♦ «Προτού φτάσουμε στην αναδιάρθρωση του χρέους πρέπει να τελειώσουμε με το έλλειμμα, κ. Κωβαίε. Αλλά η δαιμονοποίηση της αναδιάρθρωσης που βλέπω σε ορισμένα γραπτά και σε λόγους πολιτικών είναι παράταιρη. Τα χρέη υπάρχουν για να αναδιαρθρώνονται. Μπορεί να το επιδιώξουμε ή να μας προταθεί και να μη μας συμφέρει να το αποτρέψουμε». Η δήλωση ανήκει στον Θ. Πάγκαλο και έγινε στο «Βήμα της Κυριακής». Είναι η πρώτη φορά που κυβερνητικό στέλεχος –και μάλιστα κορυφαίο– κάνει λόγο για αναδιάρθρωση χρέους. Μέχρι τώρα, με επίσημες δηλώσεις των Παπανδρέου και Παπακωνσταντίνου, η αναδιάρθρωση παρουσιαζόταν σαν εθνική καταστροφή. Είτε είχε προσυνεννοηθεί ο Πάγκαλος (που είναι και το πιο πιθανό) είτε ενήργησε πρωτοβουλιακά, σημασία έχει ότι είναι μέσα στα πράγματα.
♦ Eίναι υποκριτές όσοι καταγγέλλουν τον Ανθιμο, επειδή την έπεσε δημοσίως στο Μπουτάρη, παρουσία του Παπανδρέου. Ποιος έδωσε ρόλο στους δεσποτάδες; Αυτοί που τους αναγόρευσαν σε επίσημο κρατικό θεσμό. Ας τους λουστούν, λοιπόν. Ο Ανθιμος έπαιζε εντός έδρας, στην εκκλησία, με όλη την πολιτειακή ηγεσία παρούσα. Και φυσικά, δεν θα άφηνε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Θεωρεί, άλλωστε, πως είναι ο μόνος συνεχιστής της πολιτικής Χριστόδουλου. Αφού ήταν εκεί και τον προσκύναγαν, καλά τους έκανε.
♦ Βάλθηκαν να κοντύνουν το Σαμαρά οι φυλλάδες του Λαμπράκη, καθώς τον βλέπουν ν’ ανεβαίνει πιο γρήγορα απ’ όσο θα ήθελαν. Επιστρατεύ-ουν έτσι τα πιο απίθανα επιχειρήματα, τόσο τραβηγμένα απ’ τα μαλλιά που μάλλον το αντίθετο από το επιδιωκόμενο πετυχαίνουν. Ραντεβού με τον Σαρκοζί έκλεισε ο Σαμαράς στη σύνοδο του ΕΛΚ στις Βρυξέλλες και ο «Βηματοδότης» σχολίασε πικρόχολα ότι ο Σαρκοζί δέχτηκε το ραντεβού, διότι «βρίσκεται σε τόσο δυσχερή θέση που δεν υπάρχει κάποιος άλλος ευρωπαίος αρχηγός ο οποίος να θέλει να τον συναντήσει αυτή την εποχή». Το ότι ελάχιστες μέρες πριν, ο Σαρκοζί συναντήθηκε με τη Μέρκελ στο Ντοβίλ και έκλεισε μια σημαντική συμφωνία για το μέλλον του γερμανογαλλικού άξονα, ενώ στη συνέχεια φώναξαν και τον Μεντβέντεφ και συναντήθηκαν οι τρεις τους, για να ρυθμίσουν θέμα ρωσοευρωπαϊκών σχέσεων προφανώς δεν έχει καμιά σημασία για τα παπαγαλάκια του Λαμπρακιστάν.
♦ Δήλωσε ο Γιωργάκης, μετά τη φαρσική συμμετοχή του στο δεκαχίλιαρο του διε- θνούς Μαραθώνιου της Αθήνας: «Σήμερα, γιορτάζει όλη η ανθρωπότητα μέσα από το πνεύμα της Ολυμπιακής Εκεχειρίας, των Ολυμπιακών Αγώνων». Σταμάτησε ο κατακτητικός πόλεμος των Αμερικανών και των συμμάχων τους (μεταξύ των οποίων και το ελληνικό κράτος) στο Αφγανιστάν και δεν το πήραμε είδηση; Είπαμε, να λέει παπάρες, αλλά όχι και τόσο χοντρές. Εκτός αν είχε «καεί» από το τρέξιμο.