♦ Πάει «σαλάισαν» (όπως λένε στο χωριό μου) οι πράσινοι ψηφοφόροι. Από τη μια δηλώνουν (σε γκάλοπ) ότι προτιμούν για αρχηγό τον Γιωργάκη και από την άλλη θεωρούν πως μόνο ο Μπένι μπορεί να κερδίσει τον Καραμανλή! Τουτέστιν, δε θέλουν να ξαναγίνουν εξουσία! Με συγχωρείτε, αλλά είναι Πασόκοι αυτοί; Πού πήγε εκείνο το περιβόητο «επάγγελμα ΠΑΣΟΚ»;
♦ Περισσότερο κι από τον ίδιο το Βενιζέλο ανησυχεί για την εκλογή του στην αρχηγία του ΠΑΣΟΚ ο Μητσοτάκης. Μην ακούτε παραμύθια ότι μισεί το όνομα Παπανδρέου. Σιγά μη διακατέχεται από τέτοια σύνδρομα ο Μητσοτάκης. Απλοί είναι οι υπολογισμοί του. Ο Βενιζέλος έχει περισσότερες πιθανότητες από τον Γιωργάκη να κερδίσει τον Καραμανλή και ν’ ανοίξει ο δρόμος για τη Ντόρα, σύμφωνα με τη συμφωνία Καραμανλή-μητσοτακέικου. Εκείνο που δεν υπολογίζει ο Δρακουμέλ είναι πως χτυπώντας τον Γιωργάκη τον κάνει αγαπητό στους Πασόκους ψηφοφόρους, για λόγους που δεν χρειάζεται να εξηγήσουμε. Δε μπορείς, όμως, να τα περιμένεις όλα τέλεια από έναν άνθρωπο που πλησιάζει τα 90.
♦ Την «αθωότητα του Βύρωνα Πολύδωρα στο συνέδριο της ΝΔ τον Μάρτιο του 1997» θυμίζει στον «χέρι-χέρι» η υποψηφιότητα Σκανδαλίδη. Πετάει καμιά μπαρούφα ο «πρόεδρος» για να κάνει νταβαντούρι. Ο Πολύδωρας ουδέποτε κατάφερε να γίνει βαρόνος της ΝΔ, ενώ ο Σκανδαλίδης είναι εδώ και χρόνια. Κάθε άλλο παρά γραφική είναι η περίπτωσή του.
♦ Ο Λιάπης φέρεται να λέει πως με τους Φώλια και Χατζηδάκη ο Αλογοσκούφης απέκτησε δυο επιπλέον υφυπουργούς. Ρε, μπας και διαβάζει «Κόντρα» ο Μισέλ και το κρύβει;
♦ Βρε, βρε, βρε, βγήκε από το καβούκι του και ο Νικολάκης ο Κοτζιάς για να υπερασπιστεί τον… αριστερό Γιωργάκη, του οποίου αποτελεί παρασκηνιακό σύμβουλο. Και πήρε σβάρνα τα ραδιόφωνα, για να την πέσει, αυτός ο… πούρος αριστερός, στον Βενιζέλο, πότε αποκαλώντας τον «βλαχοδήμαρχο» (ώπα! πού πήγε ο… πολιτικός πολιτισμός;) και πότε αφήνοντας υπονοούμενα ότι για συνεργάτες του υπάρχουν «ερωτηματικά για την εποχή του Χρηματιστηρίου, την εποχή των διακυβερνήσεων Σημίτη» (τότε που ο Γιωργάκης ήταν υπουργός Εξωτερικών και ο Κοτζιάς -έμμισθος άραγε;- σύμβουλός του). Ρε συ, Νικολάκη, θυμάσαι άραγε πως αποκαλούσε ο Λένιν τον Κάουτσκι; (Οχι πως είσαι εσύ Κάουτσκι -από άποψη πολιτικής αξίας- αλλά για να ‘χουμε ένα μέτρο σύγκρισης).
♦ Αντε τώρα να βγάλει άκρη ο δόλιος ο Πασόκος με το χρησμό Λαλιώτη. Και η Πυθία πιο καθαρά τα ‘λεγε στους αρχαίους Ελληνες. Αλλά έτσι ήταν πάντοτε ο Κωστάκης. Σιγουρατζής. Περιμένει να δει προς τα που γέρνει η πλάστιγγα.