♦ Ανησυχεί ο «Επενδυτής», μεταφέροντας εκτιμήσεις κυβερνητικών στελεχών και υπουργών, για την αξιοπιστία του Παπανδρέου, του οποίου δηλώσεις εμφανίζονται να διαψεύδονται. Και σχολιάζει: «Δύο τινά θα συμβούν: ‘Η ο λόγος του κ. Παπανδρέου θα απαξιωθεί ως μη ειλικρινής ή θα εμπεδωθεί η αντίληψη πως ό,τι και να λέει ο πρωθυπουργός δεν έχει σημασία, διότι τελικά γίνεται αυτό που λέει το μνημόνιο. Αρα δεν κυβερνά η κυβέρνηση, αλλά η τρόικα»! Ο κόσμος το ‘χει τούμπανο κι αυτοί κρυφό καμάρι.
♦ Εχουν μεγάλη πλάκα εκεί στην Κουμουνδούρου. Στον Στρος-Καν δεν πήγαν, πήγαν όμως στον Ολι Ρεν. Διότι ο ΔΝΤ αποτελεί νεκροθάφτη των λαών, ενώ προφανώς η ΕΕ είναι η μεγάλη προστάτιδα των λαών! Το είπε ο Τσίπρας: «Είναι σαφές ότι εμείς δεν νομιμοποιούμε το ρόλο και την παρουσία στη χώρα μας του ΔΝΤ. Δεν νομιμοποιούμε το ρόλο και την παρουσία του ΔΝΤ στην Ευρώπη. Είναι διαφορετικό πράγμα να μιλάει κανείς για οργανισμούς στους οποίους συμμετέχουμε ως χώρα και η ηγεσία τους είναι σήμερα, με βάση τους συσχετισμούς που υπάρχουν, συντηρητική και ακολουθεί μια πολιτική καταστροφική -και αναφέρομαι στην Ε.Ε.- και είναι διαφορετικό πράγμα η νομιμοποίηση της παρουσίας ενός Οργανισμού, διεθνούς Οργανισμού, που ευθύνεται για τη δυστυχία εκατομμυρίων πολιτών σε όλο τον πλανήτη, με τις πολιτικές επιλογές που ακολουθεί, που επιβάλει εκβιαστικά σε κυβερνήσεις». Μήπως να του πει κάποιος, ότι η Ελλάδα είναι μέλος και του ΔΝΤ και επομένως η διάκριση μεταξύ ΔΝΤ και ΕΕ, που έκανε, δεν υφίσταται;
♦ Ο Τσίπρας δεν πήγε στη συνάντηση με τον Παπανδρέου. Φρόντισε, πάντως, να διευκρινίσει, ότι ο μόνος λόγος ήταν η μέρα. Είχαν πράγματα να του πουν –δήλωσε– όχι όμως τη μέρα που η κυβέρνηση ψήφιζε το πολυνομοσχέδιο. Ας έβαζε τη συνάντηση άλλη μέρα και δεν θα είχε κανένα πρόβλημα να πάει! Kι αυτό θεωρείται πολιτική αρχών από τους Συνασπισμένους!
♦ Πανό που έγραφε «Η ανεργία στο 25% και εσείς πουλάτε εισιτήρια των 25 ευρώ» σήκωσαν οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού στον αγώνα της ομάδας του στην Τρίπολη. Το γεγονός δεν άρεσε σε πολλά παπαγαλάκια της αθλητικής ειδησεογραφίας, που έσπευσαν να χύσουν τη χολή τους. Οταν σιτίζεσαι από τους καπιταλιστές μιας ΠΑΕ, αυτό είναι το καθήκον σου. Να λοιδορείς τους οπαδούς, όταν αυτοί πιάνουν κοινωνικά θέματα. Διότι οι οπαδοί πρέπει να είναι «μπράτσα χωρίς μυαλό».
*Τα δυο επόμενα Σάββατα δεν θα κυκλοφορήσει η «Κόντρα». Θα μας ξαναβρείτε το Σάββατο 8 Γενάρη.
Με την ευκαιρία, να ζητήσουμε συγνώμη για το γεγονός ότι δεν προαναγγείλαμε την κατά μια μέρα νωρίτερα έκδοση αυτού του φύλλου, που οφείλεται στην 48ωρη απεργία των δημοσιογράφων. Εμάς, βέβαια, δεν μας αφορούσε η απεργία, αλλά δεν θέλαμε να κυκλοφορήσουμε σε μέρα που δεν κυκλοφορούν άλλα φύλλα. Την περασμένη εβδομάδα, όμως, όλα ήταν ρευστά και δεν μπορούσε να γίνει καμιά συνεννόηση με το τυπογραφείο και το πρακτορείο.