♦ Πριν από λίγο καιρό, αναφερόμενοι στον τέως βουλευτή Ροδόπης Μουσταφά Μουσταφά, στέλεχος του Περισσού και μετά τη διάσπαση του ΣΥΝ, γράφαμε ότι είχε μόνιμα πρόβλημα με την πολιτική του κόμματός του έναντι της μειονότητας της Θράκης και μάλιστα έφερνε το προσωπικό του παράδειγμα για να αποδείξει ότι αυτή η πολιτική ήταν εχθρική για τη μειονότητα και στην ουσία της γελοία. Δε μπορείτε –έλεγε- εμένα τον άθεο να με χαρακτηρίζετε μουσουλμάνο. Η επιβεβαίωση ήρθε από τον ίδιο τον κ. Μουσταφά, με μια ομιλία του σε πρόσφατη εκδήλωση της «Αυγής» που είχε τον ειρωνικό τίτλο «Πώς έγινα πιστός μουσουλμάνος» (αναδημοσίευση από τον Ιό στην Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία, 16.7.06).
♦ «Δεν μας αφήνει ασφαλώς αδιάφορους η προσπάθεια ορισμένων ΜΜΕ να αποδομήσουν το πολιτικό προφίλ του Γιώργου Παπανδρέου». Το δήλωσε σοβαρός-σοβαρός ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ Χάρης Καστανίδης και μας άφησε κάγκελο. Δηλαδή, για την εικόνα που έχει στον κόσμο ο Γιωργάκης φταίνε ορισμένα ΜΜΕ! Δεν περνάς, ρε Χάρη, καμιά βόλτα από τους καφενέδες της Ανω Τούμπας ν’ ακούσεις από πρώτο χέρι τι λένε για τον αρχηγούλη τα ίδια τα μέλη και οι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ;
♦ Μπορεί να είναι όποιος είναι ο πρώην μητροπολίτης Αττικής Παντελεήμων Μπεζενίτης, μπορεί να ‘χει φάει οχτώ χρονάκια φυλακή για λαμογιές σχετικές με το χρυσοφόρο μαγαζί του Αγίου Εφραίμ (βοήθειά τους), αυτό όμως δε σημαίνει πως ό,τι λέει είναι για πέταμα. Καταγγέλλει, λοιπόν, (συνέντευξη στην «Ελευθεροτυπία», 17.7. 06), ότι κάποια άλλα λαμόγια εκμεταλλεύονται το χρυσοφόρο μαγαζί, τα οποία έχουν συστήσει σωματείο «Φίλων Ιεράς Μονής του Αγ. Εφραίμ», με ιδρυτικά μέλη ανώτατους δικαστικούς, γνωστούς μεγαλοδικηγόρους και γνωστούς μεγαλοδημοσιογράφους. Αυτά λέει ο Παντελής ο μερακλής κι εμείς περιμένουμε την απάντηση από τους καταγγελόμενους, για να μάθουμε και τα ονοματάκια αυτών των ιδιαίτερα πιστών ανθρώπων. (Πάντως, όποια εκκλησιαστική πέτρα κι αν σηκώσεις, κάποιους δικαστικούς θα βρεις από κάτω. Ευσεβείς άνθρωποι…).
♦ Στην ίδια συνέντευξη ο Μπεζενίτης παραδέχτηκε ότι είχε «αποταμιεύσει» 1,3 εκατ. ευρώ, γιατί πάντοτε υπηρετούσε σε περιοχές με ματσωμένη πελατεία και τα «τυχερά» ήταν πλουσιοπάροχα. Ασε που οι πελάτες του (συγνώμη, το ποίμνιό του θέλαμε να πούμε), τον έμαθαν πώς να διαχειρίζεται το χρήμα για να αποδίδει. Φασούλι το φασούλι, λοιπόν, μάζεψε παρά με ουρά. Από την Εκκλησία -σημειώνει με νόημα- δεν απαγορεύονται τα «τυχερά» ούτε να έχουν οι δεσποτάδες προσωπική περιουσία. Μη κοιτάτε που των άλλων δεσποτάδων δε σπάει το τραπεζικό απόρρητο! Σωστός ο Παντελής ο μερακλής…
♦ «Mην παίρνεις άλλο ρίσκο, ψήφισε Μαυρίκο». Ατάκα σε σκίτσο στη στήλη «Τηλε… ΠΑΘΗ» του «Ριζοσπάστη» (19.7.06). Τι να σχολιάσεις τώρα; Τη γελοιότητα του συνθήματος ή τον κοινοβουλευτικό κρετινισμό που αποπνέει;