♦ Θεωρήθηκε επιτυχία το σκορ του Καμίνη στο δήμο Αθηναίων. Τι λένε, όμως, οι αριθμοί; Ο Καμίνης πήρε 52.000 ψήφους και ποσοστό 28,4%, εμφανιζόμενος ως ανεξάρτητος υποψήφιος, στηριζόμενος από ΠΑΣΟΚ, ΔΗΑΡΙ (Κουβέλης) και Οικολόγους. Το 2006 ο Σκανδαλίδης, με την κομματική στάμπα στο κούτελο, είχε πάρει 79.463 ψήφους και 28,84%, στηριζόμενος μόνο από το ΠΑΣΟΚ και με τους σημερινούς συμμάχους απέναντι. Σε τι ακριβώς συνίσταται η επιτυχία;
♦ Η μαντάμ Χριστοφάκη (η Παγκαλίνα, όπως θα την αποκαλούσαν στα χωριά) έφαγε τη σκόνη του Φιλίππου. Σπάνια υποψήφιος ενός επαρχιακού δήμου είχε τέτοια στήριξη από τα ΜΜΕ (μέχρι και σε πανελλαδικής εμβέλειας τηλεοπτικά δίκτυα εμφανίστηκε) και δέχτηκε τόσο χοντρή ήττα. Για όσους δεν το πρόσεξαν αναφέρουμε ότι ο Φιλίππου πήρε 56% και η Χριστοφάκη 28%! Νταμπλ σκορ που λένε στο μπάσκετ. Πώς να μην εξαφανιστεί ο Πάγκαλος από τα τηλεοπτικά πλατό το βράδυ; Κλειδώθηκε στο σπίτι και δεν έβγαινε ούτε στο τηλέφωνο. (Οχι, ρεπορτάζ για τις ποσότητες φαγητού που κατανάλωσε για να ‘ρθει στα ίσια του δεν έχουμε).
♦ Μέγας πολιτικός αναλυτής ο Ομέρ Πριόνης, κατά κόσμον Νικήτας Κακλαμάνης. Το μεσημέρι της Κυριακής «προέβλεψε» ότι «η αποχή δεν θα είναι μεγαλύτερη από τις προηγούμενες εκλογές». Το βράδυ στην Αθήνα η αποχή είχε εκτιναχτεί από το 42,23% (εκλογές 2006) στο 57,02%. Βουλωμένο γράμμα διαβάζει ο δήμαρχος(;)…
♦ Σε κείμενο που εκδόθηκε τρεις μέρες πριν τις εκλογές και υπογράφεται από εννιά μέλη της γραμματείας του ΣΥΡΙΖΑ και δυο βουλευτές (Δρίτσας, Μουλόπουλος) καλούνταν οι ψηφοφόροι να επιλέξουν έναν από τους Αριστερούς συνδυασμούς, με κριτήριο το όχι στο Μνημόνιο, στην τρόικα, στην ΕΕ, στην ΕΚΤ, το ΔΝΤ, στην κυβέρνηση Παπανδρέου και στον «Καλλικράτη». Που σημαίνει ότι Μητρόπουλος και Δημαράς αποκλείονται ως «φιλο-καλλικρατικοί». ‘Η κάνουμε λάθος;
♦ Οταν πήγαινα στο Δημοτικό, πριν από κάμποσες δεκαετίες, η Ελλάδα ήταν ακόμη Βασιλευομένη Δημοκρατία. Στο μάθημα της έκθεσης οι δάσκαλοι μας συμβούλευαν, κάθε φορά που αναφερόμασταν στον Κοκό, να γράφουμε «ο ολυμπιονίκης βασιλεύς Κωνσταντίνος». Ετσι και δεν το ‘γραφες, μετά βίας έπαιρνες ένα εφταράκι κι ας ήσουν ο καλύτερος. Ελπίζουμε να μην υποχρεώνουν και οι σημερινοί δάσκαλοι τα παιδιά να γράφουν «ο μαραθωνοδρόμος πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου». Οσο να ‘ναι, έναν αστικό εκσυγχρονισμό τον έχουμε περάσει.
♦ Μετά τον Παπανδρέου, που με στολή ποδηλάτη και όλα τα κομφόρ πάνω του πήγε να τρέξει 10 χιλιόμετρα στο διεθνή μαραθώνιο της Αθήνας, είδαμε τον Ομπάμα και στην Ομπάμαινα να χορεύουν on camera σε εμφανώς στημένη γιορτή ινδικού νηπιαγωγείου. Ποιος αντιγράφει ποιον; Σκεφτείτετην κουλτούρα Ελλήνων και Αμερικανών και θα απαντήσετε εύκολα στο ερώτημα.
♦ Ο πρώην αρχιμάνατζερ του συνδρομητικού καναλιού Λάμπης Ταγματάρχης τοποθετήθηκε αρχιμάνατζερ (διευ-θύνων σύμβουλος της ΕΡΤ). Ξέρει να ψωνίζει συνεργάτες ο Χυτήρης.