♦ Απεργία δημοσιογράφων την περασμένη Τρίτη και ποιος έκανε εκπομπή στο ΣΚΑΙ (11 πμ, την καλύτερη ώρα); Ο Θάνος Μικρούτσικος σε ρόλο απεργοσπάστη. Και τι περιεχόμενο είχε η εκπομπή; Υμνος στον Μίκη Θεοδωράκη. Ενα ακατάσχετο γλείψιμο από τον άνθρωπο που κάποτε (στο βιβλίο του «Μουσικώς ύποπτος») είχε περάσει (δικαίως και ορθώς) τον Θεοδωράκη γενεές δεκατέσσερις, ξετινάζοντάς τον ως εκπρόσωπο ενός στενού «εθνικού πολιτισμού», που ορθώνει τείχη στην παγκόσμια προοδευτική κουλτούρα. Αν και ευτραφέστατος, ο Μικρούτσικος επιδεικνύει μια καταπληκτική ευλυγισία στις κωλοτούμπες.
♦ Μήκυς: Πριν κάνα μήνα, ο Μίκης Θεοδωράκης εγκαλούσε όποιον τα ‘βαζε με το Χριστόδουλο και μας καλούσε… να πλένουμε το στόμα μας πριν μιλήσουμε για τον επικεφαλής του δεσποταριάτου. Τώρα, απευθύνεται στον Χριστόδουλο για να του πει ότι η κατάθεση στεφανιού στον τάφο του Γρίβα είναι «αστόχαστη ενέργεια» που «αμαυρώνει τον εθνικό του (σ.σ. του Χριστόδουλου) ρόλο». Ανεμοδούρα είναι ο Μίκης, που γυρίζει όχι ανάλογα με το που φυσάει ο άνεμος, αλλά ανάλογα με το που φυσάει ο άνεμος που βολεύει τα προσωπικά του συμφέροντα. Ο Χριστόδουλος τον έμπασε στη μητρόπολη και του ‘κανε διαφήμιση ενός μουσικού έργου, οπότε τον αναγόρευσε σε εθνικό ηγέτη. Τώρα δεν τον έχει ανάγκη, οπότε η ανεμοδούρα στρέφεται λίγο αριστερά, κάνοντας μια ψιλοκριτική. Ετσι, η ανεμοδούρα μένει πάντα στο κέντρο και απολαμβάνει ναρκισσιστικά τη δημοσιότητα.
♦ «Ποτέ δεν αλλοίωσα ενυπόγραφα χειρόγραφά σας, ποτέ δεν κατηγόρησα κανέναν για πράκτορα και χαφιέ, ποτέ δεν προσπάθησα να δείξω ότι είμαι κάτι άλλο από αυτό που ήμουν από τα 18 μου χρόνια», έγραψε ο Σεραφείμ (πήρε τον πούλο) Φυντανίδης σε αποχαιρετιστήρια επιστολή του προς τους δημοσιογράφους της «Ελευθεροτυπίας». Ποιων ενυπόγραφα άρθρα λογοκρίθηκαν δεν το γνωρίζουμε σε όλη του την έκταση, όμως ποιοι είναι οι «πράκτορες και χαφιέδες» το ξέρουν και οι πέτρες στο μέγαρο του Νέου Κόσμου. Είναι όσοι εκφράζονται με θετικό τρόπο για τον Δημήτρη Κουφοντίνα και αηδιάζουν με τη λάσπη που πετάει η εφημερίδα εναντίον του, λειτουργώντας ως μπετονιέρα ιδιοκτησίας Αλέκου Γιωτόπουλου. Οσο για το «είμαι ο ίδιος από τα 18 μου χρόνια», το «καρφί» χτυπάει το δίδυμο Θανάση-Μάνιας Τεγοπούλου. Κατά τα άλλα, ο Φυντανίδης «όπως έστρωσε κοιμάται» (με τη μεταφορική έννοια του όρου, γιατί κυριολεκτικώς κοιμάται στα πούπουλα και χαμένος δεν θα πάει).
♦ Εννοείται πως η επιστολή Φυντανίδη ουδέποτε δημοσιεύτηκε στην «Ε». Ούτε ο ίδιος παρέστη στην τελετή ενθρόνισης του διαδόχου του Β. Παναγόπουλου, ο οποίος σε μια θλιβερή παράσταση είπε κάτι με το οποίο γέλασε και το παρδαλό κατσίκι: «Ο σεβασμός της υπογραφής του συντάκτη ήταν, είναι και θα είναι η σημαία αυτής της εφημερίδας». Yes mam…