♦ Είπε ο Παπανδρέου στο Ρόιτερς: «Υπήρχε η πιθανότητα της περαιτέρω αύξησης του ΦΠΑ σε κάποια προϊόντα, αλλά αναζητούμε άλλους τρόπους εισροής εσόδων. Αυτή τη στιγμή η κυβέρνηση λέει “όχι” στην περαιτέρω αύξηση». Πού βρίσκεται η είδηση; Στις λέξεις «αυτή τη στιγμή».
♦ «Η αποχή είναι στήριγμα της σημερινής κατάστασης. Δεν πιάνει τόπο, ούτε θα φιλοτιμηθούν να πουν ότι ο λαός δεν ψηφίζει, άρα να αλλάξουμε πολιτική. Σκασίλα τους μεγάλη, μετράει τι ψηφίζεις», είπε η Αλέκα. Ενώ αν ψηφίσεις ΚΚΕ και φτάσει το ποσοστό του –ας πούμε– στο 10%, θα τους πιάσει κατάθλιψη. Οπως τότε –ας πούμε– που είχε σταθερά ποσοστό πάνω από 10%. Το γαρ πολύ της θλίψεως (ένεκα η αποχή) γεννά παραφροσύνη…
♦ Το σύνδρομο του Ραν-Ταν-Πλαν: Πρωτοφανές πραξικόπημα σε βάρος των συνταγματικών ελευθεριών, χαρακτηρίζει το τμήμα δικαιωμάτων του ΣΥΝ τις αιφνιδιαστικές αλλαγές που επέφερε κρυφά μέσα στο καλοκαίρι η κυβέρνηση στον τρομονόμο. Καλά, ρε παλικάρια, αλλά εσείς τι κάνατε τότε που γίνονταν οι αλλαγές; Κοιτούσατε το ρολόι πότε θα έρθει η ώρα να φύγετε για την παραλία; Μόλις το ‘βγαλε ο Ζέρβας στην Ελευθεροτυπία (μισό, μάλιστα, όπως μπορείτε να δείτε σε άλλες στήλες αυτού του φύλλου), ξυπνήσατε και σεις και οι άλλοι του Περισσού, που άρχισαν τη σχετική αρθρογραφία.
♦ Με τον Περισσό τα βάζει η «Αυγούλα», γιατί –όπως έγραψε– εξαπολύει «την πιο εκτεταμένη επίθεση προς τον Α. Μητρόπουλο, σε σχέση με τους Σγουρό και Δημαρά, διότι «αυτό το ψηφοδέλτιο συνιστά τη σοβαρότερη απειλή για την έκφραση της ταξικής ψήφου των εργαζομένων». Η τελευταία πρόταση αποδεικνύει ότι εκεί στην Κουμουνδούρου διακρίνονται από υψηλής στάθμης χιούμορ, όμως εμείς άλλη απορία έχουμε. Καλά, τον Ψαριανό τον άφησαν απέξω, διότι οι «δεσμοί αίματος» με τους «ανανεωτικούς» δεν κόβονται. Τον Αλαβάνο, όμως, γιατί δεν τον αναφέρουν; Αυτός σέρνει στον Μητρόπουλο περισσότερα απ’ όσα του σέρνει ο Περισσός. Υποψήφιο του ΠΑΣΟΚ τον αποκαλεί.
♦ Πως μπορείς να πεις τη μεγαλύτερη παπάρα με πολύ λίγες λέξεις. «Η φιλοδοξία η δική μας είναι να καταστήσουμε τον αγροτικό τομέα από μέρος της κρίσης, μέρος της λύσης του προβλήματος της χώρας». Ο νεόκοπος υφυπουργός Γεωργίας Γ. Κουτσούκος, στην παρθενική συνέντευξη Τύπου της νέας πολιτικής ηγεσίας.
♦ Δεν πήγε πίσω, όμως, και ο υπουργός Κ. Σκανδαλίδης, που έφτασε μέχρι του σημείου να υποστηρίξει ότι θα προσελκύσει ιδιώτες επενδυτές στην αγροτική παραγωγή, με το εξής μεγαλοφυές επιχείρημα: «Η ασφάλεια του κόσμου με τις διατροφικές κρίσεις και το επισιτιστικό πρόβλημα, η ανασφάλεια είναι τόσο μεγάλη, που θα γίνει στροφή σε αυτού του τύπου τις επενδύσεις στον πρωτογενή τομέα. Και έχουμε μια ολόκληρη λογική και φιλοσοφία που μπορούμε με πολύ συγκεκριμένο τρόπο να προχωρήσουμε σε τέτοια σχέδια επενδύσεων». Η αγροτική παραγωγή πάει κατά διαόλου σε όλη την ΕΕ κι ο Σκανδαλίδης τάζει επενδύσεις.