♦ «Καρφάκι» Χρυσοχοΐδη στον συνάδελφό του Γ. Παπακωνσταντίνου, από το κεντρικό δελτίο ειδήσεων του Mega. Υπάρχει πρόβλημα καλού συντονισμού στην κυβέρνηση, «γι’ αυτό ξεκίνησε μια προσπάθεια, υπό τον πρωθυπουργό». Και στο καπάκι ο «κάρφαρος»: «Μέχρι σήμερα κυριαρχούσε ο δημοσιονομικός εγκλωβισμός και η στενή δημοσιονομική συζήτηση». Μια ωραία ατμόσφαιρα είναι οι υπουργοί του Γιωργάκη.
♦ Και μετά τα «καρφιά» η «γαργάρα» του Χρυσοχοΐδη, on camera μάλιστα. «Σχετικά με τις τιμές, δεν θέλω να πω τίποτε άλλο. Εγώ θα κάνω τη δουλειά μου και θα την κάνω καλά, γιατί έτσι έμαθα να την κάνω. Θα τα δούμε όλα στην πράξη. Γιατί πρέπει αυτή τη στιγμή να συμπαρασταθούμε όλοι σε εκατομμύρια πολίτες που υποφέρουν. Και πολλές φορές ντρέπομαι που πηγαίνω σε κάποιες λαϊκές συνοικίες της Δυτικής Αθήνας και βλέπω ανθρώπους να υποφέρουν πραγματικά». Το τελευταίο ας τ’ αφήσουμε καλύτερα, γιατί αν υπήρχε ντροπή σε δαύτους θα είχαν αυτοκτονήσει όλοι. Για τις τιμές, όμως, δεν ήταν ο Χρυσοχοΐδης που και συνέντευξη Τύπου έδωσε και σε τηλεοράσεις και ραδιόφωνα εμφανίστηκε, υποσχόμενος ότι θα τσακίσει τις πολυεθνικές και μέχρι τα Χριστούγεννα θα έχει ρίξει τις τιμές σε τρόφιμα και άλλα είδη πρώτης ανάγκης τουλάχιστον κατά 20%; Γιατί τώρα δεν θέλει να πει «τίποτε άλλο»; Ξαναθυμίζουμε ότι τον πήραν στο ψιλό οι εκπρόσωποι πολυεθνικών (Nestle, Unilever, Amstel, 3E) κι ο ψευτονταής που το έπαιζε μαντρόσκυλο έβαλε στην ουρά στα σκέλια κι εμφανίζεται πλέον σαν κανίς του καναπέ.
♦ «Η ΑΔΕΔΥ την Τετάρτη 1/12/2010 και ώρα 15.30 στο πλαίσιο του 34ου Συνεδρίου της , παραθέτει γεύμα για τους δημοσιογράφους και τις ξένες αντιπροσωπείες στην Ταβέρνα ΖΟΡΜΠΑΣ (τηλ. 210.411.663) στο Μικρολίμανο. Με ιδιαίτερη ικανοποίηση προσδοκούμε τη συνάντηση και για μια ανοιχτή συζήτηση». Αυτή η πρόσκληση έφτασε στην εφημερίδα μας τη Δευτέρα. Τι εστί «ταβέρνα Ζορμπάς»; Ενα από τα πιο πολυτελή στέκια ψαροφαγίας στο Τουρκολίμανο. Χρειάζονται σχόλια;
♦ Ερώτηση προς τον Παπουτσή υπέβαλαν τρεις βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ (Διώτη, Κουράκης, Μουλόπουλος) απ’ αφορμή τον ξυλοδαρμό του φωτορεπόρτερ Αρη Μεσσίνη στην πορεία του Πολυτεχνείου, από Δελτάδες που είχαν διακριθεί και στην εισβολή τον περασμένο Μάη στο Στέκι Μεταναστών (ίδιος αριθμός μηχανής). Θα απαντήσει, άραγε, ο Παπουτσής ή θα κάνει το παπί;
♦ Σε ρόλο πολιτικού συμβούλου ο «πολύς» Σερβάς Ντε- ρούζ της τρόικας, δεν διστάζει να δώσει συμβουλές προς υποτελείς: «Η δημιουργική υποστήριξη από τα κόμματα της αντιπολίτευσης σε σημεία-κλειδιά του προγράμματος είναι πολύ σημαντική υπόθεση. Η Ελλάδα αλλάζει οικονομικά και πολιτικά και αυτό το μήνυμα πρέπει να είναι ισχυρό και ξεκάθαρο προς τις αγορές. Ελπίζω ότι η αντιπολίτευση θα το καταλάβει αυτό».
♦ Σε σοβαρή κατάσταση μεταφέρθηκε στο 401 στρατιωτικό νοσοκομείο ένας ΜΑΤάς, που τραυματίστηκε στην κοιλιακή χώρα, όταν έσκασε μια χειροβομβίδα κρότου-λάμψης που είχε στη ζώνη του. Η είδηση πέρασε ασχολίαστη κι ας έχουμε μια απτή απόδειξη για το ότι αυτές οι χειροβομβίδες, που τις πετούν αφειδώς πάνω στους διαδηλωτές, είναι φονικά όπλα.