησης για πώληση ενός ακόμη 17% από το 51% της ΔΕΗ που κατέχει το κράτος. Είναι και ο Παπανδρέου. Οπότε, δύο τινά ισχύουν. ‘Η η Κατσέλη προσπαθεί να κοροϊδέψει τον ελληνικό λαό ή βγάζει γλώσσα στον Παπανδρέου. Ο,τι και να ισχύει, το συμπέρασμα για κυβέρνηση-μπάχαλο είναι ακλόνητο.
♦ Μεσημεριάτικα (3.30’ ώρα Ισπανίας) τοποθετήθηκε ο τελικός του Ευρωμπάσκετ, επειδή αυτό απαίτησαν οι σιωνιστές της Μακάμπι, λόγω της εθνικής γιορτής των Σιωνιστών (που ταυτίζεται με την εθνική καταστροφή των Παλαιστινίων). Διωγμένοι από τις αθλητικές διοργανώσεις της Ασίας, οι Σιωνιστές έχουν γίνει δεκτοί και αγωνίζονται στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και επειδή το χρήμα και οι διασυνδέσεις ουδέποτε τους έλειψαν, γίνονται δεκτές όλες οι αξιώσεις τους. Ακόμα και όταν συνεπάγονται απώλεια εσόδων από διαφημίσεις και τηλεοπτικά δικαιώματα. Το εβραϊκό λόμπι αναλαμβάνει να καλύψει τη χασούρα.
♦ «Τζερόνιμο» ήταν η κωδική ονομασία που έδωσαν οι Αμερικάνοι στην επιχείρηση δολοφονίας του Μπιν Λάντεν. Κάποιοι ανόητοι της φυλής των Απάτσι, βουτηγμένοι ολόκληροι στην ιμπεριαλιστική λογική της Αμερικής, διαμαρτυρήθηκαν, γιατί –όπως είπαν– αυτό προσέβαλε τη μνήμη του θρυλικού Τζερόνιμο. Ομως, οι ηγέτες του αμερικάνικου ιμπεριαλισμού υπήρξαν εύστοχοι. Οπως ακριβώς ο θρυλικός μαχητής υπερασπίστηκε τη γη του από τους επιδρομείς της νέας τάξης, έτσι υπερασπίστηκε και ο Μπιν Λάντεν την Ανατολή από τους εισβολείς. Αλλες εποχές, άλλες οι αναλογίες, αλλά ίδια η ουσία.
♦ Και μέσα στη χλαπαταγή, είχαμε και την προϊσταμένη της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθήνας, που τόσο της αρέσει η δημοσιότητα, να παραγγέλλει τη διενέργεια επείγουσας προκαταρκτικής εξέτασης για το δημοσίευμα της ιστοσελίδας του Spiegel. Θα φωνάξει, δηλαδή, ο εισαγγελέας τους διευθύνοντες το γερμανικό περιοδικό να δώσουν εξηγήσεις κι αυτοί θα τρέξουν! Μήπως να εξηγούσε κάποιος στην κ. Ράικου την έννοια της γραφικότητας;