♦ «Σε μια πρώτη συμφωνία κατέληξαν Κακλαμάνης – Σκανδαλίδης για το θέμα των διαδηλώσεων. Συμφώνησαν ότι χρειάζεται να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα που δημιουργείται από τις καθημερινές διαδηλώσεις, με πρωτοβουλία του Δήμου Αθηναίων και με πρωτόκολλο συνεργασίας που θα υπογράψουν όλοι οι κοινωνικοί φορείς… “Εγώ θα εγγυηθώ την εφαρμογή της συμφωνίας και θα καταγγείλω όποιον παραβιάσει το πρωτόκολλο” υπογράμμισε ο κ. Σκανδαλίδης… Πρόσθεσε παράλληλα ότι αναγνωρίζει πως το θέμα είναι υπαρκτό, ότι το 80% των πολιτών φαίνεται να συμφωνεί με τον περιορισμό των διαδηλώσεων σε μια λωρίδα αφού πρέπει να λειτουργεί η πόλη». Το ρεπορτάζ είναι από την «Απογευματινή» (1.9.06) κι εμείς δεν έχουμε να συμπληρώσουμε τίποτα.
♦ Εγραψε ο Ρόμπερτ Φισκ στον «Ιντιπέντεντ»: «Η διευρυμένη δύναμη του ΝΑΤΟ/ Unifil δε θα διατηρήσει την “ειρήνη”. Θα διατηρήσει μια “ουδέτερη” ζώνη που προστατεύει το Ισραήλ. Ο ΟΗΕ μπορεί να αρνείται ότι αυτή η ζώνη προστατεύει το Ισραήλ, όμως αν υπήρχε για την προστασία των Λιβανέζων θα βρισκόταν, σίγουρα, μέσα στα ισραηλινά σύνορα». Εκτίμηση ίδια μ’ αυτή που κάναμε στο προηγούμενο φύλλο της «Κ».
♦ Την ώρα που οι Πασόκοι έκαναν τις τελευταίες προετοιμασίες για τη φιέστα της 3ης Σεπτέμβρη στην Πάτρα, ένα γκάλοπ της «Μέτρον Ανάλυσις» για το «Πρώτο Θέμα» τους έδινε μια ακόμα μαχαιριά. Διότι το γκάλοπ φέρνει στο κεφάλι τη ΝΔ με διαφορά 2,1% από το ΠΑΣΟΚ και (το σημαντικότερο) διευρύνει τη λεγόμενη παράσταση νίκης υπέρ της ΝΔ. 59,8% έναντι 16,4% (τα ποσοστά στην προηγούμενη δημοσκόπηση της ίδιας εταιρίας ήταν 56% έναντι 23,8%). Ετσι, οι Πασόκοι πορεύονται με το σύνδρομο της ήττας. Οπως ακριβώς (για να το επικαιροποιήσουμε λίγο) η εθνική Ελλάδας στο δεύτερο ημίχρονο του τελικού του μουντομπάσκετ με την εθνική Ισπανίας.
♦ Και πριν προλάβουν να συνέλθουν από το σοκ του πρώτου γκάλοπ οι Πασόκοι, έφαγαν κατακέφαλα το δεύτερο. Της GPO αυτό για λογαριασμό του Mega. Με 2,5% διαφορά και τάση ανόδου της διαφοράς και πάλι, σε σχέση με το προηγούμενο γκάλοπ της ίδιας εταιρίας. Η πλάκα είναι πως ταυτόχρονα η συντριπτική πλειοψηφία αποδοκιμάζει την οικονομική πολιτική της κυβέρνησης!
♦ Ο Ραχάτ Αλίεφ, υφυπουργός Εξωτερικών του Καζαχστάν και γαμπρός του προέδρου Νουσουρλτάν Ναζαρμπάεφ (έχει παντρευτεί τη μεγαλύτερη κόρη του) πρότεινε την αλλαγή του πολιτεύματος και την ανακήρυξη του Καζαχστάν σε «Καζάχικο Σουλτανάτο». Η συνταγματική μοναρχία -υποστηρίζει- ταιριάζει καλύτερα στον καζάχικο λαό από την προεδρική δημοκρατία. Αν το σχολιάζουμε είναι γιατί ο Ναζαρμπάεφ (αυτός μιλά διά της γραφίδας του γαμπρού) είναι ο πρώην γενικός γραμματέας του «Κ»Κ Καζαχστάν και υπήρξε επιστήθιος φίλος του μακαρίτη Χαρίλαου Φλωράκη. Πώς από… κομμουνισταράς κατέληξε υποψήφιος σουλτάνος μόνο οι… μεγάλοι θεωρητικοί του Περισσού μπορούν να μας το εξηγήσουν.