♦ Περιβόλι ολάνθιστο η συνέντευξη Πολύδωρα στο «Πρώτο Θέμα». Τι έφταιξε και φτάσαμε στο ολοκαύτωμα; ρωτάει ο δημοσιογράφος. «Ο καιρός και οι ασύμμετρες απειλές», απαντά ατάραχος ο Βύρων, για να εντοπίσει λίγο αργότερα την «ασύμμετρη απειλή» στον Υμηττό. Ο δημοσιογράφος πάει να του προσφέρει διέξοδο, μιλώντας για οικοπεδοφάγους, αλλά ο Βύρων δε μασάει: «Δε νομίζω πως είναι η οικοπεδοποίηση. Είναι εκείνοι οι οποίοι ήθελαν να αποσταθεροποιήσουν το σύστημα»! Πώς το ξέρει ο Κλουζό μας; Αφού «βρέθηκε συστοιχία σαν πυροβολαρχία φωτοβολίδων στη Ζαχάρω»! Πάντα τέτοια, Βύρωνα.
♦ «Οσοι μιλούν για κυβερνητισμό και καθεστωτισμό στο ΠΑΣΟΚ να κοιτάξουν γύρω τους» δήλωσε ο Τηλ. Χυτήρης, απευθυνόμενος στο Βενιζέλο και την παρέα του. Επειδή ο Χυτήρης είναι έμπειρος στην πολιτική και φυσικά δεν αγνοεί ότι τον «κυβερνητισμό» και «καθεστωτισμό» αποκήρυξε πρώτος ο Γιωργάκης, στο πλευρό του οποίου έχει ταχθεί από την αρχή, μόνο μία ερμηνεία μπορεί να δοθεί στα υπ’ αυτού λεχθέντα: «Τα ίδια σκατά είμαστε όλοι».
♦ Χαρές και πανηγύρια στην Ευρωλάνδη για το «πρωτοφανές ποσοστό συμμετοχής» στις πολωνικές εκλογές. Πόσο ήταν αυτό; 53,7%!!!! Δηλαδή, ο ένας στους δύο δεν πήγε να ψηφίσει κι αυτοί πανηγυρίζουν! Πανηγυρίζουν, επίσης, γιατί ξεφορτώθηκαν τον ένα από τους «ψυχοπαθείς» διδύμους Κατσίνσκι. Και ποιος κέρδισε; Ο ηγέτης του ακραίου
νεοφιλελεύθερου κόμματος «Πλατφόρμα των Πολιτών», Ντόναλντ Τουσκ!! Σημεία του… ευρωπαϊκού πολιτικού πολιτισμού…
νεοφιλελεύθερου κόμματος «Πλατφόρμα των Πολιτών», Ντόναλντ Τουσκ!! Σημεία του… ευρωπαϊκού πολιτικού πολιτισμού…
♦Ε Καινούργια κρατικά βραβεία και παράσημα θα δοθούν στον Μ. Γλέζο, όπως ανακοινώθηκε. Και μεις θυμηθήκαμε τον σημαντικό ποιητή Θανάση Κωσταβάρα, που πέθανε το περασμένο Σάββατο και κηδεύτηκε την Τρίτη. Αγωνιστής του ΕΛΑΣ, με σοβαρά τραύματα από συμμετοχή σε μάχη με τους ναζί κατακτητές, έβγαλε μια τετραετία στη Μακρόνησο, χωρίς να υπογράψει δήλωση. Το 1986 η Επιτροπή Λογοτεχνικών Βραβείων αποφάσισε να του απονείμει το Βραβείο Ποίησης. Κι αυτός τους το πέταξε στα μούτρα. Αρνήθηκε να το παραλάβει. Δεν μιλάμε για διαφορά ήθους, μολονότι και τέτοιο θέμα τίθεται. Για διαφορά πολιτικής στάσης μιλάμε. Αλλος ενσωματώνεται στο σύστημα και αποδέχεται να λειτουργεί ως πομπός της κυρίαρχης ιδεολογίας και άλλος αρνείται να το κάνει και μένει στο περιθώριο.